İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için Teste Başla

Zayıflamakistiyorsun ?

Yağ Yakmak

Kas gelişimini hızlandırmak mıistiyorsun ?

Kas Gelişimi

Kilo ve Hacim mi kazanmak istiyorsun ?

Kilo ve Hacim

Yeni mibaşlıyorsun ?

Başlangıç

Geliştirme aşamasında mısın ?

Orta

Daha fazlasını mı istiyorsun ?

İleri

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için

Ürünleri Getir

Whey Proteini Nasıl Kullanılır?

Whey proteini, protein içeren gıdalardan daha hızlı sindirilir ama bu yiyeceklerden daha iyi bir protein sağladığı anlamına gelmez. Bu yazıda whey proteinini ne zaman ve nasıl kullanabileceğiniz ile ilgili detayları bulabilirsiniz.

Kaslar ve Protein

Yoğun egzersizlerden sonra oluşan kas hasarını önlemek için vücudun proteine ihtiyacı vardır. Teknik olarak spor yapmak kasların gücünün azalmasına yol açar. Peki proteinin kaslara ne gibi bir faydası vardır? Protein tükettiğinizde kaslarınız iyileşir, yani bir diğer deyişle kaslardaki hasar tamir edilir ve tamir edilmekle kalmayıp kasların büyümesi desteklenir. Kaslara baskı uyguladığınızda kaslarda bozulma meydana gelir, ancak iyileşme süreçlerinde kaslar eski formunu aldığı gibi, düzenli spor yapıldığında büyür ve gelişirirler.

Whey proteinin ne olduğunu ayrıntılı öğrenmek için “Whey Proteini Nedir?” yazısını okuyabilirsiniz.

Whey Proteini Alma Zamanı

1. Antrenmandan Önce

Antrenmandan önce protein almak sizin için iyi olabilir ancak egzersize başlamadan hemen önce alınan proteinin egzersiz sırasında bir etkisini göremezsiniz. Proteinin kana karışması için zaman geçmesi gerekmektedir. Egzersizden 5 dk. önce içilen protein shake size kendinizi güçlü hissettirmeyecektir. Size tavsiyemiz spora başlamadan 45 dakika önce protein almanız olacaktır.

Egzersizden önce protein alarak, onarım sürecini önceden başlatmış olursunuz. Böylece kaslarınız egzersiz sırasında hasar görürken, onları eski haline getirecek proteinler halihazırda vücudunuzda olacaktır.

2. Antrenman Sırasında

Spor yaparken bir şey içmek ya da herhangi bir şey yemek, sindirimin başlaması için midenize ekstra kan gitmesi anlamına gelir. Kanın mide çevresinde toplanması, egzersiz sırasında kaslarınızı desteklemesi için olması gereken yerde olmaması anlamına gelmektedir. Bu kardiyo yapanların çok fazla endişelendiği bir konu değildir çünkü ekstra enerjiye ihtiyaç duymaktadırlar. Ama daha kısa süren ağırlık çalışmaları esnasında kanınızın başka yerlere gitmesini istemezsiniz.

3. Antrenmandan Sonra

Spor yaptıktan sonra protein tüketmek kas onarımı açısından gereklidir. Egzersiz bittikten sonra vücudunuzun enerjiye ihtiyacı vardır ve vücut kaybettiği enerjiyi yerine koymak için en yakın kaynağı arar. Vücudunuz uzun süreli açlıklardan ya da yoğun egzersizlerden sonra, besinleri normalden daha hızlı ve daha kolay absorbe eder.

Egzersizden sonra 40 ila 60 gr. arasında protein almanız yeterli olacaktır. Aşırıya kaçmayın. Proteinin miktarı gibi ne zaman tükettiğiniz de bu noktada önem kazanmaktadır. Egzersiz bittikten sonra 40 dakika içinde protein tüketmeniz gerekmektedir. Bu zaman aralığı vücudun en fazla proteine ihtiyaç duyduğu ve eğer vücutta yeterli protein bulamazsa var olan kaslardan çaldığı süredir. Tabi ilk 40 dakikada protein almanız, vücudun spordan sonra kaybettiği enerjiyi geri kazandığı anlamına gelmez. Antrenman sonrası aldığınız protein shake’ten sonra her 2 saatte bir atıştırmanız, vücudun kaybettiği gücü kazanmasına yardımcı olacaktır.

4. Uykudan Önce

Yatmadan hemen önce yemek yemenin yanlış olduğunu çok kez duymuşsunuzdur. Genel olarak bu doğru bir bilgi ancak söz konusu protein ise, işler biraz değişiyor. Uyumadan önce karbonhidrat tüketmeniz tavsiye edilmemektedir çünkü karbonhidrat vücuda enerji verecektir. Ama bu enerjiyi uyurken harcayamayacağınız için kilo almanız kaçınılmaz olacaktır.

Ancak uyumadan 1 saat önce çok düşük karbonhidrat içeren bir protein shake içmek herhangi bir soruna yol açmaz. Hatta gün içerisinde yaptığınız egzersizlerden sonra kaslarınızın hala kendini toparlıyor olduğu için, uykudayken kaslarınıza kullanabilecekleri bir miktar protein yollamanız sizin faydanıza olacaktır.

Body building yapanlar ve deneyimli sporcular genelde yatmadan önce kazein proteini alırlar çünkü sindirilme hızı whey proteinine göre daha yavaştır. İdeal olarak 7-8 saatlik uykuda kazein sindirilmiş olur ve vücudun protein depolarını dolu tutar.

5. Kahvaltıda

Spordan sonraki ilk 40 dakikanın öneminden bahsetmiştik. İşte tıpkı spordan sonra vücudun enerji açlığına girmesi ve ilk bulduğu enerji kaynağını fazlasıyla tüketmesi gibi, uyandıktan sonra da vücut bir açlık modundadır. Bu yüzden kahvaltı günün en önemli öğünüdür çünkü sabahın ilk saatlerinde vücudunuz yiyecekleri sindirmeye hazır bir halde bekler.

Tabi ilk protein tercihiniz protein tozu yerine süt, et, yumurta, yoğurt, kuruyemişler ve genel olarak süt ürünleri gibi yüksek oranda hayvansal ya da bitkisel protein içeren gıdalar olmalı. Yine de kahvaltıda protein tozu içmek isterseniz, içeceğinizi 1 ölçü whey proteini ve 1 su bardağı yağsız süt ile hazırlayabilirsiniz. Gün içinde tüketeceğiniz protein tozu miktarını bütçenize göre ayarlayabilirsiniz. Örneğin kahvaltıda 1 ölçü, spordan sonra 1,5 ölçü ve yatmadan önce 1 ölçü gibi.

Sonuç

Görünüyor ki, gün içinde protein tüketmek için pek çok zaman bulunmaktadır. En hızlı ve etkili şekilde kas yapmak için düzenli aralıklarla protein almak gerekmektedir. Tükettiğiniz protein miktarı kilonuza göre değişmektedir. Spor yapmayan biri gram olarak kilosu kadar protein tüketebilir. Yoğun olarak spor yapan biri ise gram olarak kilosunun 2 katı kadar protein tüketmelidir.

İdeal protein tüketimi, yüksek protein içeren gıdalar ve protein shake’lerin karışımından oluşmalıdır. Gün içinde küçük porsiyonlarda ve düzenli olarak protein tüketmeye özen göstermelisiniz. Tükettiğiniz gıdalardaki besin değeri etiketlerini okumaya özen göstererek, aldığınız protein miktarını kontrol edebilirsiniz.

Whey protein tozu çeşitlerini inceleyip, satın almak istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

Paylaş
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

disclaimer

Mobil görünüm için tıklayın.
Top