İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

Karnitin (Yağ Yakıcı) Zararları Nelerdir?

Karnitin Nedir?

L-karnitin, karaciğer ve böbreklerde lisin ve metiyonin amino asitlerinden oluşturulur. Ancak, vücudun başka yerlerinde, öncelikle kaslarda, beyinde ve spermde depolanır. Diyet döneminde vücuda en çok karnitin sağlayabilecek kaynaklar et ve diğer hayvansal ürünlerdir. Bunlara ek olarak, avokado ve soya fasulyesi gibi bitki ürünlerinden de bir miktar karnitin sağlanabilir.

Karnitin (yağ yakıcı) kullanımı hakkında detaylı bilgi almak için “Karnitin (Yağ Yakıcı) Nasıl Kullanılır?” yazımızı okuyabilirsiniz.

Karnitin Zararları Nelerdir?

Yüksek dozlarda l-karnitin takviyesi kullanımı birkaç olumsuz yan etkiye sebep olabilir. Bunlar; mide bulantısı, karın krampları, kusma ve ishal olarak nitelendirilebilir (1). Ortaya çıkabilen nadir yan etkiler ise; üremik hastalarda kas güçsüzlüğü ve nöbet bozuklukları olan kişilerde nöbet geçirme riski olabilir.

Karnitinin (yağ yakıcı) tüm faydaları hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için “Karnitinin Yararları Nelerdir?” yazımızı okuyabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

L-Karnitin Nasıl Kullanılır?

Standart l-karnitin dozu günde ortalama 500 - 2000 mg aralığındadır. Ancak takviyelerin servis başına sağladığı miktar değişkenlik gösterir. Farklı formları incelemek için tıklayın.

L-Karnitin Hangi Besinlerde Bulunur?

Kırmızı et, l-karnitin bakımından en zengin besindir. Tavuk, fasulye, avokado, balık, süt ve süt ürünlerinde de az miktarda l-karnitin bulunur.

Not: Herhangi bir sağlık sorununuz var ise gıda takviyelerini kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Güncellenme Tarihi : 1.09.2021
Yayınlanma Tarihi : 11.09.2018
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA
disclaimer İnternet sitemizde satışa sunulan ürünler sporcu gıdası ve gıda takviyesi kategorilerinde ürünlerdir, kesinlikle beşeri tıbbi ürün veya ilaç değildir. Reçete ile satılmazlar, doktor onayı gerektirmezler. Şirketimiz ilaç satışı yapmamaktadır, bu yüzden satılan ürünlerin çeşitli hastalıkları önleyici ya da tedavi edici özellikleri yoktur. Ürünler sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzenin yerine geçmez. Amacımız tüketiciye en doğru bilgiyi sunabilmek olup, yer verilen içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, ürünlerin kullanımına yönelik hiçbir taahhüt veya tavsiye yerine geçmez. Sitemizde satılan ürünler ile ilişkili olarak kullanılan tüm logo, marka ve patentli haklar ilgili hak sahiplerine aittir. Yanlış anlaşılan veya yanıltıcı bulunan ibareler bulunması durumunda lütfen sitemizden bildirimde bulununuz. Tüm ürünlerimiz %100 orjinal olup, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı onaylıdır.
Mobil görünüm için tıklayın.
Top