İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

Zayıflamakistiyorsun ?

Yağ Yakmak

Kas gelişimini hızlandırmak mıistiyorsun ?

Kas Gelişimi

Hacim mi kazanmak istiyorsun ?

Hacim

Yeni mibaşlıyorsun ?

Başlangıç

Geliştirme aşamasında mısın ?

Orta

Daha fazlasını mı istiyorsun ?

İleri

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için

Ürünleri Getir
49755 Görüntülenme

Karnitinin Yararları Nelerdir?

Karnitin vücutta, lizin ve metiyonin amino asitlerinden sentezlenir.

Karnitin vücutta, lizin ve metiyonin amino asitlerinden sentezlenir. Vücut geliştirme ve form tutma hedefleriniz ne olursa olsun, aldığınız destek ürünleri içinde L-Karnitin varsa, yağ kaybı veya kas artışında başarınız büyük ölçüde artacaktır. Karnitinin hedeflerinize ve sağlığınıza olan faydalarının bazılarına bir göz atalım.

Karnitinin Yararları

1. Yağ Kaybı

Kaslı bir vücuda sahip olmak istiyorsanız, ihtiyacınız olan amino asit budur. L-Karnitin, trigliserid gibi yağ asitlerini, enerji üretmek üzere okside oldukları mitokondriye transfer eder. Karnitinin yorgunluğu azaltmaya ve iştahı kapatmaya yardımcı olduğu gözlemlenmiştir. Bundan dolayı L-Karnitin, diyet esnasında vücut deponuzda bulunması gereken önemli bir üründür. Vücudun yağ depolamasını önlemekle kalmayıp, kaslardaki oksijen kullanımını arttırarak daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olabilir.

İlginizi Çekebilecek Ürünler

Hardline Thermo L-Karnitin Sıvı 1000 ML Karnitin (L-Carnitine)
Hardline
Weider L-Carnitine Liquid 2500 Mg 20 Ampul Karnitin (L-Carnitine)
Weider
Hardline L-Karnitin Matrix 3000 Mg 20 Ampul Karnitin (L-Carnitine)
Hardline
Optimum L-Carnitine Shot 60 ML 12 Adet Karnitin (L-Carnitine)
Optimum Nutrition
Power System L-Carnitine 3600 Mg 20 Ampul Karnitin (L-Carnitine)
Power System
Weider L-Carnitine Tablets 300Mg 60 Tablet Karnitin (L-Carnitine)
Weider
Scitec L-Carnitine 3000 Mg Tek Ampul Karnitin (L-Carnitine)
Scitec
Nutrend L-Carnitine Shot 3000Mg 20 Ampül Karnitin (L-Carnitine)
Nutrend
Hardline Karnitin 100 Kapsül Karnitin (L-Carnitine)
Hardline
Zero Shot 60 ML 3000Mg L-Carnitine 12 Adet Karnitin (L-Carnitine)
Zeroshot

2. Kas Kütlesi

L-Karnitin kas yapmakta zorlananlar için güçlü bir silahtır. L-Karnitin desteği kullanmak, gücünüzü artırmaya yardımcı olabilir ve uzun vadede, daha fazla ağırlık kaldırmak, daha büyük kaslar anlamına gelmektedir.

3. Kemik Kütlesi

Kemik kaybı, birçok yaşlı kişinin ve menopoz sonrası kadınların ana sıkıntılarındandır. Bu da büyük ihtimalle kırık, kemik erimesi, eklem iltihabı ve diğer kemik rahatsızlıklarına neden olabilir. Neyse ki L-Karnitin kullanarak, kemik kaybı sürecini yavaşlatabilir ve kemiklerin yapısal özelliklerinde iyileşme sağlayabilirsiniz.

4. Kalp Problemleri

Karnitin öncelikle kalbe bağlı problemler için kullanılır. Birçok klinik çalışma göstermiştir ki, L-Karnitin, anjinin geleneksel tedavisi ile birlikte, ilaç ihtiyacını azaltmak ve anjin hastalarının göğüs ağrısı olmadan antrenman yapabilmesi için kullanılabilir. Bazı çalışmalar göstermiştir ki, bir kalp krizinden sonra L-Karnitin alınması, sonradan bir kriz daha geçirilme ihtimalini azaltmaktadır. Karnitin kalp hastalıkları olan insanların tedavisine yardımcı olmak üzere verilir.

5. Böbrek Tedavisi

Böbrekleriniz karnitin üretir, dolayısıyla böbreklerde bir rahatsızlık olduğu zaman, böbreğin üretmediği karnitinin eksikliğini gidermek için dışarıdan takviye olarak karnitin alınması tavsiye edilir.

6. Erkek Kısırlığı

Çocuk sahibi olmaya çalışan ve sperm sayısı düşük olan erkeklerin karnitin kullanması tavsiye edilir. Karnitin kullanan erkeklerin sperm sayısı ve sperm kalitesi artış gösterebilir.

7. Emziren Kadınlar

Emzirmeyi seçen anneler bunu biraz da yakılan kaloriler için isterler, fakat yan etki olarak, vücudun karnitin miktarı azalır. Hamile iken, vücutta yeterli miktarda karnitin olsa bile, takviye olarak karnitin almak, vücuttan eksilmesini önler. Emzirme ile birlikte karnitin kullanmak, annenin hamilelik kilolarından daha çabuk kurtulmasına yardımcı olabilir.

8. Tip 2 Diyabet

Tip 2 diyabeti olanlar da karnitin desteğinden yararlanabilirler. L-Karnitin alımı, glikoz oksidasyonunu, glikoz depolanmasını ve glikoz emilimini arttırarak diyabet hastalarına yardımcı olabilir.

9. Bağışıklık Sistemi

L-Karnitin, serbest radikaller tarafından sağlıklı hücrelerinize verilen zararı önlemeye yarayan bir antioksidan görevi görür. Bu da, soğuk algınlığında, çeşitli mevsimsel alerjilerle boğuştuğunuzda veya antrenmanda size yardımcı olabilir.

10. Beyin Fonksiyonları

Yaşlıların, beyin fonksiyonlarını artırmak için gingko biloba haricinde alabilecekleri bir destek daha vardır. L-Karnitin, beyini yaşa ve strese bağlı hasardan korur; ki bu da beynin işlevini daha iyi ve daha uzun süre yerine getirmesine yardımcı olabilir.

Ne Kadar ve Nasıl Alabilirim?

Genellikle 2 ila 4 gram L-Karnitin almak, genel sağlık ve form tutma hedeflerinize ulaşmak için yeterlidir. L-Karnitin, kapsül, tablet veya sıvı formunda bulunabilir. Eğer karnitini yediğiniz besinlerle almak isterseniz, karnitin içeren birçok besin kaynağı vardır. Kırmızı etler ve süt ürünleri karnitin için en iyi seçimlerdir, ama fındık, tohumlar, enginar, kuşkonmaz, brokoli, brüksel lahanası, kara lahana, sarımsak, hardal otu, bamya, maydanoz, kıvırcık lahana, kayısı, muz, arı poleni, bira mayası, esmer buğday, mısır, yulaf ezmesi, pirinç kepeği, çavdar ve tam buğday da harika birer karnitin kaynağıdır.

Karnitin hakkında daha detaylı bilgiler için, "Karnitin Nedir?" makalesine göz atabilirsiniz.

Etiketler: Karnitin

disclaimer

Mobil görünüm için tıklayın.
Top