İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için Teste Başla

Zayıflamakistiyorsun ?

Yağ Yakmak

Kas gelişimini hızlandırmak mıistiyorsun ?

Kas Gelişimi

Kilo ve Hacim mi kazanmak istiyorsun ?

Kilo ve Hacim

Yeni mibaşlıyorsun ?

Başlangıç

Geliştirme aşamasında mısın ?

Orta

Daha fazlasını mı istiyorsun ?

İleri

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için

Ürünleri Getir

Karnitinin Yararları Nelerdir?

Karnitin vücutta, lizin ve metiyonin amino asitlerinden sentezlenir.

Karnitin vücutta, lizin ve metiyonin amino asitlerinden sentezlenir. Vücut geliştirme ve form tutma hedefleriniz ne olursa olsun, aldığınız destek ürünleri içinde L-Karnitin varsa, yağ kaybı veya kas artışında başarınız büyük ölçüde artacaktır. Karnitinin hedeflerinize ve sağlığınıza olan faydalarının bazılarına bir göz atalım.

Karnitinin Yararları

1. Yağ Kaybı

Kaslı bir vücuda sahip olmak istiyorsanız, ihtiyacınız olan amino asit budur. L-Karnitin, trigliserid gibi yağ asitlerini, enerji üretmek üzere okside oldukları mitokondriye transfer eder. Karnitinin yorgunluğu azaltmaya ve iştahı kapatmaya yardımcı olduğu gözlemlenmiştir. Bundan dolayı L-Karnitin, diyet esnasında vücut deponuzda bulunması gereken önemli bir üründür. Vücudun yağ depolamasını önlemekle kalmayıp, kaslardaki oksijen kullanımını arttırarak daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olabilir.


2. Kas Kütlesi

L-Karnitin kas yapmakta zorlananlar için güçlü bir silahtır. L-Karnitin desteği kullanmak, gücünüzü artırmaya yardımcı olabilir ve uzun vadede, daha fazla ağırlık kaldırmak, daha büyük kaslar anlamına gelmektedir.

3. Kemik Kütlesi

Kemik kaybı, birçok yaşlı kişinin ve menopoz sonrası kadınların ana sıkıntılarındandır. Bu da büyük ihtimalle kırık, kemik erimesi, eklem iltihabı ve diğer kemik rahatsızlıklarına neden olabilir. Neyse ki L-Karnitin kullanarak, kemik kaybı sürecini yavaşlatabilir ve kemiklerin yapısal özelliklerinde iyileşme sağlayabilirsiniz.

4. Kalp Problemleri

Karnitin öncelikle kalbe bağlı problemler için kullanılır. Birçok klinik çalışma göstermiştir ki, L-Karnitin, anjinin geleneksel tedavisi ile birlikte, ilaç ihtiyacını azaltmak ve anjin hastalarının göğüs ağrısı olmadan antrenman yapabilmesi için kullanılabilir. Bazı çalışmalar göstermiştir ki, bir kalp krizinden sonra L-Karnitin alınması, sonradan bir kriz daha geçirilme ihtimalini azaltmaktadır. Karnitin kalp hastalıkları olan insanların tedavisine yardımcı olmak üzere verilir.

5. Böbrek Tedavisi

Böbrekleriniz karnitin üretir, dolayısıyla böbreklerde bir rahatsızlık olduğu zaman, böbreğin üretmediği karnitinin eksikliğini gidermek için dışarıdan takviye olarak karnitin alınması tavsiye edilir.

6. Erkek Kısırlığı

Çocuk sahibi olmaya çalışan ve sperm sayısı düşük olan erkeklerin karnitin kullanması tavsiye edilir. Karnitin kullanan erkeklerin sperm sayısı ve sperm kalitesi artış gösterebilir.

7. Emziren Kadınlar

Emzirmeyi seçen anneler bunu biraz da yakılan kaloriler için isterler, fakat yan etki olarak, vücudun karnitin miktarı azalır. Hamile iken, vücutta yeterli miktarda karnitin olsa bile, takviye olarak karnitin almak, vücuttan eksilmesini önler. Emzirme ile birlikte karnitin kullanmak, annenin hamilelik kilolarından daha çabuk kurtulmasına yardımcı olabilir.

8. Tip 2 Diyabet

Tip 2 diyabeti olanlar da karnitin desteğinden yararlanabilirler. L-Karnitin alımı, glikoz oksidasyonunu, glikoz depolanmasını ve glikoz emilimini arttırarak diyabet hastalarına yardımcı olabilir.

9. Bağışıklık Sistemi

L-Karnitin, serbest radikaller tarafından sağlıklı hücrelerinize verilen zararı önlemeye yarayan bir antioksidan görevi görür. Bu da, soğuk algınlığında, çeşitli mevsimsel alerjilerle boğuştuğunuzda veya antrenmanda size yardımcı olabilir.

10. Beyin Fonksiyonları

Yaşlıların, beyin fonksiyonlarını artırmak için gingko biloba haricinde alabilecekleri bir destek daha vardır. L-Karnitin, beyini yaşa ve strese bağlı hasardan korur; ki bu da beynin işlevini daha iyi ve daha uzun süre yerine getirmesine yardımcı olabilir.


Karnitinin (yağ yakıcı) olası zararlarını öğrenmek için “Karnitin (Yağ Yakıcı) Zararları Nelerdir?” yazısını okuyabilirsiniz!

Ne Kadar ve Nasıl Alabilirim?

Genellikle 2 ila 4 gram L-Karnitin almak, genel sağlık ve form tutma hedeflerinize ulaşmak için yeterlidir. L-Karnitin, kapsül, tablet veya sıvı formunda bulunabilir. Eğer karnitini yediğiniz besinlerle almak isterseniz, karnitin içeren birçok besin kaynağı vardır. Kırmızı etler ve süt ürünleri karnitin için en iyi seçimlerdir, ama fındık, tohumlar, enginar, kuşkonmaz, brokoli, brüksel lahanası, kara lahana, sarımsak, hardal otu, bamya, maydanoz, kıvırcık lahana, kayısı, muz, arı poleni, bira mayası, esmer buğday, mısır, yulaf ezmesi, pirinç kepeği, çavdar ve tam buğday da harika birer karnitin kaynağıdır.

Karnitinin (yağ yakıcı) ne olduğunu detaylı bir şekilde öğrenmek için “Karnitin Nedir?” makalemize mutlaka göz atın! 

Karnitin çeşitlerini inceleyip, satın almak istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

Paylaş
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

disclaimer

Mobil görünüm için tıklayın.
Top