İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

Whey Protein Tozu Kilo Aldırır mı?

Whey Proteininin Kiloya Etkisi

Whey, sütün içinde bulunan, protein, laktoz, mineraller ve eser miktarda yağ içeren bir besindir. Whey proteini genellikle peynir altı suyundan, yani peynir üretimi sırasında ortaya çıkan sudan elde edilen bir besindir. Wheyin içinde en çok bulunan madde proteindir.

Yapılan araştırmalar whey protein tozunu kullanmanın kilo vermeye katkısı olduğunu göstermektedir. Aşağıdaki özellikleri sayesinde whey protein tozları sadece kas yapmak için değil, aynı zamanda kilo vermek ve yağ yakmak için de kullanılabilir.

Protein tozu ve whey protein kilo aldırır mı, protein tozu zayıflatır mı?

Whey Proteini Yüksek Miktarda Protein İçeriyor

Protein en doyurucu besindir. 50 gram protein tüketen bir kişi, aynı oranda karbonhidrat veya yağ tükettiğinden daha tok hisseder. Yapılan araştırmalar, sabah bol proteinli bir kahvaltı yapanların gün boyunca daha az yediğini göstermektedir.

Bunun yanı sıra proteinin termik etkisi diğer makro besinlere göre daha yüksektir. Yani protein tükettiğiniz zaman bunu sindirmek için vücudunuz daha fazla enerji harcar.

Whey Proteini İştah Kesici Peptitler İçeriyor

İştah, pek çok hormon tarafından kontrol edilmektedir. Whey protein tozunda bulunan cholecystokinin isimli peptit, doygunluğu arttıran ve iştahı azaltan özelliğe sahiptir.

Whey Proteini İnsulin Hassasiyetini Artırıyor

İnsülin hormonu, besinleri kaslara ve hücrelere taşıyan hormondur. Ancak çok fazla işlenmiş karbonhidratlı gıdalar tüketilmesi insülin seviyesinin sürekli yüksek kalmasına neden olur ve zamanla hücreler insüline karşı direnç kazanır. Yani hücrelere enerji göndermek için daha fazla insülin salgılanması gerekir. Vücudunuz insüline karşı direnç kazandığı ve kanınızda normalden daha fazla insülin dolaştığı için yağ depolamanız da kolaylaşır çünkü insülinin bir diğer görevi de yağ hücrelerine yağ depolamaktır. Bu duruma insülin direnci denir.

Yüksek proteinli diyetler ve özellikle de whey proteini, insanlarda insülin hassasiyetini arttırabilir. Böylece daha az insüline ihtiyaç duyarsınız ve yağ depolamanız zorlaşır.

Spordan Önce Whey Proteini Almak Kas Yapımı ve Yağ Yakımını Hızlandırıyor

Fransa’da yapılan bir araştırmada, spordan önce whey protein almanın enerji olarak glikoz yerine yağ kullanımını teşvik ettiği görülmüştür. Ayrıca whey proteini, kas yapımı için gerekli amino asitleri içermektedir. Vücuttaki kas miktarı arttıkça gün boyunca daha çok kalori yakılır ve böylece kilo verme durumu hızlanır.

Whey Proteini Kendinizi Daha İyi Hissetmenizi Sağlıyor

İştahı kontrol eden bir başka hormon da serotonindir. Serotonin, triptofan isimli amino asit ile üretilmektedir. Whey protein tozunun içinde ise yüksek miktarda triptofan vardır. Buna ek olarak whey proteini, kas yıkıcı ve yağ yapıcı stres hormonu kortizolu da düşürmektedir. Kortizolun sürekli yüksek seviyede kalması depresyona neden olabilir. Depresyon da iştahı arttırabilir.

Whey proteini ile ilgili daha detaylı bilgiler için "Whey Proteini Nedir?" ve "Whey Protein Yararları" yazılarımıza bakabilirsiniz.

Whey Protein Değil Fazla Kaloriler Kilo Aldırır

Günlük ihtiyacınız olan kaloriden fazla kalori aldığınızda kilo artışı yaşayabilirsiniz. Fakat whey proteinleri, markaya ve ürüne bağlı olarak ortalama 100 kaloridir ve bu da çok düşük bir miktardır. Bu nedenle whey proteinlerinden ziyade fazla kalori alımına sebep olacak besinler kilo artışına sebep olabilir.

Whey protein tozunun kullanımı hakkında bilgi almak için “Whey Proteini Nasıl Kullanılır?” yazımızı okuyabilirsiniz.

Whey protein tozu çeşitlerini inceleyip, satın almak istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

Güncellenme Tarihi : 22.11.2021
Yayınlanma Tarihi : 25.08.2016
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA
disclaimer İnternet sitemizde satışa sunulan ürünler sporcu gıdası ve gıda takviyesi kategorilerinde ürünlerdir, kesinlikle beşeri tıbbi ürün veya ilaç değildir. Reçete ile satılmazlar, doktor onayı gerektirmezler. Şirketimiz ilaç satışı yapmamaktadır, bu yüzden satılan ürünlerin çeşitli hastalıkları önleyici ya da tedavi edici özellikleri yoktur. Ürünler sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzenin yerine geçmez. Amacımız tüketiciye en doğru bilgiyi sunabilmek olup, yer verilen içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, ürünlerin kullanımına yönelik hiçbir taahhüt veya tavsiye yerine geçmez. Sitemizde satılan ürünler ile ilişkili olarak kullanılan tüm logo, marka ve patentli haklar ilgili hak sahiplerine aittir. Yanlış anlaşılan veya yanıltıcı bulunan ibareler bulunması durumunda lütfen sitemizden bildirimde bulununuz. Tüm ürünlerimiz %100 orjinal olup, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı onaylıdır.
Mobil görünüm için tıklayın.
Top