İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için Teste Başla

Zayıflamakistiyorsun ?

Yağ Yakmak

Kas gelişimini hızlandırmak mıistiyorsun ?

Kas Gelişimi

Kilo ve Hacim mi kazanmak istiyorsun ?

Kilo ve Hacim

Yeni mibaşlıyorsun ?

Başlangıç

Geliştirme aşamasında mısın ?

Orta

Daha fazlasını mı istiyorsun ?

İleri

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için

Ürünleri Getir

Glutamin Kullanım Zamanı Nedir?

Esansiyel olmayan bir amino asit olan glutamin, vücut geliştirme dünyasında en iyi supplementlerden biri olarak bilinmektedir.

Glutamin, vücut geliştirme dünyasında en iyi supplementlerden biri olarak bilinmektedir. Vücut tarafından üretilebilen Glutamin, antrenman ve performans neticesinde çok hızlı tüketildiği için, spor yapanlar tarafından takviye olarak da alınması önerilen bir amino asittir. Vücuttaki glutaminin %60’ı iskelet kaslarında, geri kalanı ise akciğer, karaciğer ve midede bulunur. Glutaminin kendine has bir molekül yapısı bulunmaktadır; her iki ucunda nitrojen zincirleri bulunur. Bu da glutamini kas hücrelerine nitrojen taşıyan bir numaralı aracı yapar.

Glutaminin ne olduğunu detaylı bir şekilde öğrenmek için “Glutamin Nedir?” makalemize mutlaka göz atın!

Glutamin Kullanım Zamanı

Vücudun glutamin seviyesi azaldığında glutamin desteği kullanmanız gereklidir. Glutamin seviyesinin en az olduğu zaman da yoğun egzersiz sonrasıdır. Antrenmandan sonra 30 dakika içerisinde glutamin desteği alınmalıdır. Bu kasların iyileşme sürecini hızlandıracaktır. Çoğu sporcu glutamin desteklerini antrenman sonrası içtikleri protein shake’e eklemektedir. Glutaminin belirgin bir tadı yoktur.

Glutamin yatmadan önce de kullanılabilir. Araştırmalar, yatmadan önce alınan 5 gr. glutaminin büyüme hormonu seviyesini yükselttiğini söylemektedir. Sabah uyanır uyanmaz glutamin almak da iyi bir seçenektir. 6-8 saat boyunca “aç” kalan kaslarınızın gıdaya ihtiyacı vardır.

Son yıllarda glutaminin protein sentezleme (kas geliştirme), anti-katabolik özellikler gösterme (kas erimesini önleme) ve büyüme hormununda artış sağlama gibi özelliklere sahip olduğu keşfedilmiştir. Bu yetenekleri sayesinde glutamin, kas hücrelerinin iyileşmesinde önemli bir role sahiptir. Normal şartlarda vücudumuz yeteri kadar glutamin üretebilir; ancak grip, cilt yanıkları, ameliyat gibi bazı durumlarda vücudumuzdaki glutamin stokları hızlıca tükenebilir. Glutaminin hızla tükenmesine yol açan durumlardan biri de yoğun egzersizlerdir.

Glutamin Yararları

Hastalık ya da yoğun fiziksel egzersizler sırasında vücudun glutamine olan ihtiyacı artar. Bağışıklık sistemindeki hücreler enerji kaynağı olarak ilk önce glutamini kullanır. Bu yüzden hastalık ya da yoğun egzersiz sonrasında vücudunuz iyileşme sürecine geçtiği, bağışıklık sistemi ilk önce var olan glutaminleri kullanır. Hastalığa meyilli ya da iyileşmekte olan bir hastalığı olan kişilerin bağışıklık sistemlerini güçlendirmeleri için, düzenli glutamin desteği almaları gerekebilir.

Glutamin aynı zamanda nitrojen ve kas proteinlerinin kaybını önler. Antrenmanın ilk dakikalarında kaslarınız glutamin salgılamaya başlar. Eğer glutamin seviyeniz yeterli değilse, kaslarınız katabolik duruma geçer ve ekstrem durumlarda kaslar erimeye başlar. Glutamin ayrıca yoğun egzersiz sırasında tüm vücuda nitrojen taşıyarak, pozitif bir nitrojen dengesi kurulmasını sağlar. Bu yüzden kas geliştirmek isteyen kişilerin glutamin seviyelerini yüksek tutması gerekmektedir.

Glutaminin yararları ile daha detaylı bilgi için "Glutaminin Yararları Nelerdir?" makalesine göz atabilirsiniz.

Vücudun Glutamin İhtiyacı

Glutamin, vücuttaki amonyağı ve nitrojeni kan dolaşımıyla tüm vücuda taşımak için gereklidir. Bundan dolayı vücut her zaman kandaki glutamin seviyenini yüksek tutmaya çalışır. Bağışıklık ve sindirim sisteminin de glutamine ihtiyacı vardır. Protein ağırlıklı beslenen bir vücut geliştiricinin sindirim sistemi, yeterli glutamin alabilmek için her zaman mücadele eder.

Kaslarımız vücudumuzdaki en büyük glutamin kaynağıdır. Tüm glutaminin %60’ı kaslarda depolanır. Egzersiz sırasında vücudun, var olan glutamin miktarından daha fazla glutamine ihtiyacı vardır. Eğer vücut ihtiyacı olana glutamini kan dolaşımında bulamazsa, glutaminin kaynağına, kaslara yönelir. Vücut, kaslardaki glutamini parçalayarak kan dolaşımına gönderir. İşte bu durumda glutamin desteği kullanmaya ihtiyacınız vardır.

Özellikle yoğun bir antrenmanın hemen ardından glutamin desteği alarak, boşalan glutamin stoklarınızı yarı yarıya doldurabilirsiniz. Glutamin, antrenman sırasında bozulan kas dokusuna protein taşınmasına yardımcı olur ve böylece kas gelişmesi için gerekli olan protein sentezi başlar. Eğer antrenmandan sonra vücudun kendi glutaminini üretmesini beklerseniz, glutamin seviyesinin eski haline gelmesi için saatler hatta günler geçmesi gerekebilir.

Glutaminin Vücut Geliştiriciler İçin Faydaları

1. Protein üretimi için nitrojen desteği sağlayarak kaslarda protein sentezlenmesi başlatır.

2. Kasların iyileşme süresini kısaltır.

3. Büyüme hormonu salgılanmasını arttırır.

4. Egzersiz sırasındaki kas katabolizmasını azaltır.

5. Glikojen eksikliğinde, glikojen takviyesi yaparak dayanıklılığı arttırır.

6. Yoğun ve uzun süreli antrenmanlara karşı koruma sağlar.

Bu faydaları sağlamak için, vücudun ürettiği glutamin miktarından daha fazla glutamin desteği kullanmak gerekir. İhtiyacınız olan glutamin miktarı yaptığınız egzersizlerin yoğunluğuna göre değişmektedir.

Paylaş
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

disclaimer

Mobil görünüm için tıklayın.
Top