İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

Whey Protein Tozu Zararlı mı?

İnsanlar kas-protein sentezini geliştirmeye ve yağsız kas kütlesinin büyümesini teşvik etmeye yardımcı olması için, direnç egzersizlerinin yanı sıra takviye olarak da whey protein tozu kullanırlar. Ama gerçekten “whey protein nedir” ve “whey protein tozu zararlı mı?” soruları kullanım öncesi cevaplandırılması gereken önemli sorulardır.

Whey Protein Tozu Nedir?

Süt iki protein çeşidinden; kazein ve wheyden oluşmaktadır. Whey proteini ve kazein sütten ayrıştırılabilir veya peynir yapımının bir yan ürünü olarak oluşturulabilir. Whey proteini, tüm 9 esansiyel amino asidi içerdiği için yüksek kaliteli bir protein olarak kabul edilir. Whey protein laktoz içeriği bakımından da düşüktür.

Whey proteini tüketimi ile ilgili birçok olumlu yön bulunmaktadır ve araştırmacılar sürekli olarak yeni olası faydalı özellikler bulmaktadır. Fakat faydaları kadar, bazı yan etkileri ve potansiyel riskleri de büyük önem taşımaktadır.

Protein tozu whey formunda tüketildiğinde aşağıdaki etkiler ortaya çıkabilmektedir:

• Potansiyel faydaların çoğu tekil çalışmalara dayanmaktadır ve kesin karar vermeden önce her bilimsel kanıtta olduğu gibi daha fazla kanıta ihtiyaç vardır.

• Whey proteini, beta-laktoglobulin, alfa laktalbumin, sığır serum albümini ve immünoglobinlerin bir karışımıdır.

• Olası faydalar arasında kilo kaybı ve kolesterol düşmesi de yer almaktadır.

• Olası riskler bulantı ve baş ağrısıdır, ancak orta dozlarda whey proteini tehlikeli olarak kabul edilmemektedir.

Whey Protein Tozu Zararları

Whey protein tozu kullanımı olası yan etkiler ortaya çıkarabilmektedir:

Süte alerjisi olan bazı kişiler özellikle whey proteine de alerji geliştirebilmektedir. Orta dozlarda, whey protein tozu tipik olarak herhangi bir olumsuz duruma neden olmaz. Ancak, whey protein zararları çok yüksek dozlarda tüketildiğinde şöyle kendini gösterebilmektedir:

• Mide ağrıları

• Kramplar

• İştah azalması

• Mide bulantısı

• Baş ağrısı

• Yorgunluk

Sürekli düzenli sıklıklarla yüksek dozda whey protein alınması akneye de neden olabilmektedir. Beslenme açısından bakıldığında, whey protein kendine has bir gıdadır ve doğal bir eşdeğeri bulunmamaktadır.

Bazı insanlar, rafine gıdalardan oluşan besinlerin riskli olduğuna inanmaktadır, çünkü çok miktarda besin içermelerine rağmen,  besin değeri dengeleri proteine dönük bir biçimde ağır basmaktadır. Diğer bir yandan whey protein kullanımı sindirim sistemi üzerinde sert etkiler yaratabilmektedir.

US National Library of Medicine’e göre, insanların yaklaşık yüzde 65'i genetik olarak laktoz intoleransından muzdariptir.

Doğu Asya, Batı Afrika, Arap, Yahudi ve İtalyan kökenli insanlara baktığınız zaman rakamlar daha da yükselmektedir. Laktoz sindirme kabiliyetindeki bu azalma, insanlar yetişkinliğe girdiklerinde gerçekleşir, bu da süt bazlı ürünlerin dünyadaki yetişkin nüfusun çoğunluğunda sindirim stresine neden olması anlamına gelir. Bu yüzden peynir altı suyu proteini olarak da adlandırılan whey protein tozları kişilerin sindirim sitemleri üzerinde olumsuz etkiler yaratabilmektedir.

Whey proteinin yararları hakkında detaylı bilgi için “Whey Protein Yararları” makalesine kesinlikle göz atın!

Kaynak: medicalnewstoday

Paylaş
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

disclaimer

Mobil görünüm için tıklayın.
Top