İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için Teste Başla

Zayıflamakistiyorsun ?

Yağ Yakmak

Kas gelişimini hızlandırmak mıistiyorsun ?

Kas Gelişimi

Kilo ve Hacim mi kazanmak istiyorsun ?

Kilo ve Hacim

Yeni mibaşlıyorsun ?

Başlangıç

Geliştirme aşamasında mısın ?

Orta

Daha fazlasını mı istiyorsun ?

İleri

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için

Ürünleri Getir

Whey Protein İzolesi Mi Whey Protein Konsantresi Mi?

Whey protein tozları ile ilgili sorulan ilk sorulardan biri de whey protein izolesinin mi, yoksa whey protein konsantresinin mi sağlığa daha faydalı olduğudur.

Whey Protein

Whey proteini peynir üretim sürecinde ortaya çıkan bir yan üründür. Bazı markalar whey proteini sütten üretir ama çoğunlukla whey proteini tozu, peynir yapımı sırasında elde edilir. Whey proteininin biyolojik değeri çok yüksektir ve bu da daha fazla kas geliştirmek ve vücudun sindirebileceği en yüksek oranda protein içermesi anlamına gelmektedir.

Whey protein konsantresinin %70 ila %85’i protein, %5’i laktozdur. İyon değişimi veya mikrofiltreleme işleminden geçen whey protein konsantresinin protein oranı %90’ın üzerine çıkar ve whey protein izolesi adını alır. Whey protein izolesinin karbonhidrat, laktoz ve yağ oranı neredeyse sıfıra yakındır.

Whey proteinin yararları hakkında detaylı bilgi için “Whey Protein Yararları” makalesini okuyabilirsiniz.

Konsantre Whey Proteini ve İzole Whey Proteini Farklılıkları

Whey protein konsantresinin, izole whey proteine göre daha iyi olduğu argümanı yıllardır süregelen bir tartışmadır. Whey protein konsantresi eser miktarda laktoz (süt şekeri) ve yağ içerdiği için, whey protein izolesine göre daha doğal bir besin olduğu ve ondan daha üstün olduğu düşünülebilir. Ancak whey kullanırken esas amaç doğal bir gıda almak değil, protein almaktır.

Whey protein konsantresi proteinden fazlasını içerdiği için ve güçlü bir antioksidan olan glutatyon üretimini sağladığı için, sağlığa daha faydalı olduğu ve bağışıklık sistemini daha fazla güçlendirdiği düşünülmektedir. Ancak whey proteininin genel sağlık, bağışıklık sistemi ve antrenman sonrası iyileşme dönemine olan faydalarının incelendiği tüm araştırmalarda, whey protein konsantresi değil, whey protein izolesi kullanılmaktadır.

Whey protein izolesi de glutatyon oranını arttırmaktadır; bu whey protein konsantresine özgü değil, hem izole hem de konsantre whey protein tozunda bulunan sistein amino asidine bağlı bir durumdur. N-asetil-sistein supplementleri alarak da aynı etkiyi elde edebilirsiniz.

Whey proteini faydaları (konsantre) arasında; içeriğindeki az miktarda yağdan kaynaklanan konjuge linoleik asit (CLA) bileşeninin de yarattığı etkiler vardır. Pastörize süt ürünlerinin içerisinden alacağınız CLA oranına kıyasla bu çok daha fazladır.

Whey protein izolesi içeriğindeki protein miktarı %90 - %94 arasında olduğu için, içeriğindeki protein miktarı %29 ila %89 arasında değişen whey protein konsantresinden çok daha üstündür. Eğer burada amaç bir “protein tozu” kıyaslamasıysa, insanlar genelde daha yüksek protein içeren ürünler tercih etmektedirler.

Whey protein konsantresi kesinlikle kötü bir ürün değildir; ancak içeriğindeki laktoz miktarı, süt alerjisi ve laktoz intoleransı olan veya gaz problemi yaşayan kişilerde hassasiyet yaratabilir. Kırmızı et, tavuk, balık ve yumurta ile kıyaslandığında whey protein konsantresinin biyolojik değeri daha fazladır. Önemli farklardan biri de, konsantre whey proteininin izole whey proteine göre çok daha ucuz olmasıdır. 

Whey protein tozu çeşitlerini inceleyip, satın almak istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

Paylaş
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

disclaimer

Mobil görünüm için tıklayın.
Top