İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için Teste Başla

Zayıflamakistiyorsun ?

Yağ Yakmak

Kas gelişimini hızlandırmak mıistiyorsun ?

Kas Gelişimi

Kilo ve Hacim mi kazanmak istiyorsun ?

Kilo ve Hacim

Yeni mibaşlıyorsun ?

Başlangıç

Geliştirme aşamasında mısın ?

Orta

Daha fazlasını mı istiyorsun ?

İleri

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için

Ürünleri Getir

Protein Tozu Ne İşe Yarar?

Protein tozu peynir altı suyundan elde edilir.

Protein tozu, peynir üretimi sırasında meydana gelen peynir altı suyunun çeşitli filtreleme yöntemleri kullanarak toz haline getirilmesiyle ortaya çıkan üründür. Bu filtreleme sırasında peynir altı suyu, sahip olduğu yüksek yağ, şeker ve tuzdan arındırılır ve proteince zenginleştirilerek piyasaya “peynir altı suyu tozu” yani Whey Protein olarak piyasaya sunulur.

Ayrıca, protein tozu whey ve kazein olarak 2 farklı şekilde karşımıza çıkmaktadır. Kazein sütte %80 oranında bulunan bir bileşendir. Whey Proteinden farkı, vücut tarafından sindirimi ve emilimi daha yavaş gerçekleşmesidir (1).

Vücut geliştirme sektörü ile popüler haline gelen whey protein tozu, geçmişte kullanımı bu denli yaygın değildi ve sadece onu popüler eden vücut geliştirme sporcuları tarafından kullanılıyordu. Günümüzde ise hem vücut geliştirime sporcuları hem de egzersiz yapan hemen hemen her birey tarafından kullanılır hale gelmiştir.

Protein tozu dahil hiçbir besin takviyesi, işlem görmemiş doğal besinlerin yerini tutamaz. Ancak, günümüz şartlarında yoğun geçen günler nedeniyle çoğu insan düzenli olarak doğal besinleri tüketmeye fırsat bulamayabiliyor. Her ne kadar doğal besinlerin yerini tutmasa da tamamlayıcı ek besin olarak kullanabileceğiniz protein tozu, egzersiz yapan bireylerin bu yoğun geçen günlerinde adeta bir hayat kurtarıcısı haline gelebiliyor (2). Protein tozunun faydalarını kısaca sıralayacak olursak:

  • Glutatyon (vücudunuzun su bazlı ana antioksidanı) seviyelerinizin artmasına destek olur.

  • Kanınızdaki trigliserit değerlerinin düşürülmesini destekler.

  • Kötü kolesterolünüzün düşürülmesine yardımcı olurken HDL, yani iyi kolesterol seviyelerinizin artmasına yardımcı olur.

  • Günlük almanız gereken protein miktarınızın eksik kalan kısmını tamamlamanızda yardımcı olur.

  • Antrenman sonrası toparlanma zamanınızı düşürüp aşırı antrenman sendromunun semptomlarının azaltılmasına yardımcı olur.

  • Bağışıklık fonksiyonlarınızın desteklenmesine yardımcı olur.

  • Yapacağınız iyi bir egzersiz planlamasıyla var olan kas kütlenizin artmasına yardımcı olur.

Protein Tozu Nasıl Kulanılır?

Protein tozu sıvı hali ve değerleri sebebiyle vücut tarafından normal besinler göre daha hızlı emilime sahiptir. Bu özelliğinden dolayı protein tozunun antrenman sonrası kullanımı en ideal olanıdır. Ek olarak gün içinde herhangi bir zaman diliminde de protein açığınızı kapatmak amaçlı protein tozu tüketebilirsiniz. Ayrıca yavaş sindirip tok tutmasını sağlamak istiyorsanız kazein protein tozu kullanmayı tercih edebilirsiniz. Bunun dışında kazein yerine whey protein kullanıyor ve yine sindirimini yavaşlatmak istiyorsanız, onu biraz kuruyemiş (fındık, yer fıstığı, ceviz gibi) ile birlikte tüketebilirsiniz. Kuruyemişlerin ihtiva ettikleri yağ asitleri whey proteinin emilimini yavaşlatacak ve insülin seviyenizin dengede kalmasına yardımcı olacaktır.

Günlük almanız gereken protein miktarı hakkında bilgi almak için “Günlük Protein İhtiyacı Ne Kadardır?” yazısını mutlaka okuyun.

Peki Ya En İyi Protein Tozu Hangisi?

En iyi protein tozu için seçim yaparken, ürünleri araştırma aşamasında, içerdiği ham maddelerin neler olduğuna ve ürünlerin hangi miktarlarda protein içerdiğine dikkat edilmelidir. Konsantre whey protein tozlarında minimum %75 ve üzeri protein içeriğine sahip ürünleri tercih etmeye özen gösterebilirsiniz. İzole protein tozlarında ise bu miktarın minimum %83 ve üzeri şeklinde olmasına dikkat edebilirsiniz.

Protein tozu fiyatları ne şekildedir? Kazein protein tozu ve whey protein tozu fiyat açısından ele alındığında ürün fiyatları, sahip oldukları ham madde kaliteleri ve markalarına göre değişiklik göstermektedir. Dünyaca bilinen markaların yüksek fiyatlı protein tozlarının bulunmasının yanı sıra, sadece ülke içinde bilinen veya dünyada az bilinen markaların ucuz protein tozu ürünleri bulunmaktadır. Ancak bu demek değildir ki, ucuz olan kötü üründür veya pahalı olan iyi üründür. Çoğu firma ham maddelerini aynı tedarikçiden almalarına rağmen belirli sebeplerden (marka bilinilirliği) ötürü fiyat politikaları değişiklik göstermektedir.

Paylaş
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

disclaimer

Mobil görünüm için tıklayın.
Top