İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

  1. Supplementler
  2.  › 
  3. Amino Asit
  4.  › 
  5. Arjinin
Arjinin

Arjinin

Devamını oku »
25 ürün listeleniyor.
%21 İndirim
289 TL 229 TL
SEPETE EKLE

Arjinin Hakkında

Arjinin ya da diğer adıyla arginine, beslenme düzeninde yer alan proteinlerden aldığınız 20 amino asitten biridir. Tipik olarak yarı esansiyel bir amino asit olarak kabul edilir.  Amino asitler proteinin yapı taşlarıdır. Vücudun ihtiyaç duyduğu farklı proteinleri yapmak için parçalara ayrılabilir ve farklı şekillerde bir araya getirilebilirler. Beslenme amaçları doğrultusunda amino asitler üç kategoriye ayrılır: Esansiyel olmayan amino asitleri vücudumuz, yeterli miktarlarda üretebilir. Esansiyel amino asitler ise vücudumuz tarafından üretilemez, bu yüzden onların yiyecekler yoluyla alındığı bilinmektedir.

20 amino asit türünün 6 tanesi ise yarı esansiyeldir. Bunlar; sistein, glutamin, glisin, prolin, tirozin ve arginine’dir. Arjinin vücut tarafından üretilebilir, ancak mevcut sağlık durumuna ve kişinin gelişim dönemine bağlı olarak dışarıdan da alınabilir.

Arjinin Özellikleri

Arjinin vücuttaki birçok fizyolojik süreç içerisinde yer alabilir. Bu konu hakkında daha fazla bilgi edinmek için Arjinin Nedir? başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz.

Arjinin Çeşitleri

Arjinin takviyeleri aromasız seçeneklerin yanı sıra limon, portakal, yeşil elma, orman meyveleri ve tropikal meyveler gibi farklı aromalara sahip çeşitleri ile öne çıkmaktadır. Ayrıca kafein ya da farklı vitamin türlerini de içinde barındıran arjinin takviyeleri de piyasada yer almaktadır.

Arjinin Formları

Arjinin takviyeleri; tablet, kapsül, toz ve şişe formlarda tüketiciler ile buluşmaktadır.

Tablet

Ağızdan alınan takviye ürünler söz konusu olduğunda genelde tablet ve kapsül formlar karşımıza çıkar. Tablet formdaki arjinin takviyeleri, sindirim sisteminde parçalanmak üzere üretilmiş; katı, sert ve pürüzsüz yüzeye sahiptir.

Kapsül

Kapsül formunda yer alan takviyeler, koruyucu amacı güden bir dış kabuk içerisinde bulunur. Kapsül formda yer alan arjinin takviyeleri pratik bir şekilde takviye almak isteyen kişiler tarafından sıklıkla tercih edilir.

Toz

Toz formdaki arjinin takviyeleri, aromalı ve aromasız özelliklere sahiptir. Su ya da diğer içeceklere karıştırılarak kullanılır.

Şişe

Şişe içerisinde yer alan arjinin takviyeleri likit / sıvı formda karşımıza çıkar. Ölçek aracılığı ile tüketilebilen şişe formdaki arjinin takviyeleri, hızlı emilim sağlayabilme özelliği sunar ve farklı aromalara sahip olan çeşitleri bulunmaktadır.

En İyi Arjinin Markaları

Farklı form, içerik tipi ve aromalar ile karşımıza çıkan arjinin takviyelerinin üretiminde, pek çok marka öne çıkar. Weider gibi markalar yurt dışı merkezli üretim yapan en iyi arjinin takviye ürünleri sunan markaları arasında sayılabilir. Bu markaların özel formlar ile hazırlanan takviyelerini supplementler.com üzerinden kolayca satın alıp tüketebilirsiniz. Ayrıca Big Joy ve Kingsize Nutrition gibi ürün üretimi Türkiye’de yapılan markaların, kapsül, tablet, toz ve sıvı formlarda yer alan arjinin takviyelerini daha ulaşılabilir fiyatlarda temin edebilir ve dilediğiniz formdaki gıda takviyesi çeşitlerini keşfetme imkanı bulabilirsiniz.

Arjinin Takviyesi Fiyatları

Her takviye ürünlerinde olduğu gibi arjinin takviye ürünlerinin fiyatları da ürünlerin markasından içeriğinde yer alan tüm bileşenlere, formuna, ambalajına ve gramajına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. İncelediğiniz takviye ürünleri %100 orijinal ürün garantisi, size özel olarak hazırlanmış indirimler, farklı ödeme seçenekleri ve aynı gün kargo hizmeti ile supplementler.com üzerinden satın alabilirsiniz.

Arjinin Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Herhangi bir takviye ürün seçerken mevcut durumunuzu değerlendirmek ve herhangi bir sağlık sorununuz var ise ona göre yol haritası belirlemek için önce doktorunuza danışmalısınız. Aldığınız takviyeyi, doktorunuzun önerileri ve takviye ürünün üzerinde yer alan açıklamaları dikkate alarak kullanmanız tavsiye edilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Arjinin Ne İşe Yarar?

Arginin, birçok proteinin yapısal bir bileşeni olmasının yanı sıra, vücutta bir dizi başka role de hizmet eder. Konu hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için burayı tıklayın.

Arjinin ve L-Arjinin Arasında Fark Var mıdır?

Arjinin, ilgili bileşiğin kimyasal yapısına verilen ortak isimdir. L-Arjinin ise aktif bileşiğin uygun stereokimyasının tanımlanması adına kullanılır.

Arjinin Hangi Besinlerde Bulunur?

Arjinin hindi ve tavuk eti gibi kümes hayvanı etlerinin yanı sıra; soya fasulyesi, fıstık, kabak çekirdeği, nohut ve mercimek gibi bitki bazlı besinlerle de yer alır. Besinler hakkında ayrıntılı bilgi edinmek adına Arjinin (L-Arginin) İçeren Besinler Nelerdir? başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz.

Arjininin Faydaları Nelerdir?

Arjininin vücut üzerindeki etkilerini öğrenmek için Arjinin Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir? başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz.

Arjinin Nasıl Kullanılır?

Kapsül ve tablet formdaki arjinin takviyeleri, su ile birlikte pratik bir şekilde tüketilebilir. Toz formdaki arjinin takviyeleri su ya da diğer içeceklerin içerisinde karıştırılarak tüketilir. Likit formdaki arjinin takviyeleri ise ölçek ile alınır. En doğru kullanım bilgisi için aldığınız takviye ürünün üzerindeki kullanım talimatlarını okumanız önerilir.

Arjinin Ne Zaman Kullanılır?

Vücudumuz arjinini besin kaynaklarından ya da takviye yoluyla alabilir. Ayrıca arjinin vücut tarafından da üretilebilir. Bununla birlikte, vücudun üretimi gereksinimleri karşılamıyorsa, doktorunuz beslenme rutininize eklemenizi önerebilir.

Kimler Arjinin Takviyesi Kullanabilir?

Doktorunuza ve beslenme uzmanınıza danışarak, arjinin ihtiyacınızın olup olmadığına karar verebilirsiniz. Her takviye üründe olduğu gibi arjinin takviyesi kullanmayı düşünen kişiler de doktor fikri ve beslenme düzeni göz önünde bulundurarak takviye kullanmanın gerekli olup olmadığına karar vermelidir.

Arjinin Takviyesi Nasıl Saklanır?

Aldığınız arjinin takviyesini banyo ve benzeri nemli yerlerden uzak tutmanız ve ürünün kapağını sıkıca kapatmanız önerilir. Arjinin takviyesini serin ve kuru bir yerde saklamaya dikkat edilmelidir. Takviye ürünün üzerinde yer alan saklama koşullarını da göz önünde bulundurmanızı öneririz.

Arjinin Takviyesi Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Gıda takviyeleri satın alırken alınan takviyenin güvenilir markalara ait olması öncelik taşır. Satın alınan ürünün orijinal olup olmadığına da muhakkak bakılmalıdır. Ayrıca üretici firmanın ürüne dair barkod numaralarının yer alıp almadığı da dikkat edilmesi gereken konular arasında yer alır. Almış olduğunuz takviyeye ait ambalajın tahrip edilmemiş olması da önemlidir.

Arjinin Takviyesi Nereden Satın Alınır?

Aradığınız arjinin takviyesi ürününü, fiziksel ve online mağazalar aracılığıyla bulabilirsiniz. Takviye ürünün içeriklerinin yer aldığı tablo, günde kaç defa ve ne kadar alınacağına dair kullanım önerisi gibi birçok bilgiyi de yine online mağazalar aracılığıyla kolayca öğrenmek mümkündür. Ayrıca deneyimli satış temsilcilerinin bilgilerini paylaştığı fiziksel mağazalar aracılığıyla da ürünlerin içeriklerine ve kullanım koşullarına dair ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Kaynaklar

1. Therapeutic Benefits of l-Arginine: An Umbrella Review of Meta-analyses, 2016

2. Acquired Amino Acid Deficiencies: A Focus on Arginine and Glutamine, 2017

3. Biochemistry, Essential Amino Acids, 2021

4. L-Arginine Supplementation Reduces Mortality and Improves Disease Outcome In Mice Infected with Trypanosoma Cruzi, 2018

5. Acquired Amino Acid Deficiencies: A Focus on Arginine and Glutamine, 2017

6. The Effect of L-Arginine Supplementation on Body Composition and Performance in Male Athletes: A Double-Blinded Randomized Clinical Trial, 2016


disclaimer İnternet sitemizde satışa sunulan ürünler sporcu gıdası ve gıda takviyesi kategorilerinde ürünlerdir, kesinlikle beşeri tıbbi ürün veya ilaç değildir. Reçete ile satılmazlar, doktor onayı gerektirmezler. Şirketimiz ilaç satışı yapmamaktadır, bu yüzden satılan ürünlerin çeşitli hastalıkları önleyici ya da tedavi edici özellikleri yoktur. Ürünler sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzenin yerine geçmez. Amacımız tüketiciye en doğru bilgiyi sunabilmek olup, yer verilen içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, ürünlerin kullanımına yönelik hiçbir taahhüt veya tavsiye yerine geçmez. Sitemizde satılan ürünler ile ilişkili olarak kullanılan tüm logo, marka ve patentli haklar ilgili hak sahiplerine aittir. Yanlış anlaşılan veya yanıltıcı bulunan ibareler bulunması durumunda lütfen sitemizden bildirimde bulununuz. Tüm ürünlerimiz %100 orjinal olup, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı onaylıdır.
Mobil görünüm için tıklayın.
Top