İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için Teste Başla

Zayıflamakistiyorsun ?

Yağ Yakmak

Kas gelişimini hızlandırmak mıistiyorsun ?

Kas Gelişimi

Kilo ve Hacim mi kazanmak istiyorsun ?

Kilo ve Hacim

Yeni mibaşlıyorsun ?

Başlangıç

Geliştirme aşamasında mısın ?

Orta

Daha fazlasını mı istiyorsun ?

İleri

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için

Ürünleri Getir

AOL (Arjinin-Ornitin-Lizin) Nedir?

AOL kelimesi Arjinin, Ornitin ve Lizin amino asitlerinin kısaltmasıdır.

AOL kelimesi Arjinin, Ornitin ve Lizin amino asitlerinin kısaltmasıdır. 

Bu amino asit çeşidi büyüme hormonunun daha fazla salgılanmasına ve kas dokusunun daha etkili bir şekilde yenilenmesine yardımcı olmaktadır.

Amino asitler vücudunuzdaki proteinleri oluşturur. İki tür amino asit vardır: esansiyel ve esansiyel olmayan amino asitler. Vücudunuz esansiyel amino asitleri üretemediği için bunları gıda yoluyla almanız gerekir. Ancak esansiyel olmayan amino asitler vücut tarafından üretilebilir. Büyüme döneminde ya da stresli olduğunuz dönemlerde, daha fazla miktarlarda esansiyel olmayan amino aside ihtiyaç duyabilirsiniz. 

Arjinin, Ornitin ve Lizin amino asitleri yağ metabolizması üzerinde etkilidirler ve büyüme hormonu (GH) üretimini tetiklerler. Bilimsel olarak bu amino asitlerin güçlü birer “yağ yakıcı” olduğunu söyleyemeyiz ancak özellikle arjinini, ornitin ve lizin ile birlikte kullanırsanız kilo vermenize yardımcı olabilmektedirler.

Vitamin Araştırma Ürünleri’nden Kimberly Pryor ve Dr. Ward Dean’e göre, bu üç amino asitin her biri büyüme hormonunun salgılanmasını destekler ancak hiçbiri tek başına kullanıldığında, birlikte kullanıldıklarındaki etkiyi göstermemektedir.

Büyüme hormonu yağ hücrelerini uyararak, depolanan yağın parçalanmasını ve daha fazla yağ birikmesini önler. Büyüme hormonu almak, büyüme hormonu seviyesi düşük olan kişilerin kilo vermesine yardımcı olur ve bazen de büyüme hormonu seviyesi normal seviyede olan kişilerin de kilo vermelerine destek olabilir.

Arjinin’in Faydaları

Arjinin esansiyel bir amino asit değildir, çünkü karaciğerinizde üretilebilir. Ancak hızlı gelişme çağında, örneğin çocukluk döneminde, ya da stres ve enfeksiyon gibi durumlarda, vücudunuz yeteri kadar hızlı arjinin üretemeyebilir. Böyle zamanlarda, içeriğindeki arjinin oranı yüksek olan süt ürünleri ve yer fıstığı gibi gıdalar tüketilmesi önemlidir. Arjinin, vücudunuzdaki fazla nitrojenin dışarı atılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda kas ve kolajen dokusu inşa etmenize de yardım eder.

L-Ornitin ve L-Arjinin Kombinasyonu ile Büyüme Hormonu (GH) Stimülasyonu

Egzersiz yaptıktan sonra oluşan anabolik reaksiyonlar sonucu kas kütlenizi ve gücünüzü artırmak için büyüme hormonunun gerekli olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Pek çok amino asitin büyüme hormonu sekresyonu etkisine sahip olduğu görülmüştür (damar içine zerk edildiğinde ya da ağız yoluyla alındığında). Ancak, ornitin, arjinin ve lizin amino asitlerinin, diğerlerine göre daha fazla büyüme hormonu sekresyonu etkisine sahip olduğu düşünülmektedir.

Ornitin Nedir?

Ornitin, proteinojen olmayan bir amino asittir ve üre döngüsünde anahtar bir role sahiptir. Üre üretimi sırasında ornitin L-Arjinine dönüşebilir. Detoksifikasyon sürecine yardımcı olur ve bu sebeple karaciğer sağlığını destekler niteliktedir.

Ornitin, 20 standart amino asitten biri değildir ama arjinin ile kombinasyonu, özellikle amonyağın vücuttan atılması sürecinde, proteinin metabolize edilmesi sonucu performansı azaltan bir yan ürün ortaya çıktığı için önemlidir. Ayrıca karaciğer fonksiyonlarına ve detoksifikasyonuna yardımcı olduğu için, ornitin aynı zamanda yaraların iyileşmesine, uyku düzeninizi artırmaya ve erektil fonksiyonlarınızı geliştirmeye de yardımcı olur.

Ornitin'in Faydaları

Arjininin bir diğer faydası da, vücudunuzun onu ortinin üretiminde kullanabiliyor olmasıdır. Ortinin de, prolin gibi başka amino asitlere dönüşebilir. Çünkü ornitin de arjinin gibi esansiyel olmayan bir amino asittir. Ornitin karaciğeri destekler, bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve yağların metabolize edilmesinde vücuda yardımcı olur.

Ornitin ve Arjinin Kombinasyonu Dayanıklılığı Artırabilir

Ornitin vücutte çok yavaş bir şekilde arjinine dönüşür. Buna karşılık, vücuttaki etkileri uzun sürelidir. Orjinin, arjinini mükemmel bir biçimde tamamlar. Bu iki amino asitin kombinasyonu hormon dağılımını ve insülin üretimini düzenler, ve genel olarak vücudun kendini yenileme kapasitesini artırmaya ve gözle görülür bir şekilde canlılık sağlamaya yardımcı olur. Erkeklerde cinsel gücün artmasına da destek olabilir.

Vücudunuz normal şartlarda bu iki amino asiti de yeterli seviyede üretebilir. Ancak stres, hastalık ve rahatsızlık gibi durumlarda üretimleri yavaşlayabilir. Böyle durumlarda, daha fazla arjinin ve ornitin içeren gıdalar tüketmeniz gerekebilir (örneğin balık, et, süt ürünleri, kuruyemişler, pirinç, soya ve buğday). Bu amino asitleri tablet, kapsül ya da toz formunda da bulmak mümkündür. Kombinasyon ürünler, çinko, B vitamini ve/veya biotin gibi mikro besinler kadar etkilidir.

Lizin’in Faydaları

Dokuz temel amino asitten biri olan lizini, lor peyniri, yumurta ve tavuktan elde edebilirsiniz. Pek çok amino asit gibi, lizin de vücudunuzun kas üretimine yardımcı olur. Maryland Medikal Merkezi Üniversitesi’ne göre, düzenli lizin kullanmak uçuk çıkmasını önlemeye yardımcı olmaktadır. Lizin aynı zamanda kalsiyum emilimini, kolajen üretimini ve diğer bir amino asit olan karnitin üretimini destekler. Karnitin, kolesterol seviyesini düşürmeye yardım eder. Lizin esansiyel bir amino asit olduğu için, günlük tüketim miktarı tavsiye edilmektedir. 1 gr. protein başına 51 mg. lizin tüketmek gerekir.

Paylaş
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

disclaimer

Mobil görünüm için tıklayın.
Top