İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için Teste Başla

Zayıflamakistiyorsun ?

Yağ Yakmak

Kas gelişimini hızlandırmak mıistiyorsun ?

Kas Gelişimi

Kilo ve Hacim mi kazanmak istiyorsun ?

Kilo ve Hacim

Yeni mibaşlıyorsun ?

Başlangıç

Geliştirme aşamasında mısın ?

Orta

Daha fazlasını mı istiyorsun ?

İleri

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için

Ürünleri Getir

Arjinin Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir?

Arjinin (arginin) nedir, ne işe yarar, faydaları nelerdir, günlük doz miktarı ne kadardır, yan etkileri var mıdır ve doğal olarak hangi besinlerde bulunur? Bu sorular arjinin kullanmak isteyen herkesin aklındadır. Cevapları ise bizde!

Arjinin Nedir?

Arjinin (arginin ya da arjinin diye de bilinir), bir tür amino asittir ve bildiğimiz üzere amino asitler proteinlerin “yapı taşlarıdır”. Bu amino asidi, özellikle sığır eti ve diğer kırmızı et türleri, kümes hayvanları, balık, yumurta ve süt ürünleri gibi hayvansal protein kaynaklarından elde ederiz.

İhtiyacımız olan tüm temel aminoasitleri sağlayan “bütün proteinler” in doğal olarak meydana gelmesine ek olarak, arjinin ayrıca laboratuvar ortamında yaratılır. Böylece kalp salığına, egzersiz performansına, zihinsel yeteneklere ve çok daha fazlasına fayda sağlayacak supplement olarak üretilebilir.

Arjininin ne olduğunu detaylı bir şekilde öğrenmek için “Arjinin Nedir?” makalemize mutlaka göz atın!

Arjinin Nasıl Çalışır: Arjininin Görevi Nedir?

Tam olarak “esansiyel” bir amino asit olmasa da yani vücudun kendi başına üretemediği ve dolayısıyla dış kaynaklardan elde edilmesi gereken bir amino asit olsa da arjinin amino asidinin, özellikle yaşlanan bireylerde küçük miktarlarda sunulan ve önemli olan birçok fonksiyon için gerekli olduğu düşünülmektedir. Arjinin kullanımın en büyük yararlarından biri, kan akışını ve sirkülasyonunu iyileştirme kabiliyetidir. Vücutta, kan damarlarının genişlemesine neden olan nitrik okside dönüştürülür.

Arjinin, bağışıklık fonksiyonu, doğurganlık, detoksifikasyon ve beyin gücü iyileştirilmesi de dahil olmak üzere birçok faydası vardır. Arjinin'in bir başka önemli rolü ise, belirli hormonların üretimi için vücudu uyarmasıdır, özellikle büyüme ve enerji üretimi için hücrelere glikoz verilmesine yardımcı olan yararlı büyüme hormonlarının ve insülinin. Bu rolü arjininin, fiziksel performansı, dayanıklılığı ve gücü arttırdığına inanılmasının nedenlerinden biridir.

Arjinin amino asidinin diğer faydaları şunlardır:

 • İltihapla mücadele eder.

 • Damar sertliği ve kalp krizi riskini azaltır.

 • Kan damarlarını onarır.

 • Konjestif kalp yetmezliği ve koroner arter hastalığı ile mücadele eder.

 • Kan basıncını düşürmeye yardımcı olur.

 • Atletik performansı geliştirir.

 • Bağışıklık fonksiyonunu arttırır.

 • Kas ağrılarını azaltır (özellikle tıkalı arterlerin neden olduğu bacak ağrılarını).

 • Böbrek fonksiyonlarını geliştirir.

 • Zihinsel kapasiteyi geliştirir.

 • Bunaklık ile savaşır.

 • İktidarsızlık, erektil fonksiyon bozukluğu ve erkekteki kısırlık sorununu düzeltmeye yardımcı olur.

 • Soğuk algınlığının önlenmesine yardımcı olur.

Arjininin yeteneklerine biraz daha dalış yaparsak, nitrik oksidin (NO) vücutta nasıl çalıştığını anlamamıza yardımcı olur. Nitrik oksit hem bitkilerin hem de hayvanların ürettiği doğal bir reaktif gaz türüdür. arjinin amino asidi ve nitrik oksit sentazı (arjinin öncüsünü alarak) kullanılarak oluşturulur ve aslında birçok farklı kimyasal reaksiyonlardan oluşan bir ürün türüdür. Endotelyal hücreler (tüm kan damarlarının içini kaplayanlar), kanın serbestçe akmasını sağlamada gerekli olan yeterli miktarda nitrik oksidi oluşturmak için arjinin e ihtiyaç duyarlar.

Nitrik oksit kan damarlarını çevirerek dolaşımını artırır. İnsanların atardamarlarında yeterli miktarda nitrik oksit olmama durumunda, kalp hastalıkları riski daha da artar. Nitrik oksit, kan damarı kaslarınızı rahatlatmak için kan basıncı seviyesini normal bir aralıkta tutar, pıhtıların ve plağın oluşmasını önlerken damarları genişletir ve kan akışına izin verir. Araştırma, bir kişi yaşlandıkça, arter astarlarında yeterli NO üretme kabiliyetinin azaldığını göstermektedir, fakat supplement olarak ya da doğal yolla beslenmeden alınan daha fazla arjinin, nitrik oksit kabiliyetlerini ve bozulmuş endotelyal fonksiyonunu düzeltebilir. Aslında, Mississippi Tıp Merkezi Fizyoloji ve Biyofizik Anabilim Dalı'nda farelerle yapılan bir çalışmada, bu çalışmada erkek Sprague Dawley farelerinde 3 ile 25 ay arasında değişen idrar nitrat / nitrit boşaltım oranları ve serum arjinin düzeyleri ölçüldü, farelerde Nitrik oksit metabolitleri, nitrat ve nitrit atılımının ilerleyen yaşlanma ile birlikte azaldığı ve buna ek olaraki nitrik oksit öncülerinin ve ayrıca arjininin yaşlanma ile birlikte azaldığı hipotezi test edildi. Bu araştırma sonucu araştırmacılar, nitrik oksit üretimini etkileyen arjinin seviyelerinde yaşlanma ile birlikte azalma gerçekleştiğini bulmuş oldular.

Arjininin faydaları, dolaşıma yardımcı olmak için nitrik oksit üretiminin de ötesine geçer. Göreceğiniz gibi arjininin, sinir sinyallemesi, hücre kopyalanması yaşlanma belirtisi ve hastalıkların nedeni olan oksidatif stresle mücadelede etmesi gibi birçok önemli rolü vardır.

Arjininin Faydaları:

1. Kalp sağlığını geliştirmesi      

2. İltihaplanmayı azaltması ve yaşlanma etkileriyle mücadele etmesi

3. Egzersiz performansını arttırması

4. Bağışıklığı güçlendirmesi, enfeksiyonların önlenmesine yardım etmesi ve iyileşmeyi hızlandırması.

5. Erektil fonksiyon bozukluğun ve kısırlığın tedavisinde yardımcı olması.


1.Kalp Sağlığını Geliştirmesi

Araştırma göstermiştir ki: arjinin, inflamasyonu azaltmak ve kan damarları ve kardiyovasküler sistem sağlığını iyileştirmek için yararlıdır, bu nedenle ağız yoluyka alınan arjinin supplementleri kardiyologlar tarafından önerilen en popüler takviyelerden biri konumundadır. Koroner kalp hastalığı için yüksek risk faktörleri olan kişiler için, arjinin takviyeleri bir kalp krizi veya felcin önlenmesi için etkili bir önlem olabilir.

Arjinin, yüksek tansiyonun önlenmesi, tıkanmış arterler (koroner arter hastalığı) olan kişilerde kan akışının iyileştirilmesi, yüksek kolesterolün düşürülmesi, konjestif kalp yetmezliğinin hafifletilmesi, dayanıklılığın artırılması ve kalpten uzuvlara kan akışınıın kesilmesine (topallamaya) neden olan semptomların azaltılması gibi işlevlerle kardiyovasküler sağlığı geliştirir.

Aynı zamanda, kan akışını kesen kan pıhtılarını (tromboz) önleyen nitrik oksit etkilerinden dolayı göğüs ağrısını (angina pektoris) tedavi etmek için yaygın olarak kullanılır. Bazı çalışmalara göre, günde iki ila üç gram arjinin takviyesinin, çoğu insanda nitrat intoleransını çözdüğü görülmüştür. Son olarak arjinin, dayanıksızlık, dolaşım problemleri ve kalp hastalığı geçmişi olan kişilerin egzersiz performansını güvenli bir şekilde artırabilme kapasitesine sahiptir.

2. İltihaplanmayı Azaltması ve Yaşlanma Etkileriyle Mücadele Etmesi

Kalp sağlığının ötesinde, arjininin başlıca faydalarından biri, hastalığa neden olan iltihaplanma ile mücadele etmek ve bağışıklık fonksiyonunu arttırmaktır. arjininin, diğer antioksidan mekanizmaları gibi süperoksit dismutaz (SOD) adı verilen enzim üzerindeki etkilerinin yanı sıra, serbest radikalleri süpürme gibi önemli bir yeteneğinin var olduğu bulunmuştur. Genellikle C vitamini ve omega-3 balık yağı takviyesi gibi antioksidanlar ile birlikte kullanıldığında, yaşlanma sürecini yavaşlatır ve birçok kronik hastalığı önler.

Beyindeki nitrik oksit, dış tehditler karşısında bir nörotransmitter ve koruyucu ajan olarak davrandığı için arjinin ayrıca, hem merkezi sinir sistemini hem de bağışıklık sistemi işlevlerini de olumlu yönde etkiler. Vücuttaki detoksifikasyon için yararlı olan arjinin, kan içindeki amonyağın varlığını azaltabilir.

3. Egzersiz Performansını Arttırma

Arjininin kan akışını etkili bir şekilde geliştirdiği bilinmektedir, bu da kas ve eklem dokularına besin ve oksijen getirilmesine yardımcı olduğu anlamına gelir. Bu da demek oluyor ki arjininin yardımıyla, daha az acı çekerek yaptığınız egzersizden daha fazla yarar sağlayabilir ve bu durumun tadını çıkarabilirsiniz. Hatta bazı durumlarda, özellikle zayıf kan akışı, eklem iltihabı veya diyabet gibi diğer sağlık sorunlarından kaynaklanan komplikasyonları olan insanlarda, hasarlı eklemlere veya soğuk eller ve ayaklara ısı ve dolaşımın arttırılmasında bile kullanılır. Örneğin, ağrılı aralıklı topallamadan muzdarip kişilerde (bacaklarda ve ayaklarda, yağ birikintilerinin neden olduğu kan damarlarının daralması), yapılan arjinin takviyesinin yürüme mesafesini arttırdığı ve daha az kas ağrıları yaşanmasını sağladığı görülmüştür. Daha da önemlisi arjinin, vücut tarafından büyüme hormonunun, prolaktinin, kreatin, L-prolin ve L-glutamat dahil olmak üzere birtakım amino asitlerin üretimlerini arttırmada kullanılır. Hatta, daha fazla glikozun hücrelere girmesine izin vererek, insülin duyarlılığını da artırır. arjinin metabolik sağlıktaki rolleri, güçlü kas dokusu oluşturmak, kemik ve eklem ağrılarına neden olan iltihapla savaşmak, hasarları onarmak ve genel sinir sistem fonksiyonları için önemlidir.

Bazı çalışmalar, günde beş ila dokuz gram arasındaki dozlarla alınan arjinin takviyesinin, büyüme hormonu düzeylerini önemli ölçüde artabileceğini bulmuştur. Çoğu durumda arjinin, istirahat büyüme hormonu seviyelerini en az %100 artırır (karşılaştırma yapacak olursak; düzenli egzersiz büyüme hormonu seviyelerini %300 ila %500 seviyelerinde arttırır). Bundan yola çıkarak söyleyebiliriz ki; yapılacak düzenli egzersiz ve arjinin kombinasyonu, bu artışı daha da güçlü hale getirecektir.

Ayrıca arjinin takviyesinin, plazma insülini artırdığına ve vücudun kılcal damarlarına olan etkisinden dolayı dinlenirken bile daha güçlü kasların inşa edilmesine yardımcı olduğuna dair kanıtlar bulunmaktadır. Bu hormonal değişiklikler,        iskelet-kas sisteminin genç temelini korumaya, inşa etmeye ve onarmaya yardımcı olarak metabolizmanızı olumlu yönde etkiler

4. Bağışıklığı Güçlendirmesi, Enfeksiyonların Önlenmesine Yardım Etmesi ve İyileşmeyi Hızlandırması

Bazı hastalıktan dolayı acı çeken hastaların, travma ve kanser hastalarının dolaşımlarında düşük dozda arjinin bulunmuştur. Belirli bağışıklık sistemi baskılayıcı hücrelerinin (MSC'ler olarak adlandırılır), arjinin eksikliğine veya arjininin kan içinde düşük seviyelerde dolaşmasına neden olabileceğine inanılmaktadır. Bu problemli bir durumdur çünkü, bağışıklık sisteminin koruyucu lenfositlerinin ve T hücrelerinin vücudu savunabilmeleri vücuttaki arjinin miktarına bağlıdır.

Arjinin, enfeksiyon risklerini azaltmak (özellikle solunum yolu enfeksiyonları veya akciğerlerle ilgili problemler), yara iyileşmesini geliştirmek ve kanser, hastalık veya ameliyat sonrası iyileşme süresini kısaltmak için, omega-3 balık yağları ve diğer supplementler ile birlikte kullanılır. Bazen ise çeşitli sebeplerle oluşmuş yaraları tedavi amaçlı kullanılan lokal merhemlere eklenir: Kanın daha özgürce akmasına yardımcı olur, ağrı ve şişlikle savaşır, ciltte kollajen sentezi için önemli olan L-prolini oluşturur ve antioksidan aktiviteyi arttırır. Aynı zamanda, yanıkların iyileşmesine yardımcı olan protein fonksiyonunun geliştirmede ve hatta diş çürümeleri ve oyuk oluşumuyla savaşmaya yardım etmede kullanılır. Daha fazla araştırmaya hala ihtiyaç duyulmasına rağmen, arjinin bağışıklığı arttırıcı etkiye sahip olduğundan dolayı genellikle, kemoterapi gören veya, ameliyatlardan, virüslerden ve enfeksiyonlardan sonra iyileşmeye çalışan insanlara verilir (HIV/AIDS dahil).

5. Erektil Fonksiyon Bozukluğun ve Kısırlığın Tedavisinde Yardımcı Olması

Bir dizi çalışma, arjininin kan dolaşımını arttırmaya ek olarak uygun hücre kopyalama sürecine dahil olduğunu göstermiştir, bu yüzden arjinin hem sperm üretimini hem de motiliteyi geliştirmeye yardımcı olabilir diyebilmekteyiz. Kandaki düşük nitrik oksit seviyesine bağlı kardiyovasküler problemlerle uğraşan erkeklerin erektil fonksiyonsuzluk ve üreyebilme sorunlarından muzdarip olması daha olasıdır çünkü, ereksiyon nitrik oksit tarafından tetiklenen düz kasların gevşemesine ihtiyaç duyar. Her erkek için etkili olmasa da, erkek kısırlık vakalarının önemli bir yüzdesi (bazı çalışmalara göre% 92'ye kadar), diğer kanal genişleticiler, antioksidanlar veya antienflamatuarlarla kombine edilmil arjinin supplementleri ile tedavi edilebilmektedir.

Bazı araştırmalar, yüksek stres seviyelerinin sperm üretim yolunda arjinin varlığını azaltabileceğini öne sürmektedir, bu nedenle özellikle aşırı stresli erkekler bu sorunun çözümünde gıda takviyelerinden faydalanabilir. arjinin, L-glutamat ve yohimbin hidroklorürün bir kombinasyonu yaygın olarak erektil fonksiyonsuzluk tedavisinde kullanılır ve tek başına arjinin kullanımından daha çok işe yaradağı görülmektedir. Aslında, erektil fonksiyonsuzluk için en yaygın reçete edilen ilaçların çoğu, nitrik oksit üretimini arttırarak arjinine benzer şekilde çalışırlar.

Kadınlar bile arjinin'den daha iyi üreme yardımı alabilirler. Doktorlar bazen, cinsel problemleri iyileştirmeye yardım etmek için bu amino asidi içeren topikal kremleri reçete ederler ve bu kremler genital dokuda dolaşımı artırdığı için her iki cinsiyette de kısırlığı doğal olarak tedavi etmeye yardımcı olur. Ek olarak bazı araştırmalarda, N-asetil sistein (NAC) ve arjinin ile birlikte tedavinin, polikistik yumurtalık sendromu ve östrojen dengesizliği olan kadınlarda doğal olarak hormonları dengede tutmaya ve normal cinsel fonksiyonlarını düzeltmeye yardımcı olabildiği öne sürülmektedir. Diğer çalışmalar, hayıt, yeşil çay özü ve antioksidan supplementleri gibi bitkiler ile kullanılan arjininin, gebe kalmakta zorlanan kadınlarda gebelik oranlarını iyileştirdiğini ileri sürmektedir.

Yeterli Miktarda Arjinin Alıyor Musunuz?

Herkes kendi başına bir arjinin üretir, fakat ne kadar ürettiğiniz, yaşınız, iltihap seviyesi, arterlerin ve kalbin durumu, cinsiyet, diyet kalitesi ve genetik gibi faktörlere bağlıdır. Bir kimsenin arjininin optimal seviyelerini üretememesinin bazı nedenleri olarak: protein kaynakları az olan vejeteryan/vegan diyet uygulaması, proteinin metabolizesini zorlaştıran kötü bir sindirim sağlığına sahip olması, serbest radikallerin neden olduğu yüksek oksidatif stres düzeylerine (diyet, stres veya kirlilik nedeniyle) sahip olması, sigara içmesi ve genetik faktörleri sayabiliriz.

Vücudunuzun doğal olarak daha fazla arjinin ve nitrik oksit üretmesine ve kullanmasına yardımcı olmak için, bütün, gerçek yiyeceklere dayalı bir diyete, özellikle de tüm amino asitle çeşitlerini içeren “temiz” protein kaynaklarına odaklanmalısınız. Tam proteinler en faydalı olanlardır çünkü, size sadece arjinin amino asidini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda kas dokusu büyümesi ve uygun nörotransmitter fonksiyonuna yardımcı olmak için ihtiyaç duyulan diğer tüm amino asitleri de sağlarlar.

Besleyici somon gibi yabani avlanan balıklar, harika bir seçenektir çünkü bu tür balıklar arjinine ek olarak, kalp-damar sağlığını korumaya yardımcı olan iltihaplanma karşıtı etkisi olan omega-3 yağ asitlerini de bizlere sağlarlar. Eğer vejeteryansanız veya laktoz intoleransı belirtilerinden muzdaripseniz, hayvansal kaynakların dışında arjinini; kuruyemişler, hindistancevizi ürünleri, deniz sebzeleri veya tam tahıllar ve baklagiller gibi kaynakları tüketerek elde edebilirsiniz. Esasen, protein bakımından yüksek olan herhangi bir gıda, biraz  arjinin sağlar lakin daha yoğun protein kaynakları en iyisidir.

Arjinin içeren en iyi doğal kaynaklardan bazıları şunlardır:

 • Yumurta
 • Kültürlü yoğurt, kefir ve çiğ peynirler gibi süt ürünleri (mümkün olduğunda organik ve çiğ süt ürünlerini seçin)
 • Otla beslenen sığır eti veya et ve mera yetiştiricili kümes hayvanları (hindi ve tavuk dahil)
 • Karaciğer ve organ etleri (tavuk karaciğeri gibi)
 • Yabani avlanan balık
 • Susam çekirdeği
 • Kabak çekirdeği
 • Ay çekirdeği
 • Deniz yosunu ve deniz sebzeleri
 • Spirulina
 • Brezilya fındığı
 • Ceviz
 • Badem
 • Hindistan cevizi

Arjinin Dozu ve Yan Etkileri

Mümkün olduğunda doğal besin kaynaklarından besin almak her zaman en iyisi olsa da, arjinin reçetesiz ve reçeteli ilaç olarak satılmaktadır. Doktorlar bazen kalp hastalığı, migren ve enfeksiyonlar dahil olmak üzere çeşitli durumlar için ve hatta diyabet, HIV veya kanserin yan etkilerini tedavi etmek için diğer supplementlerle reçete ederler.

Arjinini, ornitine ve üreye dönüştüren sitrülin, ornitin ve arjinaz, plazma arjininle diğer supplementler sıkça kullanılırken, agmatin arjinin tarafından doğal olarak yaratılan bir kimyasal maddedir.

Doz Önerileri

Arjininin dozajı, uygulanan tedaviye göre değişmektedir. Örneğin, kalp rahatsızlıklarını tedavi etmek veya erektil fonksiyonsuzluğu tedavi etmek amaçlı, günlük 3 ila 6 gram (iki doza bölünmüş halde) kadar kullanılabilinir, söz konusu egzersiz performansını arttırmak ise bu doz günlük 9 grama kadar kullanılabilinir. İltihaplanmayı önlemek ve daha iyi dolaşımdan yararlanmak isteyen genel olarak sağlıklı yetişkinler için günde yaklaşık bir gram (1.000 miligram) kadar arjinin, genel olarak önerilen dozdur. Belirtilenden daha yüksek dozlarda kullanımı kişiyi, daha fazla yan etkiler ile karşılaşma riskine müsait hale getirir. Ayrıca bazı araştırmalar, arjininin kan damarı duvarlarındaki fonksiyonları söz konusu olduğunda yüksek dozun, her zaman daha iyi olmadığını göstermektedir.

Etkileşimler ve Yan Etkiler

Arjinin doğal bir amino asit olduğu için, genel olarak güvenli olmasına rağmen, akılda tutulması gereken bazı potansiyel yan etkileri de vardır. Kalp hastalığı, düşük tansiyon, diyabet, böbrek problemleri veya aktif bir virüs (uçuk veya zona hastalığı gibi) geçmişiniz varsa, doktorunuza danışmadan arjinin takviyesi kullanmanız önerilmez.

Arjinini doğal besin kaynaklarından almanız zararlı değildir fakat yine de özellikle başka ilaçlar ve bir dizi supplement kullanmaktaysanız, yüksek dozlarla bu amino asidi vücudunuza alımınız durumunuzu karmaşıklaştırabilir. Hangi dozun sizin için en yararlı olabileceği ve mevcut durumunuza göre, gerçekleşebilecek olumsuz reaksiyonlar konusunda endişelenmeniz gerekip gerekmediğini öğrenmek adına doktorunuzla konuşun.

Genel olarak sağlıklıysanız ve günde 1 gram civarında bir doz alıyorsanız bile, karın ağrısı, şişkinlik, ishal, gut, kötüleşmiş alerjiler veya astım ve düşük tansiyon gibi kısa süreli yan etkilerle karşılaşmanız mümkün olabilmektedir. arjininin akciğerlerde ve hava yollarında alerjik reaksiyonlara veya şişme artışına neden olması mümkündür, bu yüzden mevcut alerjisi veya astımı olan kişiler arjinini dikkatli bir şekilde kullanmalıdır. Son olarak, arjinin hamile kadınlar ve hatta çocuklar için bile güvenli görünmektedir lakin, kullanımının bu popülasyonlardaki etkileri hakkında pek fazla araştırma bulunmamaktadır. Bu nedenle, düşük dozlarda kullanıma sadık kalınması veya konu hakkında bir doktora danışılması daha iyi olacaktır.

Paylaş
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

disclaimer

Mobil görünüm için tıklayın.
Top