İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için Teste Başla

Zayıflamakistiyorsun ?

Yağ Yakmak

Kas gelişimini hızlandırmak mıistiyorsun ?

Kas Gelişimi

Kilo ve Hacim mi kazanmak istiyorsun ?

Kilo ve Hacim

Yeni mibaşlıyorsun ?

Başlangıç

Geliştirme aşamasında mısın ?

Orta

Daha fazlasını mı istiyorsun ?

İleri

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için

Ürünleri Getir

Vücuttaki Ödem Nasıl Atılır?

Vücuttaki ödem, özellikle sıklet düşmek isteyen sporcular, daha parçalı bir fiziğe sahip olmak isteyen vücut geliştiriciler ve zayıflamak isteyen kişiler için oldukça önemlidir. Vücudun su tutması olarak da bahsedilen bu durum çoğunlukla zararsız olsa bile bazen sağlık sorunlarının işaretçisi de olabilmektedir. Magnezyum minerali ve bazı yöntemler vücutta ödemin atılmasına yardımcı olabilir.

Vücuttaki ödem nasıl atılır sorusunu yanıtlayan, beslenme ve yaşam düzeninizde kolayca yapabileceğiniz değişiklikleri içeren bir rehber hazırladık.

Ödem nedir, vücuttaki ödem nasıl atılır?

Ödem Nedir?

Ödem vücudun su tutması olarak da bilinir. Vücutta şişkinlik yaratabilen bir durumdur. Normal şartlarda vücudun %60 oranında sudan oluşması gerekir ve bu hayati bir durumdur. Ancak sporcular ve zayıflamak isteyen kişiler vücutlarındaki su oranlarına özel olarak dikkat ederler. Vücutta ödem ya da su birikmesi ise vücutta bulunması gereken su oranından bağımsız, farklı bir durumdur. Çoğunlukla zarar verici bir yanı yoktur. Ancak bazı sağlık problemlerinin belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Bu hastalıklar arasında kalp, karaciğer ve böbrek sorunları bulunmaktadır. (1)

Ödem bazen kadınların hamilelik ve luteal faz dönemlerinde de (bir regl süreci) yoğun görülebilmektedir. Ödem çok fazla tuzlu ve mineralli beslenmek ile ilişkili olabileceği gibi bazı sağlık sorunları ile de gerçekleşebilir. Uzun süre hareketsiz ve aynı pozisyonda durmak da ödeme sebep olabilir. Bazen ilaçların da vücudun su tutmasına sebep olduğu görülmektedir. Bu sebeple ödem neden olur sorusunun tek bir cevabı yoktur.

Hem kadınlar hem de erkekler sağlıklı oldukları sürece vücutlarındaki ödemi atmak isteyebilirler. Burada ödemin miktarı, kol ya da bacak bölgelerindeki şişliğin ne kadar olduğu önemlidir. Şişlik oldukça belirgin ise mutlaka doktora danışılması gerekir.

Magnezyum minerali ödem söktürücü olarak en başta gelen bileşenlerdendir. Doktorunuza danışarak takviye kullanımı sağlayabilirsiniz.

Bunların dışında sporda, görüntüye dayalı hedefler için sağlıklı bireylerin ödem atmalarına yardımcı olacak yöntemleri aşağıda sıralıyoruz:

1. Magnezyum Desteği Almak

Elektrolitler ödem konusunda vücuda yardımcı olabilecek önemli faktörlerden birisidir. Magnezyum sağlık ve spor performansı açısından önemli bir elektrolittir.

Kadınlar üzerinde yapılmış araştırmalar magnezyumun suya bağlı kiloyu ve PMS’i engelleyebileceğini göstermektedir. Bu sebeple magnezyum takviyesi kullanmak ödem söktürücü yöntemlerden biri olabilir.

2. Düzenli Egzersiz Yapmak

Düzenli spor yapmak genel sağlığa birçok farklı faydaya sahiptir. Kısa vadede ödem söktürücü en iyi yollardan bir tanesi ise düzenli spor yapmaktır. Spor terleyerek su atmanıza yardımcı olur.

Bir saatlik antrenman size ortalama 0,5-2 litre kadar su kaybettirebilir ancak bu durum yaptığınız sporun türüne, ortam sıcaklığına ve kıyafetlerinize bağlı bir şekilde değişebilir. (2) Spora ek olarak sıcaklık ile saunada da terleme oranınızı arttırabilirsiniz. Ancak hem sporda hem de saunada dehidrasyona uğramamak için su içmeniz gerekir.

3. Daha Fazla Uyumak

Uyku üzerinde yapılan araştırmalar uykunun da en az beslenme ve egzersiz kadar önemli olduğunu göstermektedir. Uyku, böbreklerdeki sodyum ve su dengesinin sağlanmasına yardımcı olur. Yeterli uyku alabilmek ayrıca vücudun su seviyelerini kontrol etmeye destek çıkar ve ödem oluşumunu en aza indirir. Bu nedenle her gün düzenli ve yeterli bir şekilde uyumak gerekir.

4. Stresi Azaltmak

Çoğu kişinin en çok zorlandığı konulardan biri strestir ve stres uzun dönemde genel sağlığa birçok olumsuz etkiye sahiptir. Vücut uzun dönem stres altında kaldığında kortizol adı verilen hormon seviyeleri yükselir. Kortizol vücutta su tutulmasına ve suya bağlı kiloya sebep olur. (3) Kortizol hormonunun yanısıra antidiüretik hormonu da (ADH) böbreklerin vücutta su tutmasına sebep olabilir. Vücuttaki ADH ve kortizol hormonlarını dengede tutmak, stresi azaltmak uzun vadede sağlığı korumak ve kısa vadede su atmak için faydalı olabilir.

5. Elektrolit Almak

Elektrolitler magnezyum ve potasyum gibi elektrik yüklü minerallerdir. Vücutta su dengesinin sağlanmasında rol alırlar. (4) Elektrolit değerleri çok yüksek ya da çok az olduğu takdirde vücut su tutmaya başlayabilir. Eğer çok fazla su tüketen biri iseniz vücudunuzda yeterince elektrolit olmayabilir. Eğer nemli ve sıcak bir ortamda düzenli spor yapıyorsanız elektrolit alımınızı arttırmanız iyi olabilir.

6. Tuz Alımını Kontrol Etmek

Tuzdan selen sodyum insan vücudunda en çok bulunan elektrolitlerden bir tanesidir. Vücuttaki su değerleri üzerinde önemli bir rolü vardır. Eğer sodyum seviyeleriniz çok yüksek ya da az ise vücut ödem tutabilir.

Yüksek tuz tüketimi ve işlenmiş gıda alımı ödem sebepleri arasındadır. Bu durum özellikle su alımının yetersiz olması ve egzersiz yapılmaması durumunda ortaya çıkabilir. (5)

7. Karahindiba Gıda Takviyesi Almak

Bilimsel adı Taraxacum officinale olan bir ot çeşidi karhindiba, ödem söktürücü alternatif bir kaynaktır. (6) Bu gıda takviyesi son yıllarda sıklet düşmek isteyen sporcular ve vücut geliştiriciler arasında popülerleşmiştir. Karahindiba takviyeleri böbreklere daha fazla idrar, tuz ve sodyum atması için sinyal gönderebilir ve bu da vücudunuzdaki fazla su ağırlığını atmanıza yardımcı olabilir. Yine de karahindiba üzerinde daha fazla çalışma yapılması gerekmektedir.

8. Daha Çok Su İçmek

Amaç ile çelişiyor gibi gözükse bile vücudun su dengesi ve nem dengesi için su içmek, ödem atmaya deste olabilir. (7) Vücudunuz daima sağlıklı bir su dengesi yakalamaya çalışır. Bu sebeple eğer fazla miktarda dehidrasyon yaşanırsa vücut dehidrasyonu önleyebilmek adına su tutma yoluna gidecektir. Günlük olarak yeterli miktarda su içmek genel sağlık, sindirim ve böbrekler açısından çok önemlidir. Ayrıca yeterli su içmek uzun vadede su tutmayı da engelleyebilir.

Yeterince su alıp almadığınızdan şüphe ediyorsanız yanınızda daima su bulundurmaya çalışın. Sıcak ortamlarda, spor yaparken ara ara su için. Su içerken yeterince su aldığınızı hissettiğiniz zaman durun. 

Paylaş
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

disclaimer

Mobil görünüm için tıklayın.
Top