İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için Teste Başla

Zayıflamakistiyorsun ?

Yağ Yakmak

Kas gelişimini hızlandırmak mıistiyorsun ?

Kas Gelişimi

Kilo ve Hacim mi kazanmak istiyorsun ?

Kilo ve Hacim

Yeni mibaşlıyorsun ?

Başlangıç

Geliştirme aşamasında mısın ?

Orta

Daha fazlasını mı istiyorsun ?

İleri

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için

Ürünleri Getir

Protein Tozu Zararlı Mı?

Protein tozları sadece vücut geliştirme sporu ile ilgilenenler tarafından değil hemen hemen tüm sporcular tarafından ve hatta sporla ilgilenmeyen kişiler tarafından bile kullanılmaktadır.

Çoğu kişi protein tozlarını kas yapmak, spor performansını arttırmak, zayıflamak ya da günlük protein ihtiyacını tamamlamak için bu besin desteklerini kullanmaktadır.

Protein Tozu Zararları Nelerdir?

Protein tozu için besin desteği denmesinin esas nedeni ise protein tozlarının süpermarketten aldığınız herhangi bir gıdadan farklarının olmamasıdır. Protein tozu bir hormon, ilaç veya steroid değildir. Peynirden elde edilen, ette ve  sütte bulunan en önemli besinlerden birisinin toz haline getirilmiş halidir. Burada protein tozu zararlı mı ya da protein tozu etkileri soruları supplement kullananlar tarafından akıllara takılabilmektedir. Bu kafa karıştıran sorular yüzünden birçok insan için protein tozu yan etkileri ve protein tozlarının zararlı olup olmadığı, merak konusu olmaktadır.

Protein tozu kullanımı sırasında karşılaşılan en önemli sorun laktoz hassasiyetidir. Laktoz sütün içerisinde bulunan bir karbonhidrat çeşididir. Ülkemizde laktoza duyarlı olan birçok insan bulunmaktadır. Bu hassasiyete sahip olan insanlar süt ya da süt ürünleri tükettiklerinde genellikle mide bulantısı çekerler. Aynı durum Whey proteinler için de geçerli olabilmektedir. Neyse ki gıda endüstrisi bu durumun farkına varıp laktoz hassasiyeti olan kişiler için farklı protein tozları geliştirmişlerdir. Laktoz hassasiyetiniz var ise kullanmanız gereken protein tozu çeşidi kesinlikle “İzole Whey” proteinidir. İzole Whey proteinleri neredeyse %0 laktoz oranına sahiptir, bu sayede herkes tarafından rahatça kullanılabilmektedir.

Protein tozları ile ilgili daha detaylı bilgiler için, "Protein Tozu Nedir?" makalesine göz atabilirsiniz.

Bu sonuçlar genellikle protein tozları ile ilgili supplement zararları olarak ortaya şu iddiaları atmaktadır: 

1. Fazla protein tüketimi böbreklere zarar verir mi?

2. Fazla protein tüketimi kemik kaybına neden olur mu?

Öncelikle protein tozu bir besin desteğidir ve fazla protein demek gün boyunca tüm besinlerden ve takviyelerden aldığınız proteinin toplamı anlamına gelmektedir. 100 gram tavuktan ortalama 15-20gram protein alındığını varsayarsak günümüz şartlarında fazla protein almak neredeyse imkansızdır. Tabii ki protein tozlarında tavsiye edilen dozajı geçmemeniz de gerekmektedir.

Fazla Protein Tüketiminin Böbreklere Etkisi

Protein tozu zararları adı altında ortaya atılan böbreklere zarar verdiği iddiası da doğru değildir. Böbreklerinizle ilgili ciddi bir hastalığınız yoksa fazla protein tüketiminin böbreklerinize zarar vermesi pek mümkün değildir.

Yapılan bir araştırmada günde, kilo başına 2.8gram protein tüketen kişilerin böbreklerinde her hangi bir sorun tespit edilmediği gözlemlenmiştir. Fazla proteinin sağlıklı insanlarda zararlı olmadığının bir diğer ispatı ise profesyonel sporculardır. Normal insanlardan çok daha fazla protein tüketen sporcularda spor yapmayan kişilere göre böbrekle ilgili hastalıklarda her hangi bir artış olmadığı gözlemlenmiştir.

Fazla Protein Tüketiminin Kemiklere Etkisi

Proteinin kemiklere ve kalsiyum dengesine olan etkisi hakkındaki yorumlar çok eski araştırmalara dayanmaktadır. Eski araştırmalarda saf protein alan kişilerde kalsiyum kaybı olduğu tespit ediliyordu ancak daha sonra yapılan araştırmalarda normal yemeklerle tüketilen proteinlerle ortaya çok farklı sonuçlar çıkmıştır.

Aslında yüksek protein tüketiminin kalsiyum dengesi üzerindeki etkisi çok karmaşık bir konudur ve son araştırmalar ikisinin arasında bir denge bağlantısı olduğunu göstermektedir. Kalsiyum az alındığında fazla proteinin kalsiyum dengesine negatif etkide bulunabilme ihtimali ortaya çıkıyor ancak yeterli miktarda Kalsiyum ve D vitamini alındığı zaman yüksek proteinin kemik sağlığına iddia edilenin tam aksine faydası bulunmaktadır. Yani yeterli miktarda kalsiyum aldığınız sürece proteinin zarardan çok faydası olacaktır.

Bütün bunları göz önünde alarak, sağlıklı kişilerde protein tozu kullanımının bir soruna yol açmayacağı ve protein tozu zararlı bir takviye değildir sonucunu çıkarabiliriz. Eğer laktoz hassasiyetiniz varsa izole protein tozlarını kullanarak bu sorunu aşabilirsiniz.

Protein tozunun saç dökülmesine neden olup olmayacağını öğrenmek için “Protein Tozu Saç Döker Mi?” yazısını mutlaka okuyun!

Protein tozu çeşitlerini inceleyip, satın almak istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

Paylaş
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

disclaimer

Mobil görünüm için tıklayın.
Top