İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için Teste Başla

Zayıflamakistiyorsun ?

Yağ Yakmak

Kas gelişimini hızlandırmak mıistiyorsun ?

Kas Gelişimi

Kilo ve Hacim mi kazanmak istiyorsun ?

Kilo ve Hacim

Yeni mibaşlıyorsun ?

Başlangıç

Geliştirme aşamasında mısın ?

Orta

Daha fazlasını mı istiyorsun ?

İleri

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için

Ürünleri Getir
  1. Supplementler
  2.  › 
  3. Sporcu Vitaminleri
  4.  › 
  5. Omega 3 & Balık Yağları
Omega 3 & Balık Yağları

Omega 3 & Balık Yağları

Devamını oku »

Omega 3 Nedir, Ne İşe Yarar?

EPA ve DHA asitleri esansiyel yağ asitleridir. Bu yağlar vücut tarafından üretilemez ve etkilerinden faydalanabilmek için dışarıdan alınması gerekmektedir.

Omega 3 Kullanım Miktarı

İngiliz Beslenme Vakfı’na göre, birçok hastalıktan korunmak için günde alınması gereken balık yağı miktarı, bir insanın günlük beslenmesinin %1,5’unun Omega 3 yağ asitlerinden oluşması gerektiği söylenmektedir. Yani kadınlar için tavsiye edilen günlük ortalama EPA ve DHA miktarı 1,1 gram iken erkekler için 1,4 gramdır.[1]  

Omega 3 İçeren Besin Kaynakları

Omega 3 gereksinimini sağlamak için içeriği zengin uskumru, sardalya, ringa ve somon gibi balıkların tüketilmesi önerilmektedir. Ancak Omega 3 içeren gıda takviyeleri düzenli balık tüketmeyen bireyler için faydalı yağ asitlerinin sağlanmasında oldukçu büyük rol oynar.

Balık Yağı Nedir, Ne İşe Yarar?

Balık yağı bilinen en zengin Omega 3 yağ asidi kaynağıdır. [2] Araştırmalara göre günlük 5 gram balık yağı düzenli beslenme için yeterlidir. Özellikle hamileleler, kadınlar ve çocuklar için Omega 3 yağ asitlerinin beslenmelerinde ayrı bir yeri vardır.  

Bilimsel araştırmalara göre Japonya’da fazla miktarlarda balık tüketen insanların herhangi bir kalp hastalığına yakalanma riskleri azalmıştır. [3]  Hollanda’da 20 yılda tamamlanan başka bir araştırmaya göre ise bir günde en az 30 gram balık yiyen erkeklerin, balık yemeyen erkeklere göre koroner kalp hastalıklarından ölme riskleri yarı yarıya azaldığı tespit edilmiştir. [4]  Balık  yağları, içerdiği zengin Omega 3 yağ asitleri sayesinde sağlık için oldukça faydalıdır. [5] 

Kaynakça:

1. Eritsland, I., H. Arnesen, I. Seljefolt, 1995, Longterm Metabolic Effects of n-3 Polyunsaturated fatty acids in Patients with Coronary Artery Disease, Am. J. Clin. Nutr., Vol. 61, pp. 831-6.

http://ajcn.nutrition.org/content/61/4/831.short

2. Arıman Karabulut, H., & Yandı, İ. (2006). Su Ürünlerindeki Omega-3 Yağ Asitlerinin Önemi ve Sağlık Üzerine Etkisi. E.Ü. Su Ürünleri Dergisi 2006 , 23, 339-342.

http://egejfas.org/pdf/2006-suppl/2006_23_sup3_3.pdf 

3. Iacono, J.M., R.M. Dougherty, 1993, Effects of polyunsaturated fats on blood pressure, Annu Rev. Nut., 13:243-260.

http://www.annualreviews.org/doi/abs/10.1146/annurev.nu.13.070193.001331?journalCode=nutr

4. Simon, H.B., 1994, Patient-directed, non-prescription Approaches to Cardiovascular Disease, Arch. Interm. Med., Vol. 154, pp. 2283-96

http://jamanetwork.com/journals/jamainternalmedicine/article-abstract/619528

5. https://www.vitaminler.com/bilgi-bankasi/omega-3-nelerde-var

disclaimer İnternet sitemizde satışa sunulan ürünler sporcu gıdası ve gıda takviyesi kategorilerinde ürünlerdir, kesinlikle beşeri tıbbi ürün veya ilaç değildir. Reçete ile satılmazlar, doktor onayı gerektirmezler. Şirketimiz ilaç satışı yapmamaktadır, bu yüzden satılan ürünlerin çeşitli hastalıkları önleyici ya da tedavi edici özellikleri yoktur. Ürünler sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzenin yerine geçmez. Amacımız tüketiciye en doğru bilgiyi sunabilmek olup, yer verilen içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, ürünlerin kullanımına yönelik hiçbir taahhüt veya tavsiye yerine geçmez. Sitemizde satılan ürünler ile ilişkili olarak kullanılan tüm logo, marka ve patentli haklar ilgili hak sahiplerine aittir. Yanlış anlaşılan veya yanıltıcı bulunan ibareler bulunması durumunda lütfen sitemizden bildirimde bulununuz. Tüm ürünlerimiz %100 orjinal olup, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı onaylıdır.
Mobil görünüm için tıklayın.
Top