İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için Teste Başla

Zayıflamakistiyorsun ?

Yağ Yakmak

Kas gelişimini hızlandırmak mıistiyorsun ?

Kas Gelişimi

Kilo ve Hacim mi kazanmak istiyorsun ?

Kilo ve Hacim

Yeni mibaşlıyorsun ?

Başlangıç

Geliştirme aşamasında mısın ?

Orta

Daha fazlasını mı istiyorsun ?

İleri

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için

Ürünleri Getir

Günlük Protein İhtiyacı Ne Kadardır?

Protein Nedir, Ne İşe Yarar?

Protein, çoğunluğu vücut tarafından kendi başına üretilemeyen amino asitlerden oluşan yapısal bir moleküldür. Hayvansal gıdalar, genellikle tüm esansiyel amino asitleri sağlayan yüksek proteinli besinler olarak nitelendirilmektedir.

Toplam alınan kalorinin yaklaşık %30’unun protein ile sağlanması, kilo vermek için optimal gibi görünmektedir (1). Kalorilerin önemli bir kısmının proteinden sağlanması metabolik hızı artırır ve kalori alımında kendiliğinden bir azalmaya neden olur.

Günlük Protein İhtiyacı Ne Kadardır?

DRI (Diyette Referans Alım Miktarı), günlük alınması gereken protein miktarını vücut ağırlığının kilogramı başına 0,8 gram olarak belirtmektedir. Bu miktar:

  • Hareketsiz (sedanter) bir erkek için günde ortalama 56 gram
  • Hareketsiz (sedanter) bir kadın için günde ortalama 46 gram

Bu kısıtlı miktar, genel olarak protein eksikliğini önlemek için yeterlidir. Fakat bazı çalışmalar, optimal sağlık ve vücut kompozisyonunu korumak için bu miktarın yeterli olmadığını göstermektedir. Herhangi bir birey için doğru miktarda proteinin, aktivite düzeyi, yaşı, kas kütlesi, fiziksel hedefleri ve mevcut sağlık durumu gibi birçok faktöre bağlı olduğu bilinmektedir. Eğer işiniz fiziksel olarak sizi zorluyorsa, çok yürüyorsanız, koşuyorsanız, yüzüyorsanız ya da herhangi bir egzersiz yapıyorsanız daha fazla günlük protein almanız gerekmektedir. Örneğin;

Dayanıklılık sporcuları önemli miktarda proteine ihtiyaç duyarlar. Bu sporcular kilo başına yaklaşık 1,2-1,4 gram protein almak zorundadır.

Yaşlı bireylerin protein ihtiyacı önemli ölçüde artmaktadır. Bu kitlenin DRI'ın (Diyette Referans Alım Miktarı: 46 gram) % 50 fazlası ya da kilo başına 1–1,3 gram protein tüketmesi gerekmektedir. Bu miktar, yaşlılarda osteoporoz ve sarkopeni (kas kütlesinde azalma) problemini önlemeye yardımcı olabilir (2).

Ayrıca herhangi bir yaralanma ya da sakatlanma durumu geçiren kişiler de daha fazla protein ihtiyaç duyabilirler.

Kompleks proteinin ne olduğu öğrenmek için “Kompleks Protein Nedir?” yazısını okuyabilirsiniz.

Yeterli Protein Nasıl Alınır?

En iyi protein kaynakları et, balık, yumurta ve süt ürünleridir. Bu besinler vücudun ihtiyaç duyduğu tüm temel amino asitlere sahiptir. Kinoa, baklagiller ve fındık gibi bazı bitkisel gıdalar da protein açısından oldukça zengindir.

Sıkça Sorulan Sorular

“Protein Gramı” Gerçekte Ne Anlama Gelmektedir?

Beslenme biliminde protein gramı, et veya yumurta gibi protein içeren yiyeceklerin gramından ziyade makro besin olan proteinin gramını ifade eder. Örneğin 225 gramlık bir sığır eti porsiyonu sadece 61 gram gerçek protein içerir. Benzer şekilde büyük bir yumurta yaklaşık 46 gram ağırlığındadır, fakat sadece 6 gram protein içerir.

Fazla Protein Alımı Yağlandırır mı?

Fazla protein kullanımının vücutta yağ olarak depolandığı düşüncesi oldukça yaygındır. Ancak fazla proteinin vücudu yağlandırdığına veya bir sağlık sorunu yarattığına dair kesin bir bilgi yoktur. Bu noktada yağlanmayı önlemek için protein takviyesinin yanında düzenli egzersiz yapılması gerektiği unutulmamalıdır.

Paylaş
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

disclaimer

Mobil görünüm için tıklayın.
Top