İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için Teste Başla

Zayıflamakistiyorsun ?

Yağ Yakmak

Kas gelişimini hızlandırmak mıistiyorsun ?

Kas Gelişimi

Kilo ve Hacim mi kazanmak istiyorsun ?

Kilo ve Hacim

Yeni mibaşlıyorsun ?

Başlangıç

Geliştirme aşamasında mısın ?

Orta

Daha fazlasını mı istiyorsun ?

İleri

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için

Ürünleri Getir

Glutamin Nedir?

Vücutta en fazla bulunan amino asit olan glutamin, kas dokusunda, plazmada ve hemen hemen yediğiniz her hayvansal üründe bulunur. Ortalama olarak, et, süt ürünleri ve yumurta gibi hayvansal protein kaynaklarında bulunan amino asitlerin %5’inden oluşur.

Glutamin

Glutamin bir çeşit amino asittir ve ana görevi proteinlerin yapılarının oluşturulmasıdır. İki çeşit glutamin bulunur. Bunlar L-glutamin ve D-glutamindir. L-glutamin proteinlerin yapısına katılırken D- glutamin canlı organizmalar için nispeten önemsiz bir üründür. L-glutamin vücut tarafından da sentezlenebilmektedir. (1, 2)

Esansiyel olmayan bir amino asit olan glutamat (glutamik asit) parçalanıp, amonyak moleküllerini içeren nitrojen ile birleştiğinde, insan vücudunda glutamin üretilmiş olur. Glutamini bir nevi nitrojen süngeri gibi düşünün. Amonyağı temizler ve hücre büyümesi, doku tamiri vb. fonksiyonlarda kullanılmak üzere dokular arasında nitrojen taşır. Protein parçalanmasından elde edilen tüm nitrojenin %30-35 kadarının glutamine dönüştüğü rapor edilmiştir.

Glutamin bir nitrojen süngeridir.Amonyağı temizler ve dokular arasında nitrojen taşır. Glutamin aynı zamanda, glutamatı yeniden sentezlemek için parçalanabilir; bu da glutamini amonyak ve nitrojen kaynağı yapar.

Vücudunuzda glutaminin yaklaşık %70’i iskelet kasında üretilir ve buradan ince bağırsak, böbrek ve akyuvarlara dağılır. Bunlar glutaminin baskın olarak kullanıldığı yerlerdir.

Amino asitlerin seviyeleri çeşitli faktörlere bağlıdır. Hamilelik ve emzirme, yorucu egzersizler, hastalık, açlık veya oruç, hızlı büyüme ve gelişme, aşırı stresli durumlar vücudun glutamin depolarını önemli miktarda boşaltır. Bunlar, glutamin alımının arttırılması veya tamamlayıcı ürünlerin kullanılmasının uygun olduğu durumların bazılarıdır.

Glutaminin Vücuttaki İşlevi 

Glutamin bağışıklık sistemi açısından önemli bir amino asittir. Bağışıklık hücreleri, beyaz kan hücreleri ve bazı dokular için elzemdir. (3) Bazı araştırmalar glutamin desteklerinin bağışıklık sistemini iyileştirebileceğini, enfeksiyonları azaltabileceğini göstermektedir. (4)

Glutaminin bağırsak sisteminin sağlığını iyileştirebileceği de düşünülmektedir. Glutaminin geçirgen bağırsak sendromuna karşı vücudu koruyabileceği belirtilmektedir. (5)

Glutamin, diğer alfa-amino asitler gibi protein sentezi ve parçalanmasını sağlar. Ancak, bundan çok daha fazlası vardır. Glutamin, BCAA metabolizmasına, bağırsak duvarı bakımına, normal bağışıklık fonksiyonuna, glikoz oluşturulmasına, su iletimine, sinirler arası iletime vb. durumlara önemli ölçüde etki eder.

Böbrekleriniz glutaminin ana kullanıcısıdır ve glutaminden ayrılan amonyak, vücudunuzun asit-baz dengesini sağlamak için çalışır. Amonyak bulunan her yerde glutamin de vardır. Örneğin yoğun egzersiz veya proteince zengin diyete bağlı olarak metabolik asidoz arttıkça, böbreklerin glutamin kullanımı artar.

Yapılan bir araştırmada sadece 4 günlük protein ve yağ ağırlıklı bir diyetin, plazma ve kas dokusundaki glutamin seviyelerinde %25 oranında bir düşüşe sebep olmaya yettiği bulunmuştur.Eğer bütün bu kullanımlar vücudun glutamin üretme hızını geçerse, vücutta kas kaybı, enerji azalması ve enfeksiyonlara karşı artmış hassasiyet gibi glutamin eksikliği işaretleri görülür.

Glutaminin yararları hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için “Glutaminin Yararları Nelerdir?” makalemizi mutlaka okuyun!

Glutaminin Performansa Etkisi

Klinik bir araştırmada bulunmuştur ki, sporcular susuzluk çektiklerinde takviye olarak alınan glutamin, egzersiz performansını artırmış, glukoz ve elektrolit içeren içeceklerle birleştiğinde, su ve elektrolit emilimi artmıştır. Dışarıdan glutamin takviyesinin yorgunluğa bir cevap olarak büyüme hormonu seviyelerini artırdığı da görülmüştür.

Hücredışı glutamin yoğunlaşmalarının, kas boyutunu büyütmekten sorumlu olan mTOR sinyalini aktive ettiği görülmüştür. Bununla birlikte, glutamin desteklerinin faydası diğer bazı şartların sağlanmasına bağlıdır: mTOR sinyali, hücresel sulanma seviyesi kadar, BCAA‘nın (lösin) varlığına ihtiyaç duymaktadır.

Başka bir durumda, 8 hafta boyunca kreatin yüklemesi alan ve bunun yanısıra, her gün 4 gram glutamin kullanan atletler, sadece kreatin kullananlara göre kas kütlesinde daha fazla artış görmüşlerdir. Bu önemli gözükebilir, fakat sadece 8 haftada böyle düşük bir doz üzerine sonuç bildirmek zordur. Daha yüksek doz veya daha uzun süreli bir çalışmanın, önemli farklarla neticeleneceği şeklinde bir tahmin yürütülebilir.

Glutamin Çeşitlerinin Farklılıkları

Bir glutamin ürününü seçerken dikkate alınacak en önemli şey hangi yolla alındığıdır. Eğer toz, kapsül veya tablet alıyorsanız, serbest formdaki L-glutamin en iyisidir. Bununla birlikte, glutamin ayrışabilir olduğu için, hazır içeceklerden veya L-glutamin içerdiği iddia edilen protein barlarından kaçınınız.

Eğer hazır içecek ve barları tercih ediyorsanız, L-alanil-L-glutamin, glisil-L-glutamin hidrat veya içinde “glutamin peptid” olan ürünler gibi, glutaminin peptid-bağlı formlarını arayınız. Bu peptid formlarında glutamin yoğunluğu yaklaşık %65-70’dir. Yani, her 10 gr glutamin peptid 6.5-7 gr. glutamin içerir. Buna göre dozu ayarlamak lazımdır.

Formu ne olursa olsun, alınan glutaminin %90’a kadar olan kısmı ilk geçişte elenir. Tüketilen glutaminin çok az bir kısmı karaciğerden öteye geçecektir. Glutaminin büyük bir bölümü bağırsaklardaki sindirim enterositleri ve bağışıklık hücreleri tarafından elenir.

N-asetil- l-glutamin (N-asetil glukozamin ile karıştırılmamalı) veya alpha-ketoisokaproil glutamin (aKIC-glutamine diye de bilinir) içeren ürünleri kullanmaktan kaçınmak en iyisidir. Her iki form da ayrışabilir değildir, fakat glutaminin çok azının kullanılabildiği formlardır.

Glutamin İle Birlikte Kullanılabilecek Ürünler

Glutaminin sodyum ve diğer elektrolitlerle kullanıldığını düşünelim. Glutaminin taşınması sodyuma bağlı mekanizma yoluyla olur ve hücre hacminin, elektrolit emiliminin ve su iletiminin arttığı gösterilmiştir. Bu, hem dayanıklılık hem de fizik için faydalı olabilir. Hücre suyundaki önemli azalmalar, kas yapımı için gerekli olan mTOR sinyalini engelleyebilir. Glutamin hücre hacmini, elektrolit emilimini ve hidrasyonu arttırabilir.Bu dayanıklılık ve fizik için faydalı olabilir. Glutamin ile kullanılabilecek diğer destekleri şu şekilde sıralanabilir : 

1. BCAA

BCAA ve glutamini bir araya getirince, kas kütlesi ve performansında neden daha fazla kazanım elde edildiğinin iki ana sebebi vardır. Birincisi, amonyak yoğunluğu ve dolayısıyla glutamin, direkt olarak BCAA metabolizmasını etkiler. İkinci olarak, hücre dışı glutaminden gelen mTOR sinyali, ilk önce BCAA’ya (özellikle lösin) ihtiyaç duyar. BCAA + Glutamin, performans ve kas yapımını artırır.

BCAA ve Glutamin karışımının faydalarını öğrenmek için “BCAA ve Glutamin Birlikte Kullanılır Mı?” makalesine göz atın!

2. Sitrulin

Glutamin, dokular arasında sitrulini taşıyarak, arjinin ve NO sentezi için öncülük eder. Glutamini sitrulin ile kullanmak, sitrulinin nitrik oksit üretimini tetikleme yeteneğini artırır ki bu da, iskelet kasına daha iyi oksijen ve yapı maddesi gönderilmesini sağlar. Kaslara daha fazla yapı maddesinin gitmesi demek, daha çabuk iyileşme ve büyüme demektir. Doğrudan gözükmese de, glutamininin birçok süreçte parmağı vardır.

3. Alpha-Ketoglutarat

Glutamin gibi aKG, glutamata, doza bağlı boştaki glutamin azalması ve mTOR sinyalindeki artışa öncülük yapar. Bu demektir ki, glutamin aKG ile alındığında kas gelişim potansiyelini ve güçlü bir antioksidan olan glutatyon üretimini arttırır.

4. Glikoz veya N-Asetilglukozamin

Glikoz yoksunluğu glutamin emilimini azaltır ve hücre büyümesini ve yaşamı negatif yönde etkiler. Eğer düşük karbonhidratlı bir diyet yapıyor iseniz, takviye olarak alınabilen glikoprotein N-asetilglukozamin (NAG), glutamin emilimini ve metabolizmasını yeniden eski haline getirebilir ki bu da iyileşme ve hücre fonksiyonlarını potansiyel olarak arttırır.

Glutamin Kullanımı

Gözüküyor ki, plazma seviyesinde glutamin yoğunluğunu artırmak için günlük glutamin takviyesi alımının yüksek olması gerekiyor; sık alınmak kaydıyla günlük en az 20-30 gr.

Daha derinlemesine incelemek için, ciddi olarak hasta olan kişilerin genellikle günlük olarak damardan 20-30 gr. glutamin aldığını düşünelim. Aldıkları glutamin %100 oranındadır. Eğer glutamin ağızdan alınır ise bu oran %30’dan fazla olmayacaktır. Bundan dolayı, glikoz kullanımını desteklemek için tercihen yemekle veya karbonhidratlı bir atıştırmalıkla birlikte, güne yayılmış olarak bölünmüş dozlarda 30 gr’a kadar glutamin kullanılması tavsiye edilir.

Antrenman günlerinde, su ve elektrolit iletimini ve BCAA metabolizmasını desteklemek için, egzersiz öncesi veya egzersiz esnasında glutamin kullanılmalıdır. Antrenmandan önce, antrenman sırasında ve sonrasında 10 gr. glutamin alabilirsiniz. Daha sonra tekrar egzersiz yapacaksanız ve glutamin kullanacaksanız, bu dozları 5 gr’a indirebilirsiniz. Antrenman yapmadığınız günler, plazmadaki glutamin yoğunluğunu korumak için, 2-3 saatte bir en az 5 gr. glutamin kullanmalısınız. Glutamini uzun süre kullanmaya gerek yoktur. Yoğun fiziksel baskı olduğu dönemlerde, glutamin ihtiyacını desteklemek gerekir.

Glutamin kullanım zamanı ile ilgili bilgi edinmek için, "Glutamin Kullanım Zamanı Nedir?" makalesine bakmanızda fayda var.

Glutamin çeşitlerini inceleyip, satın almak istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

Güncellenme Tarihi : 24.08.2016
Yayınlanma Tarihi : 24.08.2016
Paylaş
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA
disclaimer İnternet sitemizde satışa sunulan ürünler sporcu gıdası ve gıda takviyesi kategorilerinde ürünlerdir, kesinlikle beşeri tıbbi ürün veya ilaç değildir. Reçete ile satılmazlar, doktor onayı gerektirmezler. Şirketimiz ilaç satışı yapmamaktadır, bu yüzden satılan ürünlerin çeşitli hastalıkları önleyici ya da tedavi edici özellikleri yoktur. Ürünler sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzenin yerine geçmez. Amacımız tüketiciye en doğru bilgiyi sunabilmek olup, yer verilen içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, ürünlerin kullanımına yönelik hiçbir taahhüt veya tavsiye yerine geçmez. Sitemizde satılan ürünler ile ilişkili olarak kullanılan tüm logo, marka ve patentli haklar ilgili hak sahiplerine aittir. Yanlış anlaşılan veya yanıltıcı bulunan ibareler bulunması durumunda lütfen sitemizden bildirimde bulununuz. Tüm ürünlerimiz %100 orjinal olup, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı onaylıdır.
Mobil görünüm için tıklayın.
Top