İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

Evde Az Kalorili Fıstık Ezmesi Nasıl Yapılır?

Evde Fıstık Ezmesi Nasıl Yapılır?

Az kalorili, diyet fıstık ezmesi tarifi için;

Malzemeler:

  • 300 gram kabuksuz ve tuzsuz yer fıstığı

  • 1 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı (krema kıvamı tutturulamaz ise)

  • 1-2 çay kaşığı tarçın (isteğe bağlı)

  • 1 tatlı kaşığı bal (isteğe bağlı)

Yapılışı:

  1. Kabuksuz bir şekilde yer fıstıklarını yağlı kağıt üzerinde fırınlayın. Fırını 180 dereceye ayarlayın ve 8-10 dakika kadar yakmadan kavurun.

  2. Yer fıstıklarını kavurduktan sonra mutfak robotuna doldurun. 2’şer dakika ara vererek toplam 10 dakika kadar robotta çekin. Krema kıvamına geldiklerinde fıstık ezmeniz hazır demektir! (Kıvamı isteğe bağlı olarak ayarlanabilir. Ne kadar uzun süre parçalama işlemine devam edilirse ezme o kadar akışkan olur.)

Şekersiz fıstık ezmesi yapımı için bu malzemeleri kullanabilirsiniz. Daha tatlı bir ezme istiyorsanız şeker yerine bal tercih etmenizi öneririz.

Yaptığınız bu ezmeyi kahvaltılarınızda kullanabileceğiniz gibi, ara öğün için fıstık ezmeli kurabiyeler yaparak da kullanabilirsiniz. Ayrıca, ezmenizi daha da sporcu dostu haline getirmek için yarım ölçü protein tozu ekleyebilirsiniz.

Fıstık Ezmesi Faydaları Nelerdir?

Bilindiği üzere yer fıstığı kalori bakımından oldukça yüksek bir değere sahiptir, ancak protein ve sağlıklı yağ bakımından da bir o kadar zengindir. Bu sebeple birçok sporcu öğünü içerisinde fıstık ezmesi yer almaktadır. Fıstık ezmeli smoothie, yulaflı ve ezmeli granola, fıstık ezmeli diyet kurabiye bu yiyeceklerin başında gelir.

1 tatlı kaşığı yer fıstığı ezmesinde yaklaşık 3 gram yağ ve 1.5 gram protein bulunmaktadır. Bununla birlikte, sindirime yardımcı lif içeriğine de sahip olan fıstık ezmesi, günlük alınması gereken sağlıklı yağ miktarı açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı yağlar arasında yer alan doymuş yağ, fıstık ezmesinin ilk olarak sağlayacağı makro besindir. Sağlıklı yağlar, metabolizmanın doğru bir şekilde işleyebilmesine ve yağ yakımına yardımcı olur. Ayrıca, bağışıklık sistemini koruyan birçok vitamin yağda çözünmektedir. 

Kas gelişimini destekleyecek miktarda protein içeriği ile hem daha uzun süre tok kalmaya, hem de gerekli amino asitlerin vücuda alınmasına yardımcı olur. Bununla birlikte, fıstık ezmesinden alınan karbonhidrat kısa sürede enerji ihtiyacını karşılar ve lifler ile de sindirim sistemine destek olur.

Evde kuru et yapımını öğrenmek için “Evde Kuru Et Nasıl Yapılır, Kuru Etin Besin Değerleri Nelerdir?” makalesini okuyabilirsiniz.


Sıkça Sorulan Sorular

Fıstık Ezmesi Kilo Aldırır mı?

Günlük kalori ihtiyaçları çerçevesinde tüketildiğinde fıstık ezmesi, kilo aldırmaz. 

Yer Fıstığı Ezmesi Zararlı mı?

Fıstık ezmesi, protein açısından olduğu gibi yağ açısından da zengindir. Bu nedenle kontrollü olarak tüketilmesi önemlidir. 

Yer Fıstığı Ezmesi Nasıl Tüketilmeli?

Fıstık ezmesi doğrudan tüketilebildiği gibi düşük kalorili tatlılara eklenerek ya da sağlıklı tahıllarla birlikte granola gibi barlar yapılarak da rahatlıkla öğünlere eklenebilir. 

Yer Fıstığı Ezmesi Yağ Yakar mı?

Fıstık ezmesi, kan şekerini baskılama ve tok tutma özellikleri ile kilo vermenize yardımcı olabilir. 

Güncellenme Tarihi : 23.11.2021
Yayınlanma Tarihi : 5.07.2018
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA
disclaimer İnternet sitemizde satışa sunulan ürünler sporcu gıdası ve gıda takviyesi kategorilerinde ürünlerdir, kesinlikle beşeri tıbbi ürün veya ilaç değildir. Reçete ile satılmazlar, doktor onayı gerektirmezler. Şirketimiz ilaç satışı yapmamaktadır, bu yüzden satılan ürünlerin çeşitli hastalıkları önleyici ya da tedavi edici özellikleri yoktur. Ürünler sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzenin yerine geçmez. Amacımız tüketiciye en doğru bilgiyi sunabilmek olup, yer verilen içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, ürünlerin kullanımına yönelik hiçbir taahhüt veya tavsiye yerine geçmez. Sitemizde satılan ürünler ile ilişkili olarak kullanılan tüm logo, marka ve patentli haklar ilgili hak sahiplerine aittir. Yanlış anlaşılan veya yanıltıcı bulunan ibareler bulunması durumunda lütfen sitemizden bildirimde bulununuz. Tüm ürünlerimiz %100 orjinal olup, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı onaylıdır.
Mobil görünüm için tıklayın.
Top