İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için Teste Başla

Zayıflamakistiyorsun ?

Yağ Yakmak

Kas gelişimini hızlandırmak mıistiyorsun ?

Kas Gelişimi

Kilo ve Hacim mi kazanmak istiyorsun ?

Kilo ve Hacim

Yeni mibaşlıyorsun ?

Başlangıç

Geliştirme aşamasında mısın ?

Orta

Daha fazlasını mı istiyorsun ?

İleri

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için

Ürünleri Getir

Whey Proteini Nedir?

Whey Protein piyasada en bilinen, en popüler, en yararlı ama aynı zamanda en pahalı protein çeşitlerindendir.

1990’lardan bugüne Whey Protein’in hem biyolojik değerleri yükseldi, hem tadı düzeldi, hem de halen ucuz olmasa da eskisine göre çok daha ucuz. Üreticiler bunu teknolojinin ilerleyişine ve tüketimin artmasına borçludurlar.

Whey Proteini

Ham whey protein peynir üretimi yapılırken meydana gelen yan ürünlerden biridir. Tabi ki de tükettiğimiz whey protein bunun çok daha filtrelenmiş, yağından arındırılmış, zenginleştirilmiş halidir.

Whey protein içeriğinde ciddi ve önemli protein yelpazesi barındırır. Lactoglobulin (sütyuvar), lactalbumin (süt albümini) ve serum albümini. Bunlar eksiksiz proteinlerdir, içlerinde vücudumuzun üretemediği amino asitleri barındırırlar.

Halk dilinde Whey Protein “Peynir Altı Suyu” olarak bilinir. Peynirden elde edildiği gibi sütten de elde edilir. Ama Whey Protein’i süt proteini olarak adlandırmak yanlış olur.

Süt,  %87 su ve %13 diğer katı besinlerden oluşur. Her besin’de olduğu gibi bu besin de protein, karbonhidrat ve yağdan oluşur. %13’ lük katı besinler sadece %27’si proteindir, o %27’nin de sadece %20 si whey’dir.

Aşağıdaki grafikten detayları görebilirsiniz.

Yukarıdaki grafikten anlaşıldığı gibi Whey %13 * %27 * %20  = %0.7 ! Yani 100 gram sütten 1 gram bile Whey çıkmaz. Pahalı olmasının nedenlerinden biri budur.

Anlaşılacağı üzere Whey Protein doğaldır

Whey Proteini Üretimi

Whey (peynir altı suyu), whey proteini, laktoz, mineraller ve eser miktarda yağ içerir. Whey proteininin üretim aşamasındaki özel filtreleme yöntemleri, elde edilmek istenen proteinin özelliklerine göre değişiklik gösterir. Protein filtrelendikten sonra spreylenerek kurutulur ve supplement üreticileri tarafından kullanılmak üzere toz haline getirilir. Daha sonra gerekirse renk ve aroma da eklenebilir.

Whey proteini içeren besinlerin hangileri olduğunu öğrenmek için “Whey Proteini İçeren Besinler Nelerdir?” yazısına mutlaka göz atın!

Whey Protein Tozu Kullanan Kişiler

Günümüzde protein tozları daha çok fiziksel olarak aktif olanlar, düzenli spor yapanlar ve sağlığına dikkat edenler tarafından kullanılmaktadır. Whey proteini kullanması gereken kişileri kısaca listelemek gerekirse:

  • Vücut geliştirme sporu ile ilgilenenler

  • Güç antrenmanı yapanlar (Powerlifting, Crossfit vb.)

  • Atletler ve yarışçılar (Profesyonel sporcular)

  • Vejetaryenler

  • Spor yapmaktan keyif alanlar

  • Zayıflamaya yönelik diyet yapan kişiler

Whey Protein Çeşitleri

1. Whey Protein Concentrate (WPC)

WPC yani Konsantre Whey Protein’i pastörize whey’den elde edilir. Yeterince protein olmayan maddeleri presipitasyon (katı maddenin dibe çökmesi) veya filtrasyon yöntemleri ile çıkartıktan sonra kalan proteindir. Bu protein istenilen orana (örneğin %80’e) getirilip püskürtülerek kurutulur ve toz formunu alır.

Bebek mamalarında da kullanılan WPC sadece %30’a kadar zenginleştirilir. %30, bir protein’in WPC kategorisine girebilmesi için gereken minimum seviye olarak kabul edilir.

2.  Whey Protein Isolate (WPI)

Whey Protein Isolate (WPI) İzole Whey Protein’i dir. Yani yağından karbonhidratından ve laktozundan mümkün olduğunca izole edilmiştir. WPI WPC’ye göre ekstra bir filtrasyondan geçirilir. En sık kullanılan filtrasyon sistemleri “Ion-exchange” yani iyon değişimi ile arıtılmasıdır, ve “Cross-Flow Micro Filtration” yani çapraz akım mikro filtrasyonudur. Ekstra filtrasyon pahalı ekipmanlar ile yapıldığından, ve aynı gramaj oran olarak daha yüksek ve daha arındırılmış protein miktarı sunduğundan daha pahalıdır.

İzole Protein’in yağı, karbonhidratı (şekeri), ve hatta laktozu 0 a yakındır. Kaliteli izole proteinler ekstra filtrasyon boyunca biyolojik değerleri yüksek peptidleri yok etmeden yapılanlardır. Kalitesiz izole proteinlerde WPC’de bulunan çoğu peptid bulunmaz.

3. Whey Protein Hydrolsyate (WPH)

WPH yani Hidrolize Whey Protein’i dir. Hidrolize ne demek?Hidrolize kelimesi (Hydrolysis) yunanca’dan türemiş bir kelimedir: Hydro: Su ve Lysis: Ayırma/Ayrıştırma anlamına gelir, yani Hidrolize, “Su ile ayrıştırılmış” anlamına gelir. Herhangi bir protein hidrolize edilebilir.Bir Proteini hidrolize edince protein ufak amino asit zincirlerine bölünür genelde Di-Peptit (2’li peptid) veya Tri-Peptit (3’lü peptit) olarak.

Bir çok araştırma bu peptidler vücut ve kas dokuları tarafından Serbest amino asitler’den bile daha hızlı emildiğini gösterir (hali ile bütün hiç kırılmamış protein’den tabii ki de çok daha hızlıdır).İzole Whey Protein’lerin hidrolize versiyonu tedarik edilen en saf Whey Protein’leridir.

Whey protein tozu çeşitlerini inceleyip, satın almak istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

Paylaş
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

disclaimer

Mobil görünüm için tıklayın.
Top