İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için Teste Başla

Zayıflamakistiyorsun ?

Yağ Yakmak

Kas gelişimini hızlandırmak mıistiyorsun ?

Kas Gelişimi

Kilo ve Hacim mi kazanmak istiyorsun ?

Kilo ve Hacim

Yeni mibaşlıyorsun ?

Başlangıç

Geliştirme aşamasında mısın ?

Orta

Daha fazlasını mı istiyorsun ?

İleri

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için

Ürünleri Getir

Arjinin Nedir?

Arjinin, vücudun tek başına, doğal yollarla üretemediği yarı esansiyel bir amino asittir. Dolayısıyla, arjinin yönünden zengin besinleri diyetlere ekleyerek ya da dışardan takviye şeklinde alıp tüketerek bu açığı kapatmak gerekir.

Arjinin, vücudun tek başına, doğal yollarla üretemediği yarı esansiyel bir amino asittir. Dolayısıyla, arjinin yönünden zengin besinleri diyetlere ekleyerek ya da dışardan takviye şeklinde alıp tüketerek bu açığı kapatmak gerekir.

Arjinin

Arjinin İçeren Besinler

Arjinin yarı esansiyel bir amino asittir ve çok sayıda fizyolojik fonksiyon yerine getiren proteinin yapı taşıdır. Aynı zamanda nitrik oksit gazının (NO2) üretimine yardımcı olur.

Arjinin yoğun olarak fındık, fıstık ve badem gibi kuruyemişlerde bulunur. Çikolata ve kuru üzümde de mevcuttur. Lif tüketimi önemlidir çünkü sindirim sisteminin düzgün çalışması için gereklidir. Lifler vücudumuzun diğer besinleri kullanma yeteneğini artırır. Lifler, sindirim sistemimizden neredeyse tamamen sindirilmeden geçer; ancak kolon ve/veya kalın bağırsağa eriştiğinde çözünür.

Arjinin Vücuttaki İşlevi

Arjinin, birçok fizyolojik sürecin yerine getirilmesi için gereklidir. Bu fizyolojik süreçler içinde, hormon salgılanması, büyüme hormonunda artış, vücuttan zehirli artıkların atılması ve bağışıklık sisteminin savunulması vardır. Arjinin, damar genişlemesinden sorumlu nitrik oksitin üretimine yardımcı olduğundan, göğüs krampı (anjin), yüksek tansiyon, kalp hastalığıi cinsel fonksiyon bozukluğu, kadın ve erkek kısırlığı gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır.

Son zamanlarda, arjinin içeren besin takviyeleri, arjininin nitrik oksit üretme ve serbest radikalleri temizleme kabiliyeti kadar kas hücrelerine sinyal gönderme, büyüme hormonu salgılama, kötü kolesterolü uzaklaştırma ve yağ yakımını artırma özelliklerinden dolayı popüler olmuştur. Arjinin vücuttaki tuz seviyesini düzenlemeye de yardım eder.

Bundan dolayı, vücut geliştirme sporu ile ilgilenenlerin cilt altında su tutulmasının dolayı kişiyi pürüzsüz ve şişkin göstereceğini bilmeleri gerekir. Arjininin, vücut geliştirme dünyasında ve bilimsel topluluklarda en iyi bilinen özelliği nitrojen tutma yeteneğidir. Damar genişletme ve protein sentezinde rol alma yeteneğinden ötürü, arjininin kas büyümesi için gerekli olduğuna inanılır.

Arjininin tüm faydaları hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için “Arjinin Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir?” makalemizi mutlaka okuyun!

Arjinin Kullanımı

Herkesin arjinine ihtiyacı vardır. Özellikle büyüme çağındaki çocuklar, bebekler, sporcular, obez veya fazla kilolular ve yaşlılar arjinin kullanmalıdır. Yetişkinlerde arjinin, esansiyel olmayan amino asit olarak düşünülür. Çocuklarda ise tam tersine, bağışıklık sisteminin oluşturulması ve savunulması için mutlaka arjinin kullanmak gereklidir. Vücutta yaralanma ve dolayısıyla onarım zamanlarında arjinin ihtiyacı arttığından, kişiler arjinin desteklerinden faydalanabilirler. 

Arjinin, sıkı çalışan sporculara fayda sağlamaktadır. Arjinin desteği, bağışıklık sistemini güçlendirerek, sporcunun daha sıkı çalışmasını ve aşırı çalışmaya bağlı olarak gelişen ve çok önemli olmayan hastalıkların zararlı etkilerinden korunmayı sağlar.
Androjenik ve anabolik steroidlerin kullanımını azaltan sporcular, destek olarak arjininden fayda görebilirler, çünkü steroidler yüksek tansiyona ve kötü kolesterolün artmasına neden olurlar. Arjinin bu durumu tersine çevirmeye yardımcı olmaktadır. Arjinin, büyüme hormonu seviyelerini arttırma yeteneğinden dolayı; lipid oksidasyonunu artırdığı, tansiyonu düşürdüğü ve damar tıkanıklığını azalttığı için, obezite hastaları için faydalı olabilir.

Arjinin Kullanım Miktarı

Kalp veya psikiyatrik problemleri olan kişiler arjinin kullanmadan önce doktorlarına danışmalıdırlar. Amino asit içeren her ürün için doz aşımı durumu mümkündür. Fazla dozda arjinin ishal, halsizlik ve mide bulantısı yapabilir. Net olarak doz miktarı tespit edilmemiştir; bundan dolayı vücudunuzun tolere edebileceği en uygun miktarı deneyerek bulmak en iyisidir.

Bir hafta boyunca az miktarda kullanılıp, faydaları ve yan etkileri not alınır ve faydaları maksimum düzeye çıkıp yan etkileri en aza inene kadar doz yükseltilir. Zaman içinde en uygun doz bulunur.

Birçok protein tozu, içinde arjinin de dahil olmak üzere, amino asitlerle takviye edilmiştir. Bunu da akılda bulundurarak, ne kadar arjinin aldığınıza dikkat etmeniz gerekir. Eğer yukarıda belirtilen sürece uyma konusunda tereddütleriniz varsa, ürünün üzerinde belirtilen kullanım açıklamalarına uymak en iyisidir.

Arjinin seçeneklerini inceleyip, satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Paylaş
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

disclaimer

Mobil görünüm için tıklayın.
Top