İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için Teste Başla

Zayıflamakistiyorsun ?

Yağ Yakmak

Kas gelişimini hızlandırmak mıistiyorsun ?

Kas Gelişimi

Kilo ve Hacim mi kazanmak istiyorsun ?

Kilo ve Hacim

Yeni mibaşlıyorsun ?

Başlangıç

Geliştirme aşamasında mısın ?

Orta

Daha fazlasını mı istiyorsun ?

İleri

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için

Ürünleri Getir

Karnitin (Yağ Yakıcı) Nasıl Kullanılır?

Karnitin, vücut tarafından üretilen bir amino asittir. Fakat bazen vücut bu amino asidin yeterli bir miktarını ememez veya sentez edemez. Bu yüzden de karnitin takviyeleri kullanmak gerekebilir. Özellikle karnitin eksikliği olanlar karnitin takviyesini günde iki kez veya üç kez almalıdır. Vücudunda doğal karnitin kaynağı olmayan hastalara ise, her bir doz 990 mg olmak üzere her gün iki ila üç doz almaları tavsiye edilir. Karnitin takviyesi tablet formunda yağ yakıcı hap ve yağ yakıcı kapsül veya oral bir çözelti olarak kullanılabilir. Peki özellikle yağ yakıcı özelliğiyle bilinen karnitin nasıl kullanılır?

Karnitin (Yağ Yakıcı) Nasıl Kullanılır?

Karnitin farklı sonuçlar elde etmek için farklı şekillerde alınabilir. Performans, hız, kilo verme ve diğer sağlık yararları gibi farklı nedenlerle karnitin kullanımı mevcuttur (1).

Karnitin Performansı Arttırmak İçin Nasıl Kullanılır?

Günde iki kez 80 gram karbonhidrat ile 2 gram (2000 mg)  karnitin almak, kişinin daha fazla egzersiz yapması için dayanıklılığını ve gücünü artırabilir.

Karnitin Hızınızı Geliştirmek için Nasıl Kullanılır?

Meyve suyu ile 3 gram (3000 mg) karnitin almak, antrenmandan yaklaşık yarım saat önce yüksek yoğunluklu çalışma performansı için faydalı olabilir.

Karnitin Kilo Vermek İçin Nasıl Kullanıllır?

Yemeklerle birlikte yaklaşık 1.4 gram (1400 mg) karnitin almak veya günde iki kez karbonhidratlar eşliğinde karnitin kullanmak, kaslardaki karnitin düzeyini artırabilir ve vücudun yağ yakma sürecini destekleyebilir (2).

Yağ Yakımı Dışındaki Nedenlerden Dolayı Karnitin Kullanımı

  • Göğüs ağrısı ve kronik kalp yetmezliği tedavisi için reçete edilen karnitin günde iki kez alınmalı ve her doz 1 gram olmalıdır. Kalp krizi geçirmiş hastalar için karnitin reçete eden doktorlar, hastalara tek bir gün boyunca toplam 2 ila 6 gram almaları konusunda talimat verebilir.

  • Hipertiroidizm için karnitin alan hastalar günde iki kez 1 ila 2 gram takviye almalıdır.

  • Erkek infertilitesine karşı bir tedavi olarak karnitin günde bir kez 2 gramlık bir dozda alınmalıdır. Hastalar ayrıca standart L karnitin ile birlikte günlük tek doz 1 gram L asetil karnitin almalıdır.

Tüm bu nedenlere bağlı karnitin kullanımı için kesinlikle doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Her ne kadar çoğu durum için günlük 1-3 gram arası karnitin alınması önerilse de net olarak son miktarı doktorunuzun belirleyip size iiletmesi en sağlıklı durumdur.

Bunlara ek olarak karnitin takviyelerini bir doktor gözetimi olmadan asla çocuklara vermeyiniz.

Karnitin Kullanımının Yan Etkileri

Karnitin kullanımının bazı küçük çaplı yan etkileri bulunmaktadır. Çoğu yan etki derecesi ılımlı ila orta derecedir ve tipik olarak bulantı, kusma, mide rahatsızlığı, mide ekşimesi, ishal ve nöbetler içerir. Yüksek dozda L-karnitin, idrarınızın, nefesinizin ve terinizin balık benzeri keskin bir kokuya sahip olmasına neden olabilir.

Karnitinin (yağ yakıcı) olası zararlarını öğrenmek için “Karnitin (Yağ Yakıcı) Zararları Nelerdir?” yazısını okuyabilirsiniz!

Paylaş
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

disclaimer

Mobil görünüm için tıklayın.
Top