İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için Teste Başla

Zayıflamakistiyorsun ?

Yağ Yakmak

Kas gelişimini hızlandırmak mıistiyorsun ?

Kas Gelişimi

Kilo ve Hacim mi kazanmak istiyorsun ?

Kilo ve Hacim

Yeni mibaşlıyorsun ?

Başlangıç

Geliştirme aşamasında mısın ?

Orta

Daha fazlasını mı istiyorsun ?

İleri

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için

Ürünleri Getir

BCAA ve Glutamin Birlikte Kullanılır mı?

BCAA ve Glutamin Karışımı Faydaları

Kalori azaltmayı amaçlayan bir diyet ve yoğun egzersizlerden oluşan sıkı bir rutini takip ederken, vücudunuzun doğal olarak yüksek enerji seviyelerini korumaya ihtiyacı vardır. Bununla birlikte, kalori yakmayı sürdürdüğünüzde vücudunuz ekstra enerji kaynağı ararken kendini katabolik bir durumun içerisinde bulabilir. Vücut enerjinin özlemini çekerken, hedefini kaslara doğru yöneltir ve yakıt için kasları parçalara ayırır. Bu doğrultuda, antrenman yardımcı olarak yaygın olarak kullanılan iyi takviye vardır. Bunlar BCAA ve glutamin’dir.

Glutamin kaynağı besinleri öğrenmek için “Glutamin Hangi Besinlerde Bulunur?” yazısını mutlaka okuyun!

Protein amino asitlerden oluşur ve proteini oluşturan esansiyel amino asitlerin 3'ü lösin, izolösin ve valindir. Dallanmış zincirli amino asitler, vücudumuzun üretemediği esansiyel amino asitlerin üçünü - lösin, izolösin ve valin- birleştirir. (1) Genellikle BCAA'ları doğal olarak et ve süt gibi gıdalardan elde ederiz. Ayrıca vücudunuza daha fazla miktarda bu önemli amino asitleri sağlamak için takviye kullanımı da oldukça yaygındır. BCAA kullanımı için takviyeler kapsül veya toz formunda bulunabilir. BCAA tozu genellikle bir sporcu içeceği veya sadece su ile karıştırılır. Çoğunlukla egzersiz sırasında ve sonrasında, fakat bazen egzersiz öncesinde de tüketilebilir.

BCAA ve Glutamin Arasındaki Fark Nedir?

BCAA'lar vücudunuza BCAA takviyeleri veya protein içeren besinler gibi farklı kaynaklar aracılığıyla dışardan alınması zorunlu temel amino asitlerdir. Glutamin ise vücutta doğal olarak üretilen ve en yaygın olarak kaslarda bulunan temel olmayan bir amino asittir. Glutamin ve BCAA'ların antrenmanınızı desteklemek için birçok faydası olsa da, glutamin tek başına da vücutta çeşitli faydalar sağlar.

BCAA ve Glutamin Birlikte Kullanılır mı?

Bu sorunun cevabı oldukça basit; evet BCAA ve Glutamin aynı anda kullanılabilir!

BCAA takviyeleri genellikle antrenman öncesinde, antrenman sırasında ve antrenman sonrasında olmak üzere günde 3 defa kullanılmaktadır. Fakat servis miktarına ve konsantrasyonuna bağlı olarak bu sayı değişebilir. Üreticinin kullanım talimatlarına uyulduğu takdirde gece yatmadan önce ve sabah kalkar kalkmaz kullanımı da yaygındır. Fakat BCAA kullanımında da herkes için uygun olan kesin bir miktar belirlemek oldukça zordur.

Glutamin kullanımı durumunda da benzer şekilde üreticinin talimatlarına uymak ve önerilen günlük dozu aşmamak önemlidir. Glutamin genellikle günlük beslenme düzeninde 3 ila 6 gram kadar alınmalıdır. (2) Çoğunlukla sabah ilk iş olarak, antrenmandan hemen sonra ve akşam yatmadan hemen önce glutamin kullanılmaktadır. Bununla birlikte, her iki takviyeyi birlikte kullanırken doğru dengeyi hedeflemek oldukça önemlidir.

İki takviyeyi aynı anda kullanırken göz önünde bulundurulması gereken en temel şey zamanlamadır. Vücudunuz fiziksel stresi en fazla antrenman sırasında yaşar. Bu nedenle antrenman öncesi ve antrenman esnasında takviyelerin alımı tavsiye edilir. BCAA ve glutamin kombinasyonuna dozaj örneği olarak 3 gram BCAA ve 5 gram glutamin kullanımı verilebilir. Glutamin mi BCAA mı sorusu spor yapanlar tarafından sıklıkla sorulur. BCAA ve glutamin bazı ortak işlevleri paylaşmalarına rağmen farklı mekanizmalarla çalışırlar. Bu yüzden birini diğerinin yerine seçmek yerine aynı anda BCAA ve glutamin kullanımı ek faydalar sağlayacaktır. BCAA ve glutaminin uygun şekilde birlikte kullanılması antikatabolik etkiyi arttırır ve kas kütlesi oluşumu ile var olan kas kütlesinin korunmasına yardımcı olur. Ayrıca antrenmanda setler arasında daha hızlı iyileşmeyi ve antrenman sonrasında yaşanan kas ağrılarında azalmayı sağlar.

Glutamin çeşitlerini inceleyip,satın almak istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

Paylaş
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

disclaimer

Mobil görünüm için tıklayın.
Top