İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

Balık Yağı Ne İşe Yarar?

Balık Yağı Nedir?

Balık yağı, balık dokusundan elde edilen katı veya sıvı yağdır. Genellikle ringa balığı, ton balığı, hamsi ve uskumru gibi yağlı balıklardan elde edilir.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), haftada 1-2 porsiyon balık yemeyi önermektedir. Bunun nedeni, balıktaki omega-3 yağ asitlerinin bir dizi hastalığa karşı faydasının bulunmasıdır.  

Balık Yağının Faydaları Nelerdir?

Balık yağının faydaları birçok bilim insanı tarafından incelenmiş, üzerine çok fazla çalışma yapılmış bir alandır. Gıda takviyesi olarak kullanımı yaygın olduğu için balık yağının faydaları çok fazla araştırılır. Balık yağı hapı ya da balık yağı şurubu kullanmayı düşünüyorsanız aşağıda balık yağının potansiyel faydalarını sıralıyoruz.

Kalp Sağlığını Destekler

Balık yağı takviyeleri, kalp hastalığıyla ilişkili bazı riskleri azaltabilir. Araştırmalar, yeterli miktarda balık tüketen kişilerin çok daha düşük kalp hastalığı oranlarına sahip olduğunu göstermektedir (1).

Göz Sağlığını Destekler

Balık yağı ne işe yarar denildiğinde akla ilk gelen özelliklerinden biri de göz sağlığına etkisidir. Yapılan araştırmalar, yeterince omega-3 almayan kişilerin göz hastalığı riskinin daha yüksek olduğunu gösteriyor (2).

İltihabı Azaltır

Balık yağı, güçlü antienflamatuar etkilere sahiptir ve özellikle romatoid artrit olmak üzere enflamatuar hastalıkların semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir.

Sağlıklı Cildi Destekler

Cilt, yaşlanma veya çok fazla güneşe maruz kalma sonucu hasar görebilir. Balık yağı takviyeleri, sağlıklı cildin korunmasına yardımcı olabilir (3).

Hamileliği ve Erken Yaşamı Destekler

Omega-3 yağ asitleri, hamilelik döneminde bir bebeğin erken büyümesi ve gelişmesi için hayati öneme sahiptir. Annelerde veya bebeklerde balık yağı takviyeleri, el-göz koordinasyonunu geliştirebilir, ancak öğrenme ve IQ üzerindeki etkileri için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Karaciğer Yağlanmasını Azaltır

Balık yağı takviyeleri, obez bireylerde yaygın olarak görülen karaciğer yağlanması semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir (4).

Depresyon Belirtilerini Azaltır

Özellikle EPA açısından zengin olan balık yağı takviyeleri depresyon belirtilerini azaltmaya yardımcı olur (5).

Dikkatsizliği Azaltır

Çocuklarda davranış bozuklukları, öğrenmeye ve gelişmeye engel olabilir. Balık yağı takviyelerinin hiperaktiviteyi, dikkatsizliği ve diğer olumsuz davranışları azaltmaya yardımcı olduğu gösterilmiştir.

Zihin Sağlığını Destekler

Balık yağının faydaları arasında en çok bilinenlerden biri zihin sağlığına etkisidir. Daha fazla balık yiyen insanlar yaşa bağlı olarak daha yavaş zihinsel düşüş yaşarlar. Ancak, balık yağı takviyelerinin yaşlı bireylerde zihinsel gerilemeyi önleyip önleyemediği konusunda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Kemik Sağlığını İyileştirir

Daha yüksek omega-3 alımı, kemik hastalıklarının önlenmesine yardımcı olabilecek daha yüksek kemik yoğunluğu ile ilişkilidir.

Sıkça Sorulan Sorular

Balık Yağı Ne Zaman Alınır?

Balık yağı kullanımının belli bir zaman aralığı bulunmamaktadır. Ancak yüksek lif içeren besinlerle birlikte tüketilmemesi ve tercihen yüksek yağlı yiyeceklerden sonra tüketilmesinin daha faydalı olacağı düşünülmektedir.

Balık Yağı Hapı Kilo Aldırır mı?

Balık yağlarının kilo aldırdığına dair kanıtlanmış bir çalışma bulunmamaktadır.

Omega 3 EPA ve DHA Nedir?

EPA ve DHA omega-3’ün yapı taşını oluşturan yağ asitleridir. EPA kalp sağlığı, çocuk gelişimi, yağ yakımı desteği sağlarken; DHA ise beyin, göz ve cilt sağlığında önemli rol oynar.

Balık Yağı Hafızayı Güçlendirir mi?

Beyin gelişimi ve beyin fonksiyonlarının düzgün bir şekilde çalışmasında etkili olan balık yağı, dolayısıyla bilişsel fonksiyonları olumlu yönde etkileyebilir.

Balık yağı seçeneklerini inceleyip, satın almak istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

Not: Herhangi bir sağlık sorununuz var ise gıda takviyelerini kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Güncellenme Tarihi : 23.11.2021
Yayınlanma Tarihi : 24.08.2016
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA
disclaimer İnternet sitemizde satışa sunulan ürünler sporcu gıdası ve gıda takviyesi kategorilerinde ürünlerdir, kesinlikle beşeri tıbbi ürün veya ilaç değildir. Reçete ile satılmazlar, doktor onayı gerektirmezler. Şirketimiz ilaç satışı yapmamaktadır, bu yüzden satılan ürünlerin çeşitli hastalıkları önleyici ya da tedavi edici özellikleri yoktur. Ürünler sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzenin yerine geçmez. Amacımız tüketiciye en doğru bilgiyi sunabilmek olup, yer verilen içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, ürünlerin kullanımına yönelik hiçbir taahhüt veya tavsiye yerine geçmez. Sitemizde satılan ürünler ile ilişkili olarak kullanılan tüm logo, marka ve patentli haklar ilgili hak sahiplerine aittir. Yanlış anlaşılan veya yanıltıcı bulunan ibareler bulunması durumunda lütfen sitemizden bildirimde bulununuz. Tüm ürünlerimiz %100 orjinal olup, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı onaylıdır.
Mobil görünüm için tıklayın.
Top