İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

  1. Supplementler
  2.  › 
  3. Sporcu Vitaminleri
  4.  › 
  5. Vitaminler
Vitaminler

Vitaminler

Devamını oku »
117 ürün listeleniyor.

Vitamin Takviyesi Çeşitleri

Canlı yaşamının sürdürülmesine ve vücudun biyolojik faaliyetlerine düzgün bir şekilde devam edebilmesine destek olan birçok mikro besin vardır. Bunlardan en önemlileri herkes tarafından en çok bilinen 13 adet vitamindir. Kompleks yapıdaki organiklerden oluşan vitaminler, doğada doğal olarak yetişen birçok gıdada düşük veya yüksek miktarlarda bulunan bileşiklerdir.

Vitaminler yağda çözünen ve suda çözünen olmak üzere ikiye ayrılır. Bu özellikleri vitaminlerin hangi besin maddeleriyle tüketildiğinde daha verimli ve etkin olacağına dair ipucu verir. Yağda çözünen vitaminler A, D, E ve K iken suda çözünenler C vitamini ve B grubu vitaminlerinin tamamıdır. Bu vitaminlerden bazıları birbirlerinin ko – faktörleri olarak işlev gösterir; dolayısıyla birlikte kullanılmaları daha yüksek verim alınmasını sağlar.

Vitaminler, tüm insanların yaşamı için önemli olduğu gibi bazı küçük gruplar için özel niteliklere de sahiptir. Hamilelik, bebeklik ve yaşlılık dönemlerinde önemli rol oynayan vitaminler; sporcuların da ihtiyaç duyduğu besin maddeleridir. Özellikle yoğun geçen antrenman dönemlerinde sporcular için önemi daha da artar. Vücutta hücresel seviyede görev yapan B6 vitamini, D vitamini, B12 vitamini; bunlardan yalnızca birkaçıdır. 

A Vitamini

A vitamini; retinol, retinal, retinoik asit ve karotenoidlerden oluşan yağda çözünen doymamış organik bileşiklerden biridir. Vücutta pek çok görevi bulunan A vitamini, en çok gıdalarda veya gıda takviyesi üretiminde kullanılan çeşitlerinden biri olan beta karoten formunda tüketilir. Aralarında somon gibi balık türleri, sakatatlar ve süt ürünlerinin bulunduğu hayvansal gıdalarda yeterli miktarda bulunan beta karoten; bazı yeşil yapraklı sebzelerde de yer alır. Bebeklikten itibaren vücuda düzenli olarak alınması gereken vitaminlerden biri olan A vitamini için günlük değerler, yaş ve cinsiyet temelinde farklılık gösterir. Bebekler ve çocuklar için günlük ihtiyaç ortalama 300 – 600 mcg aralığında değişirken yetişkin kadınlar için bu oran 700 mcg, yetişkin erkekler için ise 900 mcg’dir.

Dayanıklılık sporlarıyla ilgilenen sporcular için özel bir öneme sahip olan A vitamini, günlük olarak belli bir miktarda tüketilmesi önemli olan besin kaynaklarından biridir. Bu nedenle sporcuların A vitamini destekli sporcu besinlerini tercih etmeleri, antrenmanlarında hedefledikleri noktaya ulaşabilmelerini kolaylaştıracak önemli bir etkendir.

B Grubu Vitaminleri

B vitaminleri; vücutta farklı görevlere sahip ve bu nedenle farklı isimlerle adlandırılmış toplam sekiz vitaminden oluşan, suda çözünen bir vitamin sınıfıdır. Vücudun temel işlevlerinde rol oynayan ve birbirlerinin ko – faktörleri olan sekiz vitamini şu şekilde sıralayabiliriz:

·       B1 vitamini – tiamin

·       B2 vitamini – riboflavin

·       B3 vitamini – niasin

·       B5 vitamini – pantotenik asit

·       B6 vitamini – piridoksin

·       B7 vitamini – biyotin

·       B9 vitamini – folat

·       B12 vitamini – kobalamin

Vücudun hemen her noktasında önemli etkinlikler gösteren bu vitaminler arasında özellikle B6 ve B12 vitaminleri, sporcular için oldukça değerlidir.

C Vitamini

C vitamini, her yaştan insanın günlük olarak vücuduna kazandırması gereken en önemli vitaminlerden biridir. Diğer adı askorbik asit olan bu vitamin, birçok gıdanın yapısında bulunan ve suda çözünen sınıfa ait bir bileşendir. Bu vitamin insanların vücudunda doğal yöntemlerle sentezlenemez; bu nedenle her gün düzenli olarak ve yeterli miktarda tüketilmesi gereken temel diyet bileşenlerinden biri olarak kabul edilir. Portakal, limon, mandalina gibi turunçgiller başta olmak üzere domates ve kırmızı – yeşil biberlerde bol miktarda bulunan C vitamini, gıdaların yetmediği noktada gıda takviyesi olarak en çok üretilen vitaminlerden biridir.

Vücutta hücresel seviyede görev alan C vitamini, yüksek ağırlıklarla çalışan sporcular için düzenli olarak vücuda takviye edilmesi önemli bir vitamindir.

D Vitamini

D vitamini; güneş ışınlarının vücuda değmesi ile ciltte doğal olarak sentezlenen, yağda çözünen bir vitamindir. Kalsiferol olarak da bilinen D vitamini, bazı gıdalarda bulunsa da oldukça düşük miktarlarda yer aldığı için insanların bolca güneş görmesi ile alabileceği bir besin kaynağıdır. Bunların yanı sıra gıda takviyesi formunda üretilen bu vitamin, günlük diyete eklemek için tercih edilen en popüler takviyelerden biridir. Özellikle daha az güneşe maruz kalınan kış aylarında vücuda yeterli miktarda D vitamini alabilme noktasında bu takviyeler önemli bir görev üstlenir.

E Vitamini

Yağda çözünen vitaminlerden biri olan E vitamini; sekiz farklı kimyasal formda bulunan, gıdalarda ve takviyelerde en çok alfa – tokoferol formu ile yüksek verimlilik sağlayan bir vitamindir. Vücutta sayısız biyolojik aktiviteye katılan bu vitamin; kuruyemişler, bitkisel yağlar ve tohumlarda bol miktarda bulunan bir bileşendir. Yapısı gereği gıdalar yoluyla tüketildiğinde kolesterol bakımından zengin bir diyet sağlaması sebebiyle gıda takviyesi formu, daha çok tercih edilen bir seçenektir.

Hücreler arası iletişimde görevli olan E vitamini, hücre hasarının iyileştirilmesi ve yönetilmesinde rol oynar. Dolayısıyla kas hücrelerinde de etkinlik gösteren E vitamini, sporcuların antrenmanlarından bekledikleri verimin yükseltilmesine yardımcı olabilir.

K Vitamini

Yağda çözünen vitaminlere örnek olan K vitamini, K1 (filokinon) ve K2 (menakinon) olmak üzere iki farklı forma sahiptir. Doymamış yağ zincirlerinden oluşan menakinon, K vitamininin besinlerde bulunan ve vücutta faaliyet gösteren aktif formudur. Yeşil yapraklı sebzeler, bitkisel yağlar ve bazı meyvelerde yüksek miktarda bulunan bu vitamin, et ve süt ürünleri ile yumurtada da az miktarda yer alır.

Kas ve iskelet sisteminin yapısına katılan K vitamini, profesyonel olarak spor yapan sporculara destek sağlaması açısından önemli bir vitamindir. Özellikle yüksek ağırlıklarla çalışan sporcuların antrenmanlarını destekleyen K vitamini, sporcuların düzenli olarak kullanmayı tercih ettikleri oldukça değerli besin kaynaklarından biridir.

En İyi Vitamin ve Multivitamin Markaları

Vitamin üretiminde kalitesini ve tecrübesini tüm dünyaya kanıtlamış markaların yer aldığı Supplementler.com online mağazasında, her sporcunun kendine uygun bir vitamin desteği bulabileceği zengin bir ürün gamı yer alıyor. Sporcular için büyük öneme sahip olan tüm sporcu vitaminlerinin bulunduğu web sitesinde, hem yerli hem de yabancı markalar bir arada sunuluyor.

Aynı zamanda protein tozu gibi sporcuların en çok ihtiyaç duyduğu sporcu besinlerini de üreten markalar tarafından formüle edilen vitaminler, zengin bir çeşitlilik yaratıyor. Aralarında Optimum Nutrition, Olimp, Universal ve GNC’nin bulunduğu markalar; sporcuların antrenmanlarına katkıda bulunacak en iyi vitamin çeşitleriyle Supplementler.com’da kullanıma sunuluyor. Farklı seviyelerde spor yapan herkesin kendisi için bir alternatif bulabileceği yerli üretim yapan en iyi vitamin markaları arasında ise Nature’s Supreme, One Up, Hardline, Big Joy gibi isimler bulunuyor.  

Vitamin Fiyatları

Temel olarak marka ve servis miktarına göre değişen vitamin fiyatları, içeriğinde kullanılan ham madde miktarı ve kalitesi ile ek bileşenlere kadar birçok faktörün önemli rol oynadığı geniş bir skalaya sahiptir. Tüm bu özellikler çerçevesinde Supplementler.com web sitesi üzerinden rahatlıkla karşılaştırılabilen sporcu vitaminleri, kullanıcıların kendileri için en iyisini keşfedebileceği sayısız seçeneğe sahiptir.

Sen de ihtiyaç duyduğun en iyi vitamini Supplementler.com’da bulabilir; orijinal ürün garantisi, sana özel sürprizler ve ücretsiz kargo fırsatıyla satın alabilirsin.


Sıkça Sorulan Sorular

Vitamin Takviyesi Ne İşe Yarar?

Vitaminler, vücudun düzgün bir şekilde işlemesi için gereken mikro besin kaynaklarıdır. Doğada bulunan birçok besinin içinde belli miktarlarda bulunan ve çok azının insan vücudunda üretildiği bu kaynaklar, her gün düzenli olarak tüketilmesi gereken bileşiklerdir. İnsan yaşamında sayısız rolde bulunan vitaminlerin, besinler yoluyla tüketilemediğinde dışarıdan takviyeler ile desteklenmesi önemlidir. Böylece vücudun fonksiyonlarını iyi bir şekilde gerçekleştirmesi için ihtiyaç duyduğu beslenme desteği sağlanmış olur. Vitaminler hakkında daha detaylı bilgi için tıklayın: “Vitaminler Nedir, Ne İşe Yarar?

Kimler Vitamin Kullanabilir?

Vitaminler, vücut için her gün düzenli olarak tüketilmesi gereken besin maddeleridir. Herkesin ihtiyaç duyduğu bu bileşikler arasından bazıları, bazı insanlar için daha büyük öneme sahiptir. Çeşitli hassasiyetler ya da gıda kısıtlamaları sebebiyle yeterli miktarda tüketilemeyen vitaminlerin takviyeler yoluyla vücuda kazandırılması gerekir. Bebeklik döneminden yaşlılık sürecine kadar tüm yaş aralıklarındaki herkes, vücudunun ihtiyaç duyduğu vitamin desteğini güvenle alabilir. Bunun için en önemli şart doktor kontrolü ve günlük ideal dozu keşfedilmesidir.

Sporcu Vitaminleri Nelerdir?

Yaşamın devamlılığında yüklendiği görevlerin yanı sıra vitaminler, sporcuların antrenmanlarından alacakları verimi iyileştirmek ya da desteklemek için de oldukça önemlidir. Vitaminler; spor öncesinde, sonrasında ve sırasında antrenman verimliliği için gereken ihtiyacı karşılamaya yardımcı olur. Sporcular için en önemli sporcu vitaminlerini şu şekilde sıralayabiliriz; B6 vitamini, B12 vitamini, C vitamini, D vitamini ve A vitamini.


Kaynaklar:

1. Vitamins and Minerals. National Health Service

2. Biomarkers of Nutrition for Development (BOND)—Vitamin A Review. The Journal of Nutrition, 2016

3. A Randomized Pilot Trial to Evaluate the Bioavailability of Natural versus Synthetic Vitamin B Complexes in Healthy Humans and Their Effects on Homocysteine, Oxidative Stress, and Antioxidant Levels. Oxidative Medicine and Cellular Longevity, 2019

4. Vitamin C—Sources, Physiological Role, Kinetics, Deficiency, Use, Toxicity, and Determination. Nutrients, 2021

5. Vitamin D Supplementation Improves Quality of Life and Physical Performance in Osteoarthritis Patients. Nutrients, 2017

6. Vitamin K as a Diet Supplement with Impact in Human Health: Current Evidence in Age-Related Diseases. Nutrients, 2020

7. Antioxidants and Exercise Performance: With a Focus on Vitamin E and C Supplementation. Environmental Research and Public Health, 2020

disclaimer İnternet sitemizde satışa sunulan ürünler sporcu gıdası ve gıda takviyesi kategorilerinde ürünlerdir, kesinlikle beşeri tıbbi ürün veya ilaç değildir. Reçete ile satılmazlar, doktor onayı gerektirmezler. Şirketimiz ilaç satışı yapmamaktadır, bu yüzden satılan ürünlerin çeşitli hastalıkları önleyici ya da tedavi edici özellikleri yoktur. Ürünler sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzenin yerine geçmez. Amacımız tüketiciye en doğru bilgiyi sunabilmek olup, yer verilen içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, ürünlerin kullanımına yönelik hiçbir taahhüt veya tavsiye yerine geçmez. Sitemizde satılan ürünler ile ilişkili olarak kullanılan tüm logo, marka ve patentli haklar ilgili hak sahiplerine aittir. Yanlış anlaşılan veya yanıltıcı bulunan ibareler bulunması durumunda lütfen sitemizden bildirimde bulununuz. Tüm ürünlerimiz %100 orjinal olup, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı onaylıdır.
Mobil görünüm için tıklayın.
Top