İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için Teste Başla

Zayıflamakistiyorsun ?

Yağ Yakmak

Kas gelişimini hızlandırmak mıistiyorsun ?

Kas Gelişimi

Kilo ve Hacim mi kazanmak istiyorsun ?

Kilo ve Hacim

Yeni mibaşlıyorsun ?

Başlangıç

Geliştirme aşamasında mısın ?

Orta

Daha fazlasını mı istiyorsun ?

İleri

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için

Ürünleri Getir
  1. Supplementler
  2.  › 
  3. Protein Tozu
  4.  › 
  5. Musclemeds
Protein Tozu

Musclemeds Protein Tozu

Devamını oku »

Protein Tozu Çeşitleri 

Protein tozu; günlük protein gereksinimini yaş, cinsiyet, fiziksel aktivite, beslenme şekli ve benzeri değişkenlere göre belli oranlarda karşılayabilmek için özel olarak formüle edilmiş bir sporcu besinidir. Bu değişkenlere bağlı olarak üretilen protein tozu çeşitleri; whey protein, izole protein, kazein proteini, kompleks protein, et proteini ve bitkisel proteinden meydana gelir. 

Whey Protein

Whey protein tozu, peynir altı suyu tozu olarak da bilinen ve vücut tarafından hızlı emilip kolay sindirilme özelliği ile öne çıkan bir protein takviyesi formudur. Amino asitler bakımından zengin olan ve bu nedenle kütle kazanımı ve gelişimini desteklediği düşüncesi üzerine araştırmalar yapılan whey protein tozu, sporcular için antrenman öncesi ve sonrası için önemli bir toparlanma kaynağıdır. 

İzole Protein

İzole protein; whey proteine kıyasla porsiyon başına daha fazla protein içeren ve vücutta daha hızlı emilen formlardan biridir. Yağ, şeker ve benzeri maddelerden arındırılmış düşük kalorisi sayesinde özellikle kas kütlesini koruyarak kilo kaybı yaşamak isteyenler için ideal bir tercihtir. 

Kazein Proteini

Kazein proteini, sütten elde edilen ve süt proteini olarak da geçen bir sporcu besinidir. Diğer protein tozu çeşitleri gibi amino asitler bakımından zengin olan kazein protein tozu, daha yavaş sindirildiği için gece yatmadan önce tüketilmesi tavsiye edilen bir formdur. 

Kompleks Protein Ürünleri

Kompleks protein ürünleri; birden fazla protein türünü içeren, amino asit, vitamin ve benzeri farklı besinlerle zenginleştirilen protein tozu çeşitlerinden biridir. Diğer protein tozu ürünlerine kıyasla ayırt edici özelliği, vücutta farklı sürelerde emilim sağlamasıdır.

Et Proteini

Et proteini, kırmızı etten elde edilen protein takviyesidir. En önemli protein kaynaklarından biri olan eti doğrudan tüketmek istemeyenler ya da tüketemeyenler için ideal bir tercihtir. Laktoz içermeyen formülü sayesinde laktoz intoleransı olanların da rahatlıkla kullanabileceği bir sporcu besinidir. 

Bitkisel (Vegan) Protein

Bitkisel protein, bitkisel kaynaklardan elde edilen proteindir. Vegan ve vejetaryenler başta olmak üzere kütle kazanımı sağlamak isteyen ancak et ve türevleri tüketmek istemeyen sporcular için formüle edilmiş protein tozu ürünüdür. 

En İyi Protein Tozu Markaları

Hem yerli hem de yabancı markaların bulunduğu Supplementler.com’da, protein tozu üretiminin lider üreticilerini keşfetmek mümkün. Ürünler arasında köklü geçmişleri ile olduğu kadar kaliteli içerikleriyle de sporcuların favorisi olan markaların yanı sıra yerli üreticilerin oldukça etkili içeriklere sahip protein tozları da ürün yelpazesinde yer alır.

Scitec, Weider, Olimp, Optimum, Multipower gibi uzun yıllardır sporcu besini üreten global markaların protein tozu ürünleri; farklı protein kaynaklarıyla sporcuların antrenmanlarından istedikleri verimi almalarını sağlar. Sporcu besini sektörünün giderek genişlemesi ve daha fazla kitleye ulaşmasıyla; Grenade, Nutrend, Reflex Nutrition ve benzeri markalar da sporcular için kaliteli alternatifler yaratmıştır. Yerli üretimde de protein tozu için aralarında Supplementler, Kingsize Nutrition, Hardline, Big Joy, gibi isimlerin bulunduğu oldukça güçlü marka seçenekleri vardır. En iyi protein tozu markaları arasında vegan sporcular için ürettiği bitkisel protein kaynaklarıyla öne çıkan Naturiga ve Wefood gibi isimler de yer alır.

Protein Tozu Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Satın alınacak protein tozunda en önemli nokta içeriğinin kalitesi ve ihtiyacı karşılayıp karşılamadığıdır. Örneğin protein tozunda etkinliği test edilmiş ham maddeler kullanılmış olması, doğrudan verimi etkileyen bir etmen olarak oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra proteinden gelen BCAA profili, karbonhidrat, yağ ve benzeri besin maddelerini ne oranda içerdiği, formülüne ne gibi bileşenler eklendiği gibi birçok faktörün de incelenmesi gerekir. Bu doğrultuda sporcular; seviyelerine, antrenman yoğunluklarına ve diyetlerine en uygun alternatifi tercih etmelidir.

Protein tozu seçerken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise porsiyon başına düşen protein ve diğer besin değerleridir. Bazı ürünler tek serviste günlük protein ihtiyacının önemli bir bölümünü karşılarken bazıları daha düşük bir profildedir. Bu nedenle en iyi protein tozunu keşfedebilmek için ürünleri servis başına düşen protein miktarı, BCAA gibi besin değerleri bakımından birbirleriyle karşılaştırmak gerekir. Aynı zamanda bu değerler fiyat performans açısından en doğru protein tozu seçimini yapmak için de önemlidir.

Protein Tozu Fiyatları 

Protein tozu fiyatları; içeriklerinden servis sayılarına, markalarından içerdikleri ham madde özelliği ve sayısına kadar pek çok değişkene bağlı olarak farklılık gösterir. İhtiyaçlarına uygun en iyi protein tozunu keşfedebilmek için Supplementler.com güvencesi ve kalitesiyle satılan tüm markaların ürünlerini tek tek inceleyebilir, hem bütçene hem de gereksinimlerine uygun ürünü bulabilirsin. Weider, Scitec, Olimp, Reflex gibi dünyaca ünlü markaların yanı sıra Supplementler tecrübesiyle üretilen ürünlere de ulaşabileceğin ekonomik protein tozu çeşitleri arasından dilediğin takviyeyi günün her saati kolayca satın alabilirsin. 

*26.01.2017 tarihli ve 29960 sayılı mükerrer Resmi Gazete'de yayımlanan Türk Gıda Kodeksi Beslenme ve Sağlık Beyanları Yönetmeliği


Sıkça Sorulan Sorular

Protein Tozu Nedir?

Protein tozu; vücudun büyüme, bakım, koruma ve benzeri pek çok işlevinde görev alan proteinin günlük olarak düzenli ve yeterli miktarda alınabilmesi için formüle edilmiş bir sporcu besinidir. Normal beslenmenin yanında vücudun günlük protein ihtiyacını karşılamaya destek olur. Protein tozu hakkında daha detaylı bilgi almak için: “Protein Tozu Nedir?

Protein Tozu Nasıl Kullanılır?

Protein tozu kullanımı; satın alınan ürünün servis miktarı, protein kaynağı, kullanım amacı ve benzeri faktörlere göre değişkenlik gösterir. En yaygın kullanım çeşitleri arasında sabah kalkınca, antrenmandan önce, antrenmandan sonra ve yatmadan önce olmak üzere dört farklı yöntem sayılabilir. En doğru zamanı keşfetmek için “Protein Tozu Nasıl Kullanılmalı?” başlıklı içeriğe göz atabilirsin. 

Protein Tozu Ne İşe Yarar?

Protein tozu; vücudun yaşamsal fonksiyonlarını devam ettirmesi için önemli bir bileşen olan proteini, yeterli miktarda ve düzenli olarak tüketmeye yardımcı olur. Özellikle sporcular tarafından başta kütle kazanımı ve toparlanma olmak üzere besinlerin yetmediği noktada büyümeyi ve gelişmeyi desteklemek amacıyla kullanılır. Protein tozunun temel işlevleri ve faydaları hakkında detaylı bilgi için “Protein Tozu Ne İşe Yarar?” içeriğine göz atabilirsin. 

Protein Tozu Kullanımında Yaş Sınırı Var mı?

Gençlerin veya çocuklar için protein tozu kullanımıyla ilgili çalışmalarla desteklenmiş net bir yaş aralığı belirlenmemiştir. Ancak çocukluktan yetişkinliğe geçişte 16 – 18 yaş aralığındaki gençler, antrenman sıklığı ve seviyesinin artmasıyla beraber gereken protein ihtiyacını karşılamak için protein tozu tüketmeyi tercih edebilirler. Bu konuda daha detaylı bilgi almak için tıklayın: “Protein Tozu Kullanımına Ne Zaman Başlamalıyım?

Protein Tozu Kilo Aldırır mı?

Vücutta protein için ayrılan bir depolama alanı yoktur. Vücudun enerji üretmek ya da kasları beslemek için kullandığı protein, eğer metabolizma tarafından yakılmazsa fazlası yağ olarak depolanabilir. Bu nedenle antrenman yoğunluğuna göre günlük tavsiye edilen tüketim miktarını aşmamak gerekir. Dolayısıyla protein, ideal miktarda tüketildiğinde kilo aldırmaz. Daha detaylı bilgi için “Whey Protein Tozu Kilo Aldırır mı?” başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.

Protein Tozu Zararlı mı?

Tavsiye edilen miktarda ve uygun şekilde kullanıldığında protein tozu, birçok yetişkin için güvenlidir. Yüksek dozlar bazı durumlarda mide – bağırsak hassasiyeti ve laktoz intoleransı olanları etkileyebilir. Bu kişilerin daha dikkatli ve ölçülü şekilde protein tozu kullanması gerekir. Daha detaylı bilgi için tıklayın: “Protein Tozu Zararlı mı?

Protein Tozları Hangi Boyutlarda Satılır?

Protein tozları, gramajlarına ve servis miktarlarına göre değişkenlik gösteren boyutlarla satılır. Tek kullanımlık paketlerde 30 gram bulunduran ürünlerin yanı sıra 5000 grama kadar çıkan uzun ömürlü kullanım sunan büyük boyutlarda da satın alınabilir. Hijyenik poşetlerde ya da özel plastik kutularda muhafaza edilen protein tozu boyutlarını incelemek için tıklayın.  

Sporcu Protein Tozu Nereden Satın Alınır?

Protein tozu çeşitleri, hem fiziksel hem de online mağazalar aracılığıyla satın alınabilir. Ürün içerik tablosu, besin değerleri, kullanım önerisi, servis sayısı gibi pek çok bilgiyi online mağazalar üzerinden öğrenip satın almak mümkündür. Bunun yanı sıra herkes, deneyimli satış temsilcilerinin önerileri ve bilgi birikimlerinden faydalanarak en iyi protein tozunu fiziksel mağazalarda keşfederek satın alabilir. Sen de dünyaca ünlü markaların güvenilir içerikleriyle hazırlanmış protein tozu ürünlerini Supplementler.com web sitesi üzerinden veya Türkiye’nin birçok noktasında bulunan Supplementler.com mağazalarından satın alabilirsin.

 

Kaynaklar:

1. Effect of protein/essential amino acids and resistance training on skeletal muscle hypertrophy: A case for whey protein. Nutrition and Metabolism, 2010

2. Functional properties of whey, whey components, and essential amino acids: mechanisms underlying health benefits for active people. The Journal of Nutritional Biochemistry, 2003

3. Slow and fast dietary proteins differently modulate postprandial protein accretion. Proceedings of the National Academy of Sciences of the USA, 1997

disclaimer İnternet sitemizde satışa sunulan ürünler sporcu gıdası ve gıda takviyesi kategorilerinde ürünlerdir, kesinlikle beşeri tıbbi ürün veya ilaç değildir. Reçete ile satılmazlar, doktor onayı gerektirmezler. Şirketimiz ilaç satışı yapmamaktadır, bu yüzden satılan ürünlerin çeşitli hastalıkları önleyici ya da tedavi edici özellikleri yoktur. Ürünler sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzenin yerine geçmez. Amacımız tüketiciye en doğru bilgiyi sunabilmek olup, yer verilen içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, ürünlerin kullanımına yönelik hiçbir taahhüt veya tavsiye yerine geçmez. Sitemizde satılan ürünler ile ilişkili olarak kullanılan tüm logo, marka ve patentli haklar ilgili hak sahiplerine aittir. Yanlış anlaşılan veya yanıltıcı bulunan ibareler bulunması durumunda lütfen sitemizden bildirimde bulununuz. Tüm ürünlerimiz %100 orjinal olup, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı onaylıdır.
Mobil görünüm için tıklayın.
Top