İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

Karnitin Hakkında Her Şey

Karnitin Nedir, Ne İşe Yarar?

Amino asitten türetilen bir bileşen olan karnitin, vücudun hemen hemen tüm hücrelerinde bulunmaktadır. Etten ve farklı kaynaklardan izole edilebilmektedir. Karnitin ya da diğer adıyla l-karnitin, asetil-l-karnitin ve propiyonil-l-karnitin içeren birçok bileşiğin genel adıdır.

Karnitin İçeren Gıdalar Nelerdir?

Et, balık, kümes hayvanları ve süt gibi hayvansal ürünler en iyi karnitin kaynaklarıdır. Kırmızı et diğer et çeşitlerine göre daha yüksek oranlarda karnitin içermektedir. Çeşitli gıdaların karnitin içerikleri aşağıda listelenmiştir (1).

 Besin Miktarı   Karnitin Miktarı 
Sığır Eti (Pişmiş) 120 g 56-162 mg
Kıyma (Pişmiş) 120 g 87-99 mg
Süt 1 fincan 8 mg
Morina Balığı 120 g 4-7 mg
Tavuk (Göğüs) 120 g 3-5 mg
Dondurma 1/2 bardak 3 mg
Kaşar Peyniri 60 g 2 mg
Buğday Ekmeği 2 dilim 0,2 mg
Kuşkonmaz 1/2 fincan 0,1 mg

Karnitin Zararları Nelerdir?

Yağ yakıcı karnitin olarak bilinen bu bileşen, yaklaşık 3 g günlük dozu aşan kullanımlarda olumsuz etkiler yaratabilmektedir. Bu tür durumlarda karnitin takviyeleri mide bulantısı, kusma, karın krampları, diyare ve vücut kokusuna neden olabilir. Nadir görülen yan etkileri ise kas güçsüzlüğü ve nöbetlerdir (2). Bu nedenle karnitin kullanmak isteniliyorsa, ürün üzerinde yazan günlük kullanım miktarına uyulmalıdır.

Karnitin Faydaları Nelerdir?

Karnitin enerji üretiminde kritik bir rol oynar. Uzun zincirli yağ asitlerini mitokondriye taşır, böylece enerji üretmek için oksitlenir yani yakılır (3). Yağ yakıcı özelliği olan bir bileşen olması dolayısıyla spor diyetlerinde de kullanılan bir takviyedir (4). Kas hareketi ve diğer birçok vücut fonksiyonu için önemlidir.

Karnitinin ne zaman kullanılması gerektiğini merak ediyorsanız “Karnitin Ne Zaman İçilmeli?” yazısını mutlaka okuyun.

Not: Herhangi bir sağlık sorununuz var ise gıda takviyelerini kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Güncellenme Tarihi : 23.11.2021
Yayınlanma Tarihi : 13.09.2018
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA
disclaimer İnternet sitemizde satışa sunulan ürünler sporcu gıdası ve gıda takviyesi kategorilerinde ürünlerdir, kesinlikle beşeri tıbbi ürün veya ilaç değildir. Reçete ile satılmazlar, doktor onayı gerektirmezler. Şirketimiz ilaç satışı yapmamaktadır, bu yüzden satılan ürünlerin çeşitli hastalıkları önleyici ya da tedavi edici özellikleri yoktur. Ürünler sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzenin yerine geçmez. Amacımız tüketiciye en doğru bilgiyi sunabilmek olup, yer verilen içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, ürünlerin kullanımına yönelik hiçbir taahhüt veya tavsiye yerine geçmez. Sitemizde satılan ürünler ile ilişkili olarak kullanılan tüm logo, marka ve patentli haklar ilgili hak sahiplerine aittir. Yanlış anlaşılan veya yanıltıcı bulunan ibareler bulunması durumunda lütfen sitemizden bildirimde bulununuz. Tüm ürünlerimiz %100 orjinal olup, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı onaylıdır.
Mobil görünüm için tıklayın.
Top