İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

Karnitinin Yararları Nelerdir?

Karnitin vücutta, lizin ve metiyonin amino asitlerinden sentezlenir.

Karnitin Nedir?

Karnitin; vücutta, lizin ve metiyonin amino asitlerinden sentezlenir. Dışarıdan besinler ve gıda takviyeleri yoluyla da alınabilir. L-karnitinin başta yağ yakımı ve kas kazanımı olmak üzere birçok faydası bulunmaktadır.


Karnitinin Yararları Nelerdir?

Yağ Kaybına Yardımcı Olabilir

L-Karnitin, trigliserid gibi yağ asitlerini enerji üretmek üzere okside oldukları mitokondriye transfer eder. Vücudun yağ depolamasını önlemekle kalmayıp, kaslardaki oksijen kullanımını artırarak daha fazla kalori yakımına yardımcı olabilir. Şimdiye kadar yapılmış 9 çalışmanın analizi, insanların L-Karnitin alırken ortalama 1,3 gram kilo verdiğini göstermiştir (1). 


Egzersiz Performansını Olumlu Etkileyebilir

L-Karnitin kullanımı dolaylı olarak egzersiz performansını iyileştirebilir. Kaslara oksijen tedarikini, kan akışını ve nitrik oksit üretimini artırarak kaslarda oluşabilecek yorgunluğun azaltılmasında etkili olabilir. Aynı sebeplerle egzersiz sonrası oluşan kas ağrılarının azaltılmasına da yardımcı olabilir (2).

Beyin Fonksiyonlarını İyileştirebilir

L-Karnitin; beyni, yaşa ve strese bağlı hasarlardan koruyarak işlevini daha iyi bir şekilde ve daha uzun süre yerine getirmesini sağlayabilir. Yapılan çalışmalar, L-Karnitin almanın Alzheimer ve benzeri beyin hastalıklarıyla ilgili beyin fonksiyonlarında iyileşme olduğunu göstermektedir. Bu hastalıklara sahip olmayanlar üzerinde de genel beyin işlevlerinde olumlu sonuçlar göstermiştir (2).


Kalp Sağlığını Koruyabilir

Bazı çalışmalar, L-Karnitin takviyesinin kan basıncını düşürmede ve kalp sağlığını iyileştirmede potansiyel faydaları olabileceğini ortaya koymuştur. Araştırmalar, kronik kalp yetmezliği gibi kardiyovasküler hastalıkları olan hastalar üzerinde iyileşmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir (3). Ayrıca 12 aylık bir çalışmada, L-Karnitin takviyesi almanın kalp yetmezliği ve ölüm riskini azaltılabileceği görülmüştür (4).


Tip 2 Diyabete İyi Gelebilir

L-Karnitin takviyesinin, tip 2 diyabet hastalığının semptomlarını ve hastalıkla ilişkili faktörleri iyileştirebileceği düşünülmektedir. Anti-diyabetik ilaçlar kullanan kişiler üzerinde yapılan bir çalışma, L-Karnitinin kan şekeri seviyelerini önemli ölçüde düşürdüğünü göstermektedir (5). Bu da diyabetle savaşabileceğinin göstergesidir. 

Karnitinin (yağ yakıcı) olası zararlarını öğrenmek için “Karnitin (Yağ Yakıcı) Zararları Nelerdir?” yazısını okuyabilirsiniz!


Ne Kadar ve Nasıl Alabilirim?

Genellikle 2 ila 4 gram L-Karnitin almak, genel sağlık ve form tutma hedeflerine ulaşmak için yeterlidir. L-Karnitin; kapsül, tablet veya sıvı formunda bulunabilir. Ayrıca, kırmızı etler ve süt ürünleri, fındık, tohumlar, enginar, kuşkonmaz, brokoli, brüksel lahanası, kara lahana, sarımsak, hardal otu, bamya, maydanoz, kıvırcık lahana, kayısı, muz, arı poleni, bira mayası, esmer buğday, mısır, yulaf ezmesi, pirinç kepeği, çavdar ve tam buğday da harika birer karnitin kaynağıdır.

Karnitinin (yağ yakıcı) ne olduğunu detaylı bir şekilde öğrenmek için “Karnitin Nedir?” makalemize mutlaka göz atın! 


Karnitin çeşitlerini inceleyip, satın almak istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

Güncellenme Tarihi : 22.11.2021
Yayınlanma Tarihi : 25.08.2016
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA
disclaimer İnternet sitemizde satışa sunulan ürünler sporcu gıdası ve gıda takviyesi kategorilerinde ürünlerdir, kesinlikle beşeri tıbbi ürün veya ilaç değildir. Reçete ile satılmazlar, doktor onayı gerektirmezler. Şirketimiz ilaç satışı yapmamaktadır, bu yüzden satılan ürünlerin çeşitli hastalıkları önleyici ya da tedavi edici özellikleri yoktur. Ürünler sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzenin yerine geçmez. Amacımız tüketiciye en doğru bilgiyi sunabilmek olup, yer verilen içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, ürünlerin kullanımına yönelik hiçbir taahhüt veya tavsiye yerine geçmez. Sitemizde satılan ürünler ile ilişkili olarak kullanılan tüm logo, marka ve patentli haklar ilgili hak sahiplerine aittir. Yanlış anlaşılan veya yanıltıcı bulunan ibareler bulunması durumunda lütfen sitemizden bildirimde bulununuz. Tüm ürünlerimiz %100 orjinal olup, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı onaylıdır.
Mobil görünüm için tıklayın.
Top