İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için Teste Başla

Zayıflamakistiyorsun ?

Yağ Yakmak

Kas gelişimini hızlandırmak mıistiyorsun ?

Kas Gelişimi

Kilo ve Hacim mi kazanmak istiyorsun ?

Kilo ve Hacim

Yeni mibaşlıyorsun ?

Başlangıç

Geliştirme aşamasında mısın ?

Orta

Daha fazlasını mı istiyorsun ?

İleri

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için

Ürünleri Getir

Karnitin (Yağ Yakıcı) Zararları Nelerdir?

Karnitin Nedir?

Genellikle bir amino asit olarak kategorize edilirken, L-karnitin teknik olarak bir amino asit değildir. B vitaminleri ile ilişkili "vitamin benzeri" ve "amino asit benzeri" bir bileşik olarak kabul edilir. İlk olarak 1950'lerde incelendiğinde L-karnitin, vitamin BT olarak adlandırılır (1).

L-karnitin, karaciğer ve böbreklerde lisin ve metiyonin amino asitlerinden oluşturulur. Ancak, vücudun başka yerlerinde, öncelikle kasta (kalp dahil), beyinde ve hatta spermde depolanır. Diyet döneminde vücudunuza karnitin sağlayabilceğiniz başlıca kaynaklar et ve diğer hayvansal ürünlerdir. Bunlara ek olarak, avokado ve soya fasulyesi gibi bitki ürünlerinden de vücudunuza bir miktar karnitin sağlayabilirsiniz. Ancak unutmamak gerekir ki; l-karnitin almak için en iyi kaynak “et” tir ve et ne kadar kırmızı olursa o kadar iyidir. Yani “ne kadar kırmızı et o kadar karnitin” demektir.

Karnitin, d karnitin ve l karnitin olarak iki formda bulunur. “L formu” doğada bulunan ve biyolojik olarak aktif olanıdır. Yağ yakıcı supplement olarak satılan ürünlerin etiketleri üzerlerinde genellikle, bunun L-karnitin, L karnitin tartrat veya Propionyl-L-carnitine olarak yer aldığını görürsünüz. Hepsi benzer ve benzer şekilde etkilidir. Öte yandan “D formu” biyolojik olarak aktif değildir ve supplement olarak satılmaz.

Asetil karnitin veya ALCAR olarak da bilinen asetil l karnitin, L-karnitinin bir başka popüler olan takviye şeklidir. Enerji üretiminde ve önemli nörotransmiter asetilkolin üretiminde rol oynayan merkezi sinir sistemi boyunca bulunabilir.

Karnitin (yağ yakıcı) kullanımı hakkında detaylı bilgi almak için “Karnitin (Yağ Yakıcı) Nasıl Kullanılır?” yazısına mutlaka göz atın!

Karnitin Zararları Nelerdir?

Belirli dozlarda l-karnitin takviyesinden meydana gelen birkaç olumsuz yan etki mevcuttur. Yüksek dozlarda alındığında mide bulantısı, karın krampları, kusma ve ishal bazı karnitin zararları olarak nitelendirilebilir (2). Ortaya çıkabilen nadir yan etkileri ise; üremik hastalarda kas güçsüzlüğü ve nöbet bozuklukları olan kişilerde nöbet geçirtimeye sebep olabilir.

Kalp Sağlığı: Sadece 10 kişi üzerinde yapılan bir çalışmada, l-karnitin takviyesinin ateroskleroz riskini artırabileceği doğru varsayılmıştır. Ancak bu çalışma projesi, bilimsel topluluğun bir çok eleştirisiyle karşı karşıya kalmıştır. Bu çalışma karşısında tıp uzmanları, l-karnitin takviyesinin kardiyovasküler hastalık riskini azalttığına dair sonuca varılan, sadece denek sayısı 10 kişiyle sınırlı kalmayıp daha fazla sayıda denekle yapılan çok sayıda çalışmaya işaret etti.

Cinsel Sağlık: L-karnitin takviyesinde yaşayabileceğiniz beklenmedik pozitif bir yan etki var, ancak bu spor salonunda duyacağınız bir şey değil. İtalyan araştırmacılar tarafından yapılan bir çalışmada, l-karnitinin erkekte erektil disfonksiyon tedavisi için testosteron tedavisinden daha etkili olduğu bildirilmiştir. Bunun nedeni orada daha fazla kan akışı sağlamanıza yardımcı olan Nitrik oksit (NO) seviyelerini artırması olabilir. Ayrıca, vücuda karnitin desteği sağlanmasının, sperm hareketliliğini artırarak erkek verimliliğini yükselttiğini ileri süren araştırmalar da vardır.,

Karnitinin (yağ yakıcı) tüm faydaları hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için “Karnitinin Yararları Nelerdir?” makalemizi mutlaka okuyun!

Paylaş
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

disclaimer

Mobil görünüm için tıklayın.
Top