İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

AOL (Arjinin-Ornitin-Lizin) Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir?

Büyüme Hormonu İçin L Arginin, Ornitin ve Lizin

Arjinin, ornitin ve lizin (AOL), insan vücudu üzerinde benzersiz bir etkiye sahip olan ve çeşitli işlevlerde görev alan amino asitlerdir. Bu üç amino asit için genellikle insan büyüme hormonu seviyelerini artırıcı özelliklerinin olduğu ifade edildiğinden, vücut geliştirme takviyeleriyle bir arada sunulmaktadır.

Büyüme hormonu, beyindeki hipofiz bezi tarafından salınır. Buna ek olarak kas büyümesinde, yağ metabolizmasında ve bağışıklık sistemi desteğinde önemli bir rol oynar.

30 yaş civarında insanlarda büyüme hormonu seviyeleri azalmaya başlamaktadır. Bu azalmanın, yağ dokusunda artış ve yağsız kas kütlesinde azalma dahil olmak üzere, yaşla ilişkili çeşitli semptomlarda rol oynadığı düşünülmektedir.

Arginin, ornitin ve lizin, genellikle bir kas inşa takviyesi olarak birlikte satılır ve hakkında vücuttaki büyüme hormonu seviyelerini artırdığı yönündeki bilgilerle müşteriye sunulmaktadır. Arjinin, ornitin ve lizin takviyesinin sağlık açısından çok fazla yararı olduğu iddia edilmektedir. Bu amino asitler kapsül, tablet, toz ve serum dahil olmak üzere birçok formda bulunmaktadır. (1)


Atletik Performans için Arginin, Ornitin ve Lizin

Arjinin, ornitin ve lizin alan kişiler genellikle daha çok kas kütlesi oluşturmak için büyüme hormonu dolaşımını artırmayı amaçlayan sporculardır.

Arjinin amino asit takviyesinin, kas yapısını ve atletik performansı iyileştirmek amaçlı büyüme hormonu seviyelerini yeterince artırabileceği yönündeki fikri desteklemek için bazı kanıtlar mevcut olmasına rağmen, salınan hormon miktarının cinsiyete, yaşa ve diyete göre değişebileceğini göstermektedir (2).

AOL Faydaları Nelerdir?

Arginine Faydaları

Arginin, dışarıdan alınması zorunlu olan bir amino asit değildir çünkü, karaciğeriniz bu amino asidi üretmektedir. Ancak, çocukluk gibi hızlı büyüme dönemi veya enfeksiyon gibi stres zamanlarında vücudunuz yeterince hızlı arjinin üretmeyebilir. Bu zamanlarda, süt ürünleri ve yer fıstığı gibi arjinin amino asidi açısından zengin yiyeceklerle vücuda arginin almak önemlidir. Arginin, vücudun aşırı azottan kurtulmasına yardımcı olmaktadır. Bunun yanında, kas ve kolajen oluşumuna, kolesterolü düşürmeye ve yaraların iyileşmesine yardımcı olmaktadır (3).


Ornitin Faydaları

Ornitin, prolin amino asidi üretmeye yardımcı olmaktadır. Ornitin, arjininden elde edildiğinden dolayı dışarıdan alınması zorunlu olan bir amino asit değildir.

“Besinsel Şifa için Reçete" adlı eserin yazarı sertifikalı beslenme uzmanı Phyllis A. Balch'e göre ornitin; karaciğerin desteklenmesine, bağışıklık sisteminin güçlenmesine ve yağ metabolizmasının artmasına yardımcı olabilir. (4)


Lizin Faydaları

Lizin, dokuz temel amino asitten biridir. Süzme peynir, yumurta ve tavuk gibi yiyeceklerden alınabilir. Birçok amino asit gibi lizin, vücudun kas inşa etmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca vücutta kalsiyum emilimine, kolajen oluşumuna, karnitin üretilmesine ve kolesterolü düşürmeye yardımcı olmaktadır (5).

Güncellenme Tarihi : 23.11.2021
Yayınlanma Tarihi : 2.11.2018
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA
disclaimer İnternet sitemizde satışa sunulan ürünler sporcu gıdası ve gıda takviyesi kategorilerinde ürünlerdir, kesinlikle beşeri tıbbi ürün veya ilaç değildir. Reçete ile satılmazlar, doktor onayı gerektirmezler. Şirketimiz ilaç satışı yapmamaktadır, bu yüzden satılan ürünlerin çeşitli hastalıkları önleyici ya da tedavi edici özellikleri yoktur. Ürünler sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzenin yerine geçmez. Amacımız tüketiciye en doğru bilgiyi sunabilmek olup, yer verilen içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, ürünlerin kullanımına yönelik hiçbir taahhüt veya tavsiye yerine geçmez. Sitemizde satılan ürünler ile ilişkili olarak kullanılan tüm logo, marka ve patentli haklar ilgili hak sahiplerine aittir. Yanlış anlaşılan veya yanıltıcı bulunan ibareler bulunması durumunda lütfen sitemizden bildirimde bulununuz. Tüm ürünlerimiz %100 orjinal olup, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı onaylıdır.
Mobil görünüm için tıklayın.
Top