İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

  1. Supplementler
  2.  › 
  3. Sağlıklı Atıştırmalıklar
  4.  › 
  5. Fıstık Ezmesi
Fıstık Ezmesi

Fıstık Ezmesi

Devamını oku »
31 ürün listeleniyor.
%17 İndirim
229 TL 189 TL
SEPETE EKLE

Fıstık Ezmesi Çeşitleri

Fıstık ezmeleri özellikle son yıllarda artan sağlıklı yaşam trendlerine uyarak öğünlerin çeşitlendirilmesi için üretim yapmaktadır. Her geçen gün artan iyi beslenme trendleri ile birçok marka fıstık ezmesi çeşitlerini artırmış, ihtiyaca yönelik ürünler üretmiştir. Lif açısından zengin ve proteini yüksek yer fıstığı ezmeleri, oldukça akışkan formda olanların yanı sıra fıstık kreması formunda ve katı formda da bulunmaktadır. Parçacıklı fıstık ezmeleri de popüler ürünler arasındadır. Farklı aromalara da sahip olan fıstık ezmeleri zengin seçenekleri ile çeşitlilik arayanlar için tercihler sunmaktadır. Fıstık ezmelerinin ballı, chialı, kakaolu ve sade çeşitleri de bulunmaktadır.

Ballı Fıstık Ezmesi

Ballı fıstık ezmesi; kavrulmuş yer fıstığı, hindistan cevizi ve bal karışımından oluşur. Bu eşsiz lezzet öğünlerinde farklı aromalara yer vermek isteyenler için iyi bir tercihtir. İlave şeker içermeyen formülü ile bal ve hindistan cevizi sayesinde tatlandırılmıştır. Bal ilave edilerek üretilen ballı fıstık ezmeleri, sürülebilir ve akışkan kıvamdadır. Bal ile tatlandırılan ballı fıstık ezmeleri sporcu beslenmesinde sporcuların hedeflerine ulaşmasına beslenme yönünden yardımcı olabilir.

Kakaolu Fıstık Ezmesi 

Kakaolu fıstık ezmeleri, yer fıstığından ve kakaodan elde edilen ezmelerdir. Fıstık ezmesinin tuzlu tadını tercih etmeyenler için üretilen kakaolu fıstık ezmeleri daha tatlı bir lezzete sahiptir. Sporcu beslenmesinde önemli bir yeri olan fıstık ezmesi, kakaolu olması sayesinde fıstık ezmesi tadına alışık olmayanların sıkça tercih ettiği besinler arasındadır. Ham kakaodan veya normal kakaodan üretilebilirler.

Sade Fıstık Ezmesi

Fıstık ezmesinin aroma katılmadan üretilen çeşidi olan sade fıstık ezmesi, sadece fıstık içeriğinden oluşur. Markasına ve türüne göre ilave şeker de içerebilen veya tuzlu olabilen sade fıstık ezmesi, aromadan hoşlanmayanların ilk tercihidir. Diğer çeşitlerine göre tadı daha sadedir ve sade fıstık ezmesinde yoğun fıstık ezmesi tadı daha çok hissedilir.

Chialı Fıstık Ezmesi

Chialı fıstık ezmesi, fıstık ezmesi ve chia tohumlarından oluşur. Sağlıklı beslenme süreçlerinde ve sporcu beslenmesinde popülaritesini koruyan chia tohumu, fıstık ezmesinin de içine katılarak chialı fıstık ezmesi elde edilir. Ayrıca chia tohumları büyük miktarda lif ve omega-3 yağ asitleri, bol miktarda yüksek kaliteli protein ve birkaç temel mineral içermesi sayesinde fıstık ezmesinin besin değerlerini artırabilir.

Fıstık Ezmesi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Sabah kahvaltısında spor öncesi enerji toplamak isteyenlerin yanı sıra sağlıklı kek alternatifleri içerisinde tariflerine fıstık ezmeleri ekleyenlerin sayısı her gün artmaktadır. Sporcu beslenmesi için önemli bir yere sahip olan bu ürün, sağlıklı beslenme ile ilgilenen ve sağlıklı tarifler üreten kişilerin de en çok kullandığı malzemelerden biri haline gelmiştir.

Bu ürünü seçerken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Fıstık ezmesinin çeşidi kullanılacağı yere göre seçim yapılmasını etkilemektedir. Fiyatı ve yapısı da satın almayı etkilerken protein miktarı sporcu beslenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Fıstık ezmesi seçerken içerisinde hangi aromanın kullanıldığı ya da içeriğine nelerin eklendiği de dikkat edilmesi gereken noktalardan biridir. Bu nedenle ihtiyacına yönelik fıstık ezmesi seçmek senin için en iyisi olacaktır.

En iyi Fıstık Ezmesi Markaları

Birçok marka kendi fıstık ezmesi ürünlerini üretiyor. Fıstık ezmesi üretiminde öncü markaların başında bulunan; Bellanut, Big Joy, Muscle Cheff, Supplementler, ve Wefood markaları ürettikleri fıstık ezmeleriyle supplementler.com’da. İçeriğine ve aromasına göre değişkenlik gösteren fıstık ezmelerini kendi zevkinize göre seçebilir ve tüketebilirsiniz.  

Fıstık Ezmesi Fiyatları

Fıstık ezmesi fiyatları içeriğine, markasına ve kalitesine göre değişkenlik gösterir. Aroma farklılıkları gösterebilen birçok fıstık ezmesi gramaj bakımından da farklı olabileceği gibi, içeriğinde kullanılan maddelerin de çeşitli olması sebebiyle fiyat değişiklikleri yaratabilir. Daha çok proteinli fıstık ezmeleri veya değişik aromalara sahip fıstık ezmeleri, sade fıstık ezmelerine göre fiyat olarak daha yüksek olabilir. Özellikle aroması için kullanılan materyallerin mevsim değişikliklerine veya dış etkenlere bağlı olan durumlara göre eklenmesi fiyat belirlemede önemli bir unsurdur.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Fıstık Ezmesi Nedir? 

Fıstık ezmesi, sabah kahvaltısında ya da ara öğünlerde en çok tercih edilen atıştırmalık ürünlerden biridir. Fıstık ezmesi kalori açısından diğer atıştırmalıklara göre biraz yüksek kalır ancak bunun sebebi içerdiği yüksek sağlıklı yağ ve protein miktarıdır. Karbonhidrat oranı az olan, yüksek miktarda lif içeren bu ürünler sporcu beslenmesinin yıllardır önemli bir parçası olmuştur. Tüm dünyada en çok kabul gören atıştırmalıklardan biri olan fıstık ezmeleri şekersiz ve glutensiz seçenekleriyle de farklı diyet türlerine uygun ürünler tercih edenlerin sevdiği yiyeceklerdir. Fıstık ezmesi nispeten işlenmemiş bir gıdadır. Temelde sadece fıstıktır; genellikle kavrulur, macun haline gelene kadar öğütülür ve böylelikle ezme haline getirilir. Bu ürünlerin insanlar için önemli olan sağlıklı yağ içeriği de oldukça güçlüdür. İçerdiği yüksek protein sayesinde sporcu beslenmesinde ve çoğu diyette sıkça tercih edilen bir besindir.

Proteinli Fıstık Ezmesinin Protein Oranı Nedir?

Her markaya ve ürüne göre değişkenlik gösteren protein oranı hangi amaca yönelik kullanılacağına göre değişkenlik gösterebilir. İçeriğinde bulunan ana maddenin dışında protein oranını artıracak bazı eklemeler yapılabilir. Bu eklemelere göre proteinli fıstık ezmesinin protein oranları değişkenlik gösterebilir. Tüketme amacınıza yönelik piyasada bulunan protein oranı yüksek fıstık ezmelerini seçebilir, hedefleriniz doğrultusunda öğünlerinize ekleyebilirsiniz.

Şekersiz Fıstık Ezmeleri Kaç Kaloridir? 

Fıstık ezmelerinin kalori oranları markaya, içeriğine, hangi yağın kullanıldığına ve yapısına göre değişkenlik gösterir. Hangi amaca yönelik kullanıldığına dair seçim yapılması ve bu seçim yapılırken besin değerlerinin kontrol edilmesi önemlidir. Şekersiz fıstık ezmesi, şeker ilavesiz olduğu için şeker içeren fıstık ezmelerine kıyasla daha az kalorilidir.

Yer Fıstığı Ezmesi Ne İşe Yarar? 

Yer fıstığı ezmesi içeriğindeki lif, protein ve mineraller bakımından zengin oluşuyla çoğu beslenme biçiminde sıkça tercih edilir. Oldukça besleyici olan yer fıstığı ezmesi kahvaltılarda ekmeklere sürülebilir, ara öğünlerde süte katılarak besleyici bir ara öğüne dönüştürülebilir veya tariflerin içine eklenerek aroma katabilir. Tatlı ve tuzlu tariflerin içine rahatlıkla adapte olabilen yer fıstığı ezmesi, katıldığı yemeğin protein oranını ve besleyiciliğini artırabilir.

Sporcular İçin Fıstık Ezmesi Neden Önemlidir?

Sporcu beslenmesinde protein alımı önemli olduğu için protein oranı yüksek besinler daha çok tercih edilmektedir. Fıstık ezmesi ise sporcular için protein oranı yüksek bir besindir ve böylece fıstık ezmesi sporcu beslenmesinde önemli bir yere sahiptir. Her sporcuya göre değişebilen günlük protein ihtiyacının giderilmesi için fıstık ezmesi çoğu sporcunun beslenmesinde yer alır.

Fıstık Ezmesi Kilo Aldırır mı? 

Fıstık ezmesinin kullanım miktarı kalori alımını etkileyebilir ve böylece vücuttaki kalori oranını etkileyebilecek duruma gelebilir. Özellikle aromalı veya şeker ilaveli fıstık ezmeleri daha çok kaloriye sahip olabilirler. Bunların dışında tüketim miktarı da kalori alımını etkileyebildiği gibi kişiden kişiye ve bünyeden bünyeye fıstık ezmesinin sindirimi farklı olabilir. Uzmanlardan yardım alarak ne kadar yemeniz gerektiğini öğrenebilir, sizin için yeterli olan miktarı tüketebilirsiniz.

Fıstık ezmesi tüketmenin vücut kompozisyonu üzerindeki etkilerine dair araştırmalar da yapılmıştır. Bu araştırmalarda; fıstık ezmesi, yer fıstığı ve kuru yemiş tüketmenin, vücut kompozisyonunu olumlu yönde etkileyebileceğine dair görüşler belirtilmiştir.

Fıstık Ezmesi Ne Kadar Tüketilmeli? 

Fıstık ezmesi tüketirken hangi amaca yönelik tüketildiği göz önünde bulundurulmalıdır ve buna göre seçim yapılmalıdır. Kullanım oranı; spor yapanlar, günlük aktivite sayısı fazla olanlar ya da çok düşük kalorili beslenmeyi tercih edenler için farklılık gösterebilir. Ayrıca, içeriğine ve aromasına göre tüketim miktarı değişebilir. Her aromanın kalorisi farklıdır ve tüketim miktarı belirlenirken bu aromalar göz önünde bulundurulmalıdır.

Fıstık Ezmesi Nasıl Yapılır? 

Fıstık ezmesi genel olarak kavrulmuş fıstıkların öğütülmesi ve ardından macun kıvamına getirilmesi şeklinde üretilir. Fıstık ezmesini ister evde kendiniz yapabilir isterseniz daha pratik bir şekilde tüketmek adına hazır formlardaki seçenekleri değerlendirebilirsiniz. Markalar tarafından üretilip paketlenen hazır fıstık ezmelerinin besin değerleri daha farklı olabildiği gibi ek takviyeler ile zenginleştirilmiş formları da tercih edebilirsiniz. Evde yapabileceğiniz fıstık ezmesi tarifi için: Evde Az Kalorili Fıstık Ezmesi Nasıl Yapılır?

Hazırladığınız ya da satın aldığınız fıstık ezmesini kahvaltı menülerinize ekleyebilir ya da ara öğün için fıstık ezmeli kurabiye gibi alternatif tarifleri deneyebilirsiniz.

Fıstık Ezmesi Neyle Yenir? 

Fıstık ezmesini süt, çay ya da kahvenize aroma ve tat vermek amacıyla ekleyebilirsiniz. Sadece bir dilim ekmeğe sürülerek de kolayca tüketmek elbette mümkün. Ancak tariflerinizi farklı içeriklerle zenginleştirmek ya da smoothi’lerinize farklı protein içerikleri eklemek isterseniz, tariflerin belirttiği ölçülerde kullanabilirsiniz. Ayrıca yulaf içerisine ekleyip yulaf topları yapabilirsiniz. Bunların dışında tuzlu tariflere de ekleyerek tatlı-tuzlu kombinasyonlar deneyebilirsiniz. Rafine şeker yerine de bazı tariflerde kullanılabilen fıstık ezmelerini siz de tariflerinize katabilir, içeriğini zenginleştirebilirsiniz.

Fıstık Ezmesi Nerede Saklanır? 

Fıstık ezmesi kendi kavanozunda muhafaza edilebilir. Sıcak havaların hissedildiği zamanlarda arzuya göre buzdolabında saklanabilir. Daha soğuk havalarda ise sürülebilmesini kolaylaştırmak için oda sıcaklığında saklamak daha iyi olabilir. Markaya göre değişen kıvam göz önünde bulundurularak kavanozun üzerinde yazan saklama direktifi doğrultusunda muhafaza etmek daha doğru olacaktır.

Fıstık Ezmesi Ne Zaman Yenir? 

Fıstık ezmesini tüketme zamanı üzerine genel geçer bir zaman dilimi bulunmamaktadır. Genelde bu tercih kişinin damak zevkine; öğün, beslenme ve egzersiz planına göre düzenlenebilir. Kahvaltı ve ara öğünlerde sıklıkla tercih edildiği görülmektedir. Bunların dışında tariflere katılarak kek ve tatlı ürünlerine de aroma vermektedir ve sıcak içeceklerin yanında bu tarifler tüketilebilmektedir.

Fıstık Ezmesi Vegan mı? 

Fıstık ezmesi; markaya ve içeriğinde kullanılan malzemelere göre vegan olabilir. Üzerinde vegan damgası bulunan fıstık ezmeleri vegan beslenmeye uygundur. Bazı markalara göre değişkenlik gösteren bu opsiyon, vegan ve vejetaryen beslenmeyi seçenler için oldukça önemlidir. Bu durumda bazı markaların fıstık ezmeleri vegan olabilirken bazıları vegan değildir.


Kaynaklar:

  1. Chia Seed (Salvia hispanica): An Ancient Grain and a New Functional Food, 2013
  2. A review of the effects of nuts on appetite, food intake, metabolism, and body weight, 2014
disclaimer İnternet sitemizde satışa sunulan ürünler sporcu gıdası ve gıda takviyesi kategorilerinde ürünlerdir, kesinlikle beşeri tıbbi ürün veya ilaç değildir. Reçete ile satılmazlar, doktor onayı gerektirmezler. Şirketimiz ilaç satışı yapmamaktadır, bu yüzden satılan ürünlerin çeşitli hastalıkları önleyici ya da tedavi edici özellikleri yoktur. Ürünler sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzenin yerine geçmez. Amacımız tüketiciye en doğru bilgiyi sunabilmek olup, yer verilen içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, ürünlerin kullanımına yönelik hiçbir taahhüt veya tavsiye yerine geçmez. Sitemizde satılan ürünler ile ilişkili olarak kullanılan tüm logo, marka ve patentli haklar ilgili hak sahiplerine aittir. Yanlış anlaşılan veya yanıltıcı bulunan ibareler bulunması durumunda lütfen sitemizden bildirimde bulununuz. Tüm ürünlerimiz %100 orjinal olup, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı onaylıdır.
Mobil görünüm için tıklayın.
Top