İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için Teste Başla

Zayıflamakistiyorsun ?

Yağ Yakmak

Kas gelişimini hızlandırmak mıistiyorsun ?

Kas Gelişimi

Kilo ve Hacim mi kazanmak istiyorsun ?

Kilo ve Hacim

Yeni mibaşlıyorsun ?

Başlangıç

Geliştirme aşamasında mısın ?

Orta

Daha fazlasını mı istiyorsun ?

İleri

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için

Ürünleri Getir

Whey Proteini İçeren Besinler Nelerdir?

Whey proteini sütten üretilir ve sütten üretilen bir diğer protein olan kazeinden daha hızlı sindirilir. Whey, insanlar için gerekli temel amino asitlerin tamamını içeren, besin değeri en yüksek proteindir.

Whey Proteinli Besinler

Sağlıklı beslenmenin bir parçası olan ve sıklıkla yağsız kas kütlesini korumak için kullanılan whey,yiyecek ve içeceklerde doğal olarak ya da katkı maddesi niteliğinde bulunmaktadır. Whey, peynirin bir yan ürünü olan peynir altı suyudur. Kesilmiş sütün üzerinde biriken topaklı kısımdan peynir, kefir vb. gıdalar yapılırken, alt kısımda kalan su ise whey proteini içeren peynir altı suyudur. Peynir altı suyu %5 laktoz içerir. Bazı kişilerin peynir, şeker ya da unlu mamüllerde kullanılan whey’e alerjisi olabilir.

Daha detaylı bilgiler için, "Whey Proteini Nedir?" makalesine göz atabilirsiniz.

1. Ekmek ve Unlu Gıdalar

Whey hem sıvı hem de toz halinde (örn. protein tozu) kullanılabilir. Fırında pişirilen kurabiye, kraker, ekmek, kek gibi unlu gıdaların çoğunda, un, yağ ya da yumurta yerine süt kadar sağlıklı olan whey proteini kullanılır. Whey, ürüne daha kremamsı bir tat ve daha güzel bir renk verir, bayatlama süresini uzatır.

2. Tereyağı ve Krema

Peynir altı suyu aynı zamanda tereyağı ve krema üreticileri tarafından da kullanılır. Whey’den üretilen krema ve tereyağları biraz daha tuzludur ve peynirimsi bir tada sahiptir. Whey aynı zamanda yoğurt ve dondurma yapımında da kullanılabildiği gibi, peynir üreticileri peynir altı suyunu tekrar yaptıkları peynirlerde kullanarak, peynirin yağ oranını arttırabilmektedirler.

Ülkemizde pek bilinmeyen ama Avrupa’da kullanılan whey tereyağı da, whey içeren süt ürünlerinden biridir.

3. Peynir

Tüm peynirler sütten yapıldığı için doğal olarak whey içermektedirler. Tatlı whey, peynir mayası (rennet) ile kazeinin koyulaştırılmasıyla üretilen Cheddar, Mozzarella ve İsviçre peyniri gibi peynirlerden elde edilir. Sütün kesilmesi için asidik bir ortam gereklidir ve inek, koyun ya da keçilerin midesinden elde edilen ve peynir mayası olarak kullanılan bir enzim ile süt topaklaştırarak, peynir yapmak üzere whey elde edilir. Normalde bu whey artık bir üründür ancak Ricotta, Parmesan ya da Norveç keçi peyniri gibi peynirler, bu whey ile yapılır.

4. Ricotta Peyniri

1 su bardağında 28 gr. protein içermesi sebebiyle en yüksek whey proteinine sahip gıda ricotta peyniridir. Ricotta, bildiğimiz lor peynirine benzer ama daha yumuşak ve suludur. Aynı zamanda tuz eklenmediği için daha tatlıdır. Türkiye’de bazı markalar Ricotta peyniri üretmeye başlamıştır. Bu peynirin benzerini tatlı lor ya da taze lor olarak da bulmanız mümkündür. Ricotta peyniri doğrudan whey proteininden yapıldığı için, teoride protein tozundan bir farkı yoktur. Ancak protein tozundaki yağ ve şeker, supplement üreticileri tarafından ayrıştırılmaktadır. Siz de eğer mümkünse az yağlı Ricotta peyniri tercih edebilirsiniz.

5. Süt

Whey proteni sütten üretildiği için, sütte doğal olarak whey bulunmaktadır. Sütte %80 kazein proteni ve %20 whey proteini bulunur. (1 su bardağı inek sütünde 8 gr. protein vardır.) Ancak UHT işleminden geçmiş sütlerdeki whey oranı %1’e kadar düşebilmektedir. Çoğu kişinin laktoz intoleransı olduğu için, yüksek oranda laktoz içeren inek sütüne de alerjisi vardır. Keçi sütü bu açıdan insan bedenine daha uygundur çünkü daha az hormon ve antibiyotik içerir. Hayvanlardan elde edilen tüm sütlerde whey bulunmaktadır.

Süt içeren tüm içecek karışımlarında (milk shakes, Irish cream vb.) ve hatta bazen süt içermeyen içeceklerde whey bulunabilir. Ürün etiketlerinde yer alan peynir altı suyu, peynir altı suyu tozu, yoğurt tozu, süt ürünü vb. ibareler sayesinde üründe whey olup olmadığını anlayabilirsiniz.

6. Yoğurt

Yoğurt da bir süt ürünü olduğu için doğal olarak whey proteini içerir. Yoğurtta ayrıca sağlıklı bakteriler ve probiyotikler olduğu için bağırsak florasını düzenler, sindirime ve sağlığa iyi gelir.Probiyotikler kilo vermeye yardımcı olduğu için diyet yapanların yağsız yoğurt tüketmeleri önerilir. 100 gr. yoğurtta 10 gr. protein bulunmaktadır.

7. Kefir

Bir süt ürünü olan ve probiyotikler (yararlı bakteriler) içeren kefirde de whey bulunmaktadır. Kefir mayalandıktan sonra milyonlarca probiyotik üretir ve birkaç gün içinde bu probiyotiklerin sayısı artar. Probiyotiklerin vücuda süper güçler kazandırdığı bilinmektedir; sindirim sistemi ile ilgili tüm hastalıkların ve kronik yorgunluk, depresyon, kanser, otoimmün ve alerjik hastalıkların tedavisinde kullanılırlar ve vücuttan toksik maddelerin atılmasına yardımcı olurlar.

8. Hazır Gıdalar

Mısır gevrekleri, protein barları, gofret ve çikolatalar, bebek mamaları, peynir içeren fast-food ürünleri ve hatta bazı şaraplarda bile whey kullanılmaktadır. Bu yüzden eğer süte ve süt ürünlerine alerjiniz varsa, bir ürünü kullanmadan önce mutlaka etiketini okumanızı öneririz.

Hazır gıdaların etiketlerinde whey şu şekilde yer alabilir: beta-lactoglobulin, immunoglobulin, glycomacropeptide (GMP), bovine serum albumin (BSA), alpha-lactalbumin, lactoferrin, lactoperoxidase, lipases, transferrin ya da lysozyme.

İzole whey proteinin mi yoksa konsantre whey proteinin mi daha faydalı olduğunu öğrenmek için “Whey Protein İzolesi Mi Whey Protein Konsantresi Mi?” makalesini mutlaka okuyun!

Whey protein tozu çeşitlerini inceleyip, satın almak istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

Paylaş
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

disclaimer

Mobil görünüm için tıklayın.
Top