İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için Teste Başla

Zayıflamakistiyorsun ?

Yağ Yakmak

Kas gelişimini hızlandırmak mıistiyorsun ?

Kas Gelişimi

Kilo ve Hacim mi kazanmak istiyorsun ?

Kilo ve Hacim

Yeni mibaşlıyorsun ?

Başlangıç

Geliştirme aşamasında mısın ?

Orta

Daha fazlasını mı istiyorsun ?

İleri

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için

Ürünleri Getir

Whey Protein Tozu Kilo Aldırır Mı?

Whey protein tozu vücut geliştirme sporu ile uğraşanlar ve diğer atletler tarafından kullanılmaktadır. Çünkü whey protein tozu çok hızlı bir şekilde kana karışmakta ve sporcunun ihtiyaç duyduğu amino asitleri kaslara ulaştırmaktadır.

Whey Proteininin Kiloya Etkisi

Whey, sütün içinde bulunan ve protein, laktoz, mineraller ve eser miktarda yağ içeren bir besin. Wheyin içinde en çok bulunan madde protein ve protein de protein parçaları ve her biri ayrı biyolojik özelliği ve sağlık faydası bulunan peptitlerden oluşuyor.

Yapılan araştırmalar whey proteini kullanmanın kilo vermenize katkısı olduğunu gösteriyor. Ama kilo vermek derken “yağ yakımından” bahsediyoruz, kas yapımından değil. Bu önemli bir nokta. Whey protein tozu sadece kas yapmak için değil, aynı zamanda kilo vermek için de önemli bir yardımcınız.

Whey proteini ile ilgili daha detaylı bilgiler için; "Whey Proteini Nedir?" ve "Whey Protein Yararları" makalelerine göz atabilirsiniz.

1. Whey Proteini Yüksek Miktarda Protein İçeriyor

Protein en doyurucu besin. Yani 50 gram protein tüketen bir kişi, aynı oranda karbonhidrat veya yağ tükettiği zamankinden daha tok hissediyor. Yapılan araştırmalar, sabah bol proteinli bir kahvaltı yapanların gün boyunca daha az yediğini gösteriyor.

Bunun yanı sıra proteinin termik etkisi diğer makrobesinlere göre daha yüksek. Yani protein yediğiniz zaman bunu sindirmek için vücudunuz daha fazla enerji harcıyor.2. Whey Proteini İştah Kesici Peptitler İçeriyor

İnsanın iştahı pek çok hormon tarafından kontrol ediliyor. Whey proteininde bulunan cholecystokinin isimli peptit doygunluğu arttırıyor ve iştahı azaltıyor.

3. Whey Proteini İnsulin Hassasiyetini Arttırıyor

Insulin hormonu besinleri kaslarımıza ve hücrelere taşıyan hormon. Ama çok fazla işlenmiş karbonhidratlı gıdalar yerseniz bu insulin seviyenizin sürekli yüksek kalmasını sağlar ve zamanla hücreler insuline karşı direnç kazanır. Yani hücrelere enerji göndermek için daha fazla insulin salgılanması gerekir. Insulinin bir diğer görevi de yağ hücrelerine yağ depolamak. Vücudunuz insuline karşı direnç kazandığı ve kanınızda normalden daha fazla insulin dolaştığı için yağ depolamanız da kolaylaşır. Bu duruma insulin direnci denir.

Yüksek proteinli diyetler ve özellikle de whey proteini insanlarda insulin hassasiyetini arttırıyor. Böylece daha az insuline ihtiyaç duyuyorsunuz ve yağ depolamanız zorlaşıyor.

4. Çalışmadan Önce Whey Proteini Almak Kas Yapımı ve Yağ Yakımını Hızlandırıyor

Fransa’da yapılan bir araştırmada spordan önce whey protein almanın enerji olarak glikoz yerine yağ kullanımını teşvik ettiği görüldü. Üstelik whey proteini kas yapımı için gerekli amino asitleri içeriyor. Vücudumuzdaki kas miktarı arttıkça gün boyunca daha çok kalori yakıyoruz ve böylece daha çok kilo veriyoruz.

5. Whey Proteini Kendinizi Daha İyi Hissetmenizi Sağlıyor

İştahı kontrol eden bir başka hormon serotonin. Serotonin ise triptofan isimli amino asitten yapılır. Whey proteinin de çok miktarda triptofan var. Buna ek olarak whey proteini kas yıkıcı ve yağ yapıcı stres hormonu kortizolu da düşürüyor. Kortizol bir stres hormonu ve sürekli yüksek seviyede kalması depresyona neden olabiliyor. Depresyon da iştahı arttırabiliyor.6. Whey Proteini Değil Fazla Kaloriler Kilo Aldırır

Kilo almak ve yağ depolamak çok kompleks nedenlere dayansa da günlük aldığınız kaloriler, yaktığınız kaloriden fazlaysa kilo alırsınız diyebiliriz. Hepimiz günlük belli bir kalori harcarız ve kilo almadan harcadığımız kalori kadar yemek yiyebiliriz. Mesela günde 2000 kalori harcayan bir kişi, gıdalarla 2000 kalori alırsa kilo almaz.

Whey proteini bir serviste 100 kalori içerir ve bu da çok düşük bir rakam. Siz gıdalarla 2200 kalori alır ve sonrasında bir de whey proteini alırsanız o zaman kilo alırsınız. Ama 1900 kalori harcar ve 100 kalori de whey proteini alırsanız kilo almazsınız. Sonuçta gün boyunca yediğiniz whey proteini de dahil her şeyin toplam kalorisi kilo alıp almayacağınızı belirler.

Whey protein tozunun kullanımı hakkında bilgi almak için “Whey Proteini Nasıl Kullanılır?” makalesini mutlaka okuyun!

Whey protein tozu çeşitlerini inceleyip, satın almak istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

Paylaş
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

disclaimer

Mobil görünüm için tıklayın.
Top