İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için Teste Başla

Zayıflamakistiyorsun ?

Yağ Yakmak

Kas gelişimini hızlandırmak mıistiyorsun ?

Kas Gelişimi

Kilo ve Hacim mi kazanmak istiyorsun ?

Kilo ve Hacim

Yeni mibaşlıyorsun ?

Başlangıç

Geliştirme aşamasında mısın ?

Orta

Daha fazlasını mı istiyorsun ?

İleri

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için

Ürünleri Getir

Arjinin Gerekli mi?

Arjinin Nedir?

Arjinin (l-arjinin, arginine), proteinleri oluşturan amino asitlerden biridir ve insan vücudunda protein sentezinde rol oynamaktadır. Pek çok proteinin yapısal bir bileşeni olmasının yanı sıra, sağlık için vücutta bir dizi başka rollere de hizmet eder. Arjinin içeren besinler arasında tam buğday, fındık, süt ürünleri, kümes hayvanları, kırmızı et ve balık bulunur. Arjinin sporda kullanımı yaygın olan takviyelerdendir. Arjinin kreatin ve bcaa gibi supplementler ile birlikte de kullanılabilir. 

Arjinin Takviyesi Güvenli midir?

Arjinin sporda kullanımı olan bir üründür. Sporcular arjininin nitrik oksit döngüsüne destek olması amacı ile kullanırlar. Zaman zaman bazı yan etkileri görülse de sıkça rastlanmaz. 

Arjininin Yan Etkileri Nelerdir?

Klinik çalışmalarda arjinin, küçük yan etkileri ile güvenli bir şekilde kullanılmıştır. Olası yan etkiler arasında hazımsızlık, mide bulantısı, baş ağrısı, şişkinlik, ishal, alerji, hava yolu inflamasyonu, astım semptomlarının artması, azalmış insülin duyarlılığı ve düşük tansiyon gibi rahatsızlıklar olabilir. Ek olarak l-arjinin bazı ilaçlarla etkileşime girebilir.

Diğer birçok takviyede olduğu gibi, arjinin hamile kadınlarda, emziren annelerde, çocuklarda ve tıbbi bir durumu olanlarda ya da ilaç kullananlarda güvenlik açısından test edilmemiştir. Bu nedenle, doktora danışarak kullanılması tavsiye edilir (1).

Arjinin Gerçekten Gerekli mi?

Arjinin esansiyel olmayan bir amino asittir. Vücudun genellikle kendi başına yeterli miktarda sağlayabildiği arjinin, özellikle sporcular ve vücut geliştiriciler için oldukça faydalıdır (2). Göğüs ağrısı, yüksek tansiyon semptomlarının iyileştirilmesi, kan akışının düzenlenmesi gibi vücut fonksiyonlarının iyileştirilmesine yardımcı olabilir(3). Arjinin vücutta nitrik oksite dönüştürülür ve nitrik oksit kan damarlarının gevşeyerek kan akışının rahatlamasına yardımcı olur. Bu da vücutta sirkülasyonun düzenlenmesini sağlar (4). Sporcular, antrenmanda kan akışının kaslara daha düzgün sağlanabilmesi adına arjinin takviyesi kullanırlar ancak bu kesinliği bulunmayan bir durumdur.

Ancak, özellikle arjinin ve kalp hastalığı arasındaki ilişki konusunda gelişen araştırmalar nedeniyle, önce olası faydalar ve riskler hakkında doktora danışılmalı ve bu doğrultuda arjinin takviyesi kullanımına başlanmalıdır.

Not: Herhangi bir sağlık sorununuz var ise gıda takviyelerini kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Güncellenme Tarihi : 23.11.2021
Yayınlanma Tarihi : 6.02.2019
Paylaş
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA
disclaimer İnternet sitemizde satışa sunulan ürünler sporcu gıdası ve gıda takviyesi kategorilerinde ürünlerdir, kesinlikle beşeri tıbbi ürün veya ilaç değildir. Reçete ile satılmazlar, doktor onayı gerektirmezler. Şirketimiz ilaç satışı yapmamaktadır, bu yüzden satılan ürünlerin çeşitli hastalıkları önleyici ya da tedavi edici özellikleri yoktur. Ürünler sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzenin yerine geçmez. Amacımız tüketiciye en doğru bilgiyi sunabilmek olup, yer verilen içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, ürünlerin kullanımına yönelik hiçbir taahhüt veya tavsiye yerine geçmez. Sitemizde satılan ürünler ile ilişkili olarak kullanılan tüm logo, marka ve patentli haklar ilgili hak sahiplerine aittir. Yanlış anlaşılan veya yanıltıcı bulunan ibareler bulunması durumunda lütfen sitemizden bildirimde bulununuz. Tüm ürünlerimiz %100 orjinal olup, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı onaylıdır.
Mobil görünüm için tıklayın.
Top