İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

Zayıflamakistiyorsun ?

Yağ Yakmak

Kas gelişimini hızlandırmak mıistiyorsun ?

Kas Gelişimi

Hacim mi kazanmak istiyorsun ?

Hacim

Yeni mibaşlıyorsun ?

Başlangıç

Geliştirme aşamasında mısın ?

Orta

Daha fazlasını mı istiyorsun ?

İleri

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için

Ürünleri Getir
94857 Görüntülenme

Protein Tozu Ne Zaman İçilmeli?

Protein tozunun ve protein shake’lerin besin değerlerinin yüksek olduğunu ve sağlığımız için iyi olduğunu hepimiz biliyoruz.

Bu makalede asıl sorguladığımız protein tozunun içilme zamanı ve içilme sıklığı olacaktır.

Doğru İçim Zamanı

Protein Tozu ne zaman içilir sorusuna bazı kişiler hemen spordan önce için diyor, bazıları ise hemen spordan sonra, diğer bir grup insan da günde alman gereken proteini 4'e bölerek, her 3-4 saatte bir iç diyor. Kafanızın karışmış olması normal. Peki doğrusu ne ?

İlk unutulan, ama söylenmesi gereken, protein tozunun normal ve sağlıklı beslenmenize bir takviye olmasıdır. Normal öğünüzün yerine geçmez. Bu bakış açısı ile spor yaptığınız günler, yapmadığınız günlere nazaran daha fazla protein içmeniz gerekir.

Her çeşit protein tozu farklı bir hız ile sindirilir. Bu yüzden proten tozu çeşidine göre tüketilmesi gereken zaman farklıdır. Aslında tüm protein tozu zaman kargaşası bundan ibarettir.

En sık kullanılan Protein Tozu çeşidi olan Whey Protein kana en hızlı karışan protein tozu çeşididir.

İlginizi Çekebilecek Ürünler

Hardline Whey 3Matrix 2300 Gr Whey Protein
Hardline
Hardline Whey 3Matrix 908 Gr Whey Protein
Hardline

Sadece Whey Protein kullanıyorsanız en önemli zamanlar sırası ile ;

1. Antrenmandan hemen sonra

Protein tozunun antrenmandan hemen sonra içilmesinin sebebi, spordan hemen sonraki 30-60 dakika aralığından faydalanmaktır.

Spordan hemen sonra vücudunuz katabolizma (yıkım) durumundadır, kaslarınız yorgun ve acil onarılmaya ihtiyaç duyarlar

Whey Protein hızlı sindirimi sayesinde vücudunuza hemen kullanışlı hale gelir, ve anrenmanda yorduğunuz, parçaladığınız kaslarınızın onarılması ve  daha büyüğünün inşa edilmesi için hemen göreve koyulur.

2. Sabah kalkar kalkmaz

Pratik olarak vücudunuz gece’den sabah’a oruç tutmuş gibidir. Yaklaşık 8 saat boyunca vücudunuza ihtiyacı olan hiç bir besini verememişinizdir. Basit karbonhidratlar ile whey protein vücudunuza hemen yardıma gelip, vücut işleyişinizi tekrar doğru yola sokar ve pozitif nitrojen dengesine getirir. Yani kısacası vücudunuzun yakıt olarak kullandığından daha fazla protein dengesine getirir, ve vücudunuz kas ve dokularınızı beslemeye devam eder.

Protein tozunun nasıl ve ne zaman kullanılması gerektiği ile ilgili "Protein Tozu Nasıl Kullanılmalı?" makalesini de okuyabilirsiniz.

Antrenmandan Önce Protein İçin

Hemen önce içmek çok yanlıştır. Hem kan kaslarınıza gideceğine midenize gider, hem de oğün yemiş gibi olur, ve rahat spor yapamıyor olursunuz. 1.5 Saat önce içmek daha doğrudur.

Buradaki asıl amaç spor esnasında kaslarınızın gerekli amino asitlere ve besinlere ulaşabiliyor olmasıdır. Ama bunu protein tozu alarak değil, spordan 1.5 – 2 saat önce karbonhidratlı ve bol proteinli bir yemek yiyerek de yapabilirsiniz. Eğer ki beslenme rutininiz iyi değil ise veya çok ağır bir antrenman döneminden geçiyorsanız spordan 1.5 saat önce protein tozu içebilirsiniz. Ama bu yukarıda bahsi geçen en önemli 2 zamanın (spordan sonra ve sabahın) yerine geçmez

Diğer Proteinler İçilme Zamanı

Kazein en yavaş sindirilen protein olduğundan vücudunuzu uzun süre besleyebilmesi açısından genelde gece yatmadan kullanılır.

Kompleks protein, yani karışım proteinler, whey protein’e benzer bir şekilde kullanılırlar. Kompleks proteinler Whey protein dışında, içeriğindeki yumurta protein, buğday proteini, vb. proteinlerinde bulunmasından dolayı fiyat olarak daha makuldur. Kompleks proteinler genel bir protein eksiğini tamamlamak için ideallerdir. Bu sayede günün herhangi bir zamanı da kullanılabilir.

Etiketler: Protein Tozu

disclaimer

Mobil görünüm için tıklayın.
Top