İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için Teste Başla

Zayıflamakistiyorsun ?

Yağ Yakmak

Kas gelişimini hızlandırmak mıistiyorsun ?

Kas Gelişimi

Kilo ve Hacim mi kazanmak istiyorsun ?

Kilo ve Hacim

Yeni mibaşlıyorsun ?

Başlangıç

Geliştirme aşamasında mısın ?

Orta

Daha fazlasını mı istiyorsun ?

İleri

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için

Ürünleri Getir

Protein Tozu Saç Döker Mi?

Protein tozunun saç ile herhangi bir alakası var mıdır? Protein tozu daha çok kıl çıkmasına sebep olur mu? Protein tozu saç döker mi veya kelleşmeye yol açar mı?

Bu makalede genellikle protein tozu kullanmaya çekinenlerin sorduğu bu soruları cevaplayacağız.

Protein Tozunun Saç Dökülmesine Etkisi

Protein tozunun saç dökülmesi ile hiçbir alakası yoktur. Yediğiniz peynir, süt, et, tavuk, pilav ve diğer besinlerde protein bulunur. Protein tozu sadece bu besinlerin toz haline getirilmesinden oluşur. Nasıl et veya tavuk saçlarınızın dökülmesine yol açmıyorsa protein tozu da aynı şekilde saçlarınızın dökülmesine veya incelmesine yol açmaz. Çünkü temelde aynı maddeler, sadece biri diğerlerinin işlemden geçirilip toz haline getirilmiş hali.

Saç Dökülmesi

Amerika Dermatoloji Akademisinin verilerine göre saç dökülmesinin en yaygın sebebi genetiktir. Diğer sebepler ise aşırı stress, vücudunuzdaki hormonal değişiklikler, bazı hastalıklar, hypotiroidizm, yani tirodlerinizin gereğinden az hormon üretmesi, kanser tedavileri ve kötü beslenme de saç dökebiliyor.

Spor yapmak ve sağlıklı beslenmek tam aksine, saçlarınızın sağlıklı olabilmesi için çok önemlidir.

Saçın veya kılın kendisi bir protein filamentidir, ince bir teldir. Bu protein çoğunlukla keratin’den oluşur (kreatin değil, keratin). Eğer ki yeterince iyi beslenemiyorsanız ve yeterince B7 Vitamini, diğer adı ile Vitamin H veya Biotin) veya yeterince protein tüketemiyorsanız vücudunuz bu elementlere ulaşamadığı için sağlıksız saçlarınız olması muhtemeldir. 

Vücuttaki Hormonal Değişiklikler

Vücuttaki hormonal değişiklikler kıl dökülmesine yol açabilir. Örneğin kullanılması yasak olan ve önermediğimiz steroid vb. iğneler vücudunuzdaki hormonal denge ile oynar ve birçok zarar verir.

Genetik olarak testosteron hormonunu ile bünye problemleri yaşayanlar için ani ve çok yüksek testosteron artışları da, diğer hormonal dengesizlikler gibi, saçlarınızın dokülmesine veya incelmesine ivme kazandırabilir. Protein tozu testosteron seviyelerini oynatmadığından protein içeceği, barı, veya tozu hiçbir şekilde saç dökülmesine veya saç incelmesine yol açmaz.

Androgenic Alopecia sorunu olan erkeklerin, saç dökülmesinden öte, yeni saçların çıkmama sorunu vardır ve büyüme hormonu takviyelerinden uzak durmalıdırlar. Vücut tarafından kontrol edilemeyen fazla testosteron 5 Alpha Reduktaz diye bir enzyme dönüşür, bu da DHT’ye (yani Di Hidro Testosteron’a) dönüşür. DHT saç dokusunu yağlandırır ve yeni saç çıkmasını engelleyebilir. Testosteron seviyesi dengelendiğinde saçlarınız yine çıkmaya başlayacaktır.

Protein tozunun olası zararlarını öğrenmek için “Protein Tozu Zararlı Mı?” yazısını okuyabilirsiniz.

Protein tozu çeşitlerini inceleyip, satın almak istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

Paylaş
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

disclaimer

Mobil görünüm için tıklayın.
Top