İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

  1. Supplementler
  2.  › 
  3. Sporcu Vitaminleri
  4.  › 
  5. ZMA & Mineraller
ZMA & Mineraller

ZMA & Mineraller

Devamını oku »
40 ürün listeleniyor.

Mineral Çeşitleri

Mineraller vücuda çok sayıda faydası olan ancak vücudun kendi kendine üretemediği besinlerdir. Yetişkin bir birey vücudunun %4 ila 5’i minerallerden oluşur.

Mineraller vücut tarafından üretilemediği için yiyecekler ya da besin takviyesi yoluyla alınır. Bu takviyeler genellikle sadece mineral olarak alınabileceği gibi, vitamin ve mineralleri birlikte içeren kombinasyonlar olarak da alınabilir.

Sodyum, potasyum, kalsiyummagnezyum, fosfor ve klor vücudun günlük ihtiyacı en yoğun olan makro minerallerdir. Günlük gereksinimi 20 mg’ın altında olan mineraller ise demir, çinko, selenyum, bakır, iyot, flor, manganez, krom, molibdendir.

Sporcuların en çok tercih ettiği, mineral ve vitamin kombinasyonuna ZMA denir. Özel formulünde her seviyede sporcunun ihtiyacına uygun mineral ve vitaminler vardır.

ZMA Formülü

ZMA bir besin takviyesidir ve adını içeriğindeki bileşenlerin baş harflerinden alır. Çinko monometiyonin asparat, magnezyum aspartat ve B6 vitamininin kombinasyonundan oluşan patentli bir formülasyondur. Her seviyeden ve branştan sporcunun kullandığı bu özel formül, spordan alınan verimi destekler. Özellikle ağır egzersizlerden kaynaklanan çinko, magnezyum ve B6 vitamini seviyelerindeki düşüşleri yeniden doldurmak için ZMA takviyelerinden destek alabilirsiniz.

Çinko

Çinko vücutta pek çok farklı işlevi olan minerallerden biridir. Genel olarak hayvansal gıda ve tahıllarda yer alan çinko, doğal beslenme ile vücuda almanın yanı sıra besin takviyeleri aracılığı ile alınabilir. Günlük alım miktarı ve vücudun ihtiyacı, bir uzmana danışılarak belirlenmelidir.

Magnezyum

Magnezyum, insan vücudundaki temel minerallerden biridir ve en çok bulunan dördüncü mineraldir. Tohum ve sebzelerde bulunan magnezyum, insan vücudunda üretilmez. Dışarıdan besinler aracılığıyla ya da besin takviyesi kullanarak alınması gereklidir. Vücudun ihtiyacı olan magnezyum seviyesinin düşmemesi için düzenli takviye alınması gerekir.

B6 Vitamini

B6 vitamini, diğer adıyla piridoksin, vücudun depolayamadığı vitaminlerden biridir. B vitamini çeşitlerinden olan B6 vitamini ısıya ve güneşe karşı duyarlıdır ve saklanırken gün ışığından korunması gerekir. Sporcu takviyelerinden biri olan bu vitamin doğal beslenme ile vücuda alınabileceği gibi gerekli durumlarda takviyeler ile desteklenebilir. Bu vitamin hakkında daha fazla bilgi almak için vitaminler bilgi bankasında yer alan “B6 Vitamini Nedir, Faydaları Nelerdir?” başlıklı yazımızı okuyabilirsin.

ZMA Markaları

Supplementler.com online mağazasında ulaşabileceğiniz en iyi ZMA markaları arasında Kingsize NutritionHardlineBig Joy gibi yerli üretimde oldukça güçlü markalar yer alır. Deneyimleri ve kaliteli içerikleriyle sporcuların favorisi olan bu markaların yanı sıra, vitamin ve mineral üretiminde oldukça başarılı bir marka olan Nature’s Supreme markası da bulunmaktadır. Nature’s Supreme ZMA’nın etiketinde yer alan orjinal ibaresinden de anlaşılacağı üzre, dünya çapında orijinal patentli ZMA formülünün kullanıldığı takviyelerden biridir.

Orta ve ileri seviye sporcular için geliştirdiği ürünlerle tanınan Kingsize markasının Kingsize Nutrition ZMA Complex tableti, sporcular arasında popüler markalardan Hardline’ın kapsül formdaki Hardline ZMA ürünü, bir diğer kapsül formdaki Big Joy’un vejeteryan kullanıma uygun Big Joy ZMA ve biyoyararlanımı yüksek L-OptiZinc çinko içeren Nature’s Suprem markasının kapsül formdaki Nature's Supreme ZMA ürününe supplementler mağazalarından ve supplementler.com online mağazasından ulaşabilir, ürünlerin detaylı içeriklerine ulaşabilirsiniz.

ZMA Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

ZMA takviyesi satın alırken formülünde yer alan mineral ve vitamin değerlerine dikkat edilmelidir. Örneğin ağırlık odaklı çalışan bir sporcu ya da vücut geliştiriciler Kingsize markasına ait Kingsize Nutrition ZMA Complex tablet gibi yoğun içeriğe sahip bir ZMA takviyeyi tercih ederse çok daha verimli bir takviye almış olur. Seçilen ZMA’nın içeriğinde yer alan mineral ve vitaminler, sporcu için ideal ihtiyacın belirlemesini, kendisi için en uygun ZMA takviyesini bulmasını sağlar.

Seçilen ZMA’nın her takviye seçiminde olduğu gibi vegan ya da vejeteryan kullanıma uygun olması, sporcunun herhangi bir alerjisine yönelik alerjen içermemesi, en önemlisi de kişinin ihtiyacı olan minerallerden fazlasını yüklememesi ya da tam tersine, eksik kalan mineralleri yeterince depoladığına emin olması elzemdir.

ZMA Fiyatları

ZMA takviyelerinin fiyatları, markasına, servis sayılarına, hammadde kalitelerine ve formülünde yer alan içeriklerin miktarlarına göre değişkenlik gösterir. İhtiyaçlarına uygun en iyi ZMA takviyesini keşfedebilmek için Supplementler.com online mağazasını ziyaret edebilirsin. Orijinal ürün garantisiyle kaliteli marka ve ürünlerin yer aldığı online mağazada, ZMA çeşitlerini tek tek inceleyebilir ve bütçene en uygun ZMA takviyesini satın alabilirsin. Sporcu besinleri üretiminde güçlü markaların, ekonomik ZMA çeşitleri arasından dilediğin takviyeyi günün her saati kolayca satın alabilirsin.


Sıkça Sorulan Sorular

ZMA Nedir?

ZMA, sporcular ve vücut geliştiriciler tarafından sıklıkla tercih edilen, özel formüle sahip, vitamin ve mineral takviyesidir. Doğal beslenme esnasında hayvansal ürünler ve bitkilerden de alabildiğimiz bu besinler, takviyeler ile vücutta desteklenebilir. ZMA içinde yer alan vitamin ve mineraller, spordan alınan verim açısından önemlidir. Detaylı bilgi için Supplementler Bilgi Bankası’nda yer alan “ZMA Nedir?” başlıklı yazımıza göz atabilirsin.

ZMA Faydaları Nelerdir?

ZMA'nın faydaları, içinde yer alan vitamin ve minerallerden gelir. Çinko, magnezyum ve B6 vitaminin vücudun fonksiyonları için farklı farklı işlevleri vardır. Özellikle sporcuların tercihi ZMA’nın faydalarına dair detaylı bilgi almak için “ZMA Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir?” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

ZMA Nasıl Kullanılır?

ZMA takviyesi genellikle kapsül formda ya da tablet formda üretilir. Piyasadaki ürünlerin servis başı içerikleri değişkenlik gösterir. ZMA, günde bir kez ve aç karna alınmalıdır. ZMA’nın genel olarak açken alınması ya da yemek yedikten veya başka bir takviyeyi kullandıktan sonra yaklaşık bir buçuk saat geçmesi gerekir. Herhangi bir sağlık sorununuz varsa, gıda takviyelerini kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

ZMA Ne Zaman İçilir?

ZMA, genellikle yatmadan önce kullanılan bir takviyedir. Spordan sonra, yatmadan yarım saat önce ya da yemeklerden ve diğer takviye kullanımlarından en az bir saat sonra alınabilir.

Kimler ZMA Kullanabilir?

ZMA takviyesini kullanmak için, pek çok takviyede olduğu gibi bir uzmana danışmak gerekebilir. ZMA’nın formülünde yer alan minerallere vücudun herhangi bir reaksiyon göstermeyeceği için emin olunmalıdır. Sporcular ve vücut geliştiricelerin sıklıkla tercih ettiği ZMA’nın kullanımı için bireyin ihtiyaçları tespit edilmelidir. İçerdiği vitamin ve minerallere karşı bilinen bir rahatsızlığı olmayan kişiler, uzman yönlendirmesiyle kullanabilir.


Kaynaklar:

1- “The ZMA and the impact factor”, GMS Z Med Ausbild., 2013 

2- “Effects of Zinc Magnesium Aspartate (ZMA) Supplementation on Training Adaptations and Markers of Anabolism and Catabolism”, J Int Soc Sports Nutr., 2004

3- “Zinc”, National Institutes of Health Office of Dietary Supplements

4- “Effect of Zinc Supplementation on Growth Outcomes in Children under 5 Years of Age”, Nutrients, 2018

5- “Vitamin B6: a molecule for human health?”, Molecules, 2010

6- “Vitamin B6”, Fact Sheet for Health Professionals, 2021

7- “Magnesium”, Fact Sheet for Consumers, 2021

8- “Designing hydrolytic zinc metalloenzymes”, Biochemistry., 2014

9- “ISSN exercise & sports nutrition review update: research & recommendations”, J Int Soc Sports Nutr., 2018

disclaimer İnternet sitemizde satışa sunulan ürünler sporcu gıdası ve gıda takviyesi kategorilerinde ürünlerdir, kesinlikle beşeri tıbbi ürün veya ilaç değildir. Reçete ile satılmazlar, doktor onayı gerektirmezler. Şirketimiz ilaç satışı yapmamaktadır, bu yüzden satılan ürünlerin çeşitli hastalıkları önleyici ya da tedavi edici özellikleri yoktur. Ürünler sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzenin yerine geçmez. Amacımız tüketiciye en doğru bilgiyi sunabilmek olup, yer verilen içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, ürünlerin kullanımına yönelik hiçbir taahhüt veya tavsiye yerine geçmez. Sitemizde satılan ürünler ile ilişkili olarak kullanılan tüm logo, marka ve patentli haklar ilgili hak sahiplerine aittir. Yanlış anlaşılan veya yanıltıcı bulunan ibareler bulunması durumunda lütfen sitemizden bildirimde bulununuz. Tüm ürünlerimiz %100 orjinal olup, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı onaylıdır.
Mobil görünüm için tıklayın.
Top