İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

Arjinin Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir?

Arjinin Nedir?

Arjinin (arginine), bir tür amino asittir. Amino asitler proteinlerin yapısında bulunan besinlerdir. Arjinin sığır eti başta olmak üzere kırmızı et ürünleri, kümes hayvanları, balık, yumurta ve süt ürünleri gibi hayvansal protein kaynaklarından elde edilebilir. Doğal beslenmeye ek olarak arjinin supplement ürünleri de kullanılabilir. Sporcular genellikle gıda takviyelerini doğal beslenmenin yanında destek olarak kullanırlar.


Arjinin yarı esansiyel sayılan 6 amino asitten biridir. Bunlardan bir diğeri de, sporcuların sıkça kullandığı glutamin amino asididir.

Arjinin Nasıl Çalışır, Görevi Nedir?

Kan damarları, kanın serbestçe akmasını sağlamak için nitrik okside ihtiyaç duyar. Arjinin, vücut tarafından nitrik okside dönüştürülerek sirkülasyonun düzenlenmesine yardımcı olur. Bu da kas ve eklem dokularına kan sirkülasyonu ile besin ve oksijen taşınmasını sağlar. Arjinin takviyesi sporcular ve vücut geliştiriciler tarafından çoğunlukla nitrik oksit seviyeleri için kullanılmaktadır (1, 2).


Arjinin; bağışıklık fonksiyonu, detoksifikasyon ve beyin üzerinde etkilere sahiptir. Arjininin bir başka önemli rolü ise, belirli hormonların üretimi için vücudu uyarmasıdır. Özellikle, büyüme hormonunun ve insülinin üretiminde rol oynar. Bu rolü ile arjinin; fiziksel performans, dayanıklılık ve güç artışı ile ilişkilendirilir (3, 4).  


Yeterli Miktarda Arjinin Alıyor musunuz?

Vücut kendi başına bir miktar arjinin üretir. Ancak ne kadar üretildiği, yaş, iltihap seviyesi, arterlerin ve kalbin durumu, cinsiyet, diyet kalitesi ve genetik gibi faktörlere bağlı olarak değişebilir. Arjininin optimal seviyelerde üretilememesinin bazı nedenleri olarak; protein kaynakları az olan vejetaryen/vegan diyetler, sindirim sağlığında bozukluklar, serbest radikallerin neden olduğu yüksek oksidatif stres düzeyleri, sigara kullanımı ve genetik faktörler sayılabilir.


Vücudun doğal olarak daha fazla arjinin üretmesine ve kullanmasına yardımcı olması için, tüm amino asit çeşitlerini içeren doğal protein kaynaklarına dayalı iyi bir diyete ihtiyacı vardır. 

Arjinin içeren en iyi doğal besin kaynaklardan bazıları (5):

  • Yumurta

  • Fermente yoğurt, kefir ve çiğ peynirler gibi süt ürünleri (mümkün olduğunca organik ve çiğ süt ürünleri tavsiye edilir)

  • Otla beslenen sığır eti ve merada yetiştirilen kümes hayvanları (tavuk, hindi)

  • Organ etleri (karaciğer)

  • Balık (somon)

  • Susam çekirdeği, kabak çekirdeği, ay çekirdeği, brezilya fındığı, ceviz, badem

  • Deniz yosunu ve deniz sebzeleri

  • Spirulina

  • Hindistan cevizi

Arjinin hakkında daha detaylı bilgi almak için “Arjinin Nedir?” yazımızı okuyabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Kimler Arjinin Kullanmalı?

Damar genişlemesine yardımcı olan nitrik oksit üretiminde etkili arjinin, göğüs krampı ve çeşitli kalp rahatsızlıklarını gidermede kullanılabilir. Aynı zamanda kaslardaki kan akışını hızlandıran göreviyle hızlı kas gelişimi sağlamak isteyen sporcular tarafından da kullanılabilir. 

Günde Kaç Gram Arjinin Alınmalı?

Arjinin, kas gelişimini hızlandırmak amacıyla kullanılıyorsa günde ikiye ve üçe bölünmüş dozlarda olmak üzere toplam 10 gram alınması gereken bir bileşendir. 

Arjinin Nasıl İçilir?

Arjinin, toz ve kapsül olmak üzere iki farklı formda sunulur. Kapsül formu su yardımıyla yutularak tüketilirken, toz formu bir miktar suya karıştırılarak içilebilir. Farklı arjinin formları için tıklayın: Arjinin çeşitleri.

Güncellenme Tarihi : 27.08.2021
Yayınlanma Tarihi : 7.06.2018
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA
disclaimer İnternet sitemizde satışa sunulan ürünler sporcu gıdası ve gıda takviyesi kategorilerinde ürünlerdir, kesinlikle beşeri tıbbi ürün veya ilaç değildir. Reçete ile satılmazlar, doktor onayı gerektirmezler. Şirketimiz ilaç satışı yapmamaktadır, bu yüzden satılan ürünlerin çeşitli hastalıkları önleyici ya da tedavi edici özellikleri yoktur. Ürünler sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzenin yerine geçmez. Amacımız tüketiciye en doğru bilgiyi sunabilmek olup, yer verilen içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, ürünlerin kullanımına yönelik hiçbir taahhüt veya tavsiye yerine geçmez. Sitemizde satılan ürünler ile ilişkili olarak kullanılan tüm logo, marka ve patentli haklar ilgili hak sahiplerine aittir. Yanlış anlaşılan veya yanıltıcı bulunan ibareler bulunması durumunda lütfen sitemizden bildirimde bulununuz. Tüm ürünlerimiz %100 orjinal olup, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı onaylıdır.
Mobil görünüm için tıklayın.
Top