İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için Teste Başla

Zayıflamakistiyorsun ?

Yağ Yakmak

Kas gelişimini hızlandırmak mıistiyorsun ?

Kas Gelişimi

Kilo ve Hacim mi kazanmak istiyorsun ?

Kilo ve Hacim

Yeni mibaşlıyorsun ?

Başlangıç

Geliştirme aşamasında mısın ?

Orta

Daha fazlasını mı istiyorsun ?

İleri

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için

Ürünleri Getir

Protein Tozu Nasıl ve Ne Zaman Kullanılmalı?

Protein tozu konusunda en çok merak edilen konulardan biri de protein tozlarının ne zaman alınması gerektiğidir. Çünkü protein tozunu doğru zamanda almazsanız yeterli verimi alamayabilirsiniz. Bu nedenle protein tozunu ideal zamanda tüketmelisiniz.

Protein Tozu Kullanım Zamanları

Protein tozunun kullanım zamanları yapılan spor çeşidine, spor sıklığına, öğünlerin zamanına göre değişkenlik gösterebilir. Yapılan araştırmaların dahilinde ortaya çıkan sonuçlara göre protein tozlarının en uygun kullanım zamanları aşağıda belirtilen zamanlardır.

Protein tozu nasıl kullanılır ve ne zaman içilir?

1. Sabah Kalkınca

Sabah kalktığınız zaman vücudunuz açtır ve uzun bir süredir yemek yemediğiniz için kaslarınız besinsiz haldedir. Protein olmadan kaslarınız parçalanmaya, yani enerji için tüketilmeye başlanır. Sabah kalktığınız an hızlı sindirilen whey proteini almanız kaslarınıza protein akışı sağlayacaktır ve böylece bu parçalanma işlemi başlamayacaktır. Bu protein aynı zamanda vücudunuzda daha anabolik bir ortam oluşturacaktır.

2. Spordan Önce

Vücut geliştirme çalışırken kaslarınız mikro-travmaya uğrar. Ve oluşan bu mikro hasarı onarmak için proteine ihtiyaç duyarlar. Çalışmadan önce protein almanız, kaslarınızın onarılması için proteinin hazır olmasını sağlayacaktır. Ama zamanlamaya dikkat etmeniz de önemlidir. Protein tozunu çalışmadan birkaç dakika önce almak yerine, yaklaşık yarım saat veya 1 saat önce almalısınız.

3. Spordan Sonra

Çalışma sonrası kasların besinlere ve insüline karşı en hassas olduğu zaman dilimidir. Özellikle bu noktada kaslara hızlı bir şekilde protein ulaştırmanız hayati önem taşır. Çalışma biter bitmez bir ölçek whey proteini almanız kaslarınızın onarılmasına çok büyük bir hız katacaktır. Unutmayın ki eğer iyi beslenmezseniz çalışmanız boşa gidebilir.

Buna ek olarak, yapılan araştırmalar, çalışma sonrası whey proteinin yanında yavaş sindirilen kazein proteini de almanın kas ve kuvvet artışına önemli katkı sağladığını gösteriyor. Whey proteiniyle beraber kazein proteini de almayı düşünebilirsiniz.

4. Yatmadan Önce

Gece yaklaşık 6-8 saat uyuyorsunuz ve bu sırada hiçbir şey yemiyorsunuz. Bu nedenle kaslarınız besinsiz kalabiliyor. Buna engel olmanın en iyi yolu gece yatmadan önce yavaş sindirilen bir protein çeşidi, mesela kazein proteini, kullanmak. Böylece kazein proteini gece boyunca kaslarınızın besinsiz kalmamasını sağlayacak ve kas yıkımına engel olacaktır.

Protein tozunun ne zaman içilmesi gerekiğini detaylı öğrenmek için Protein Tozu Ne Zaman İçilmeli? yazımızı okuyabilirsiniz.

Protein tozu çeşitlerini inceleyip, satın almak istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

Paylaş
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

disclaimer

Mobil görünüm için tıklayın.
Top