İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

BCAA ve Glutamin Birlikte Kullanılır mı?

BCAA ve Glutamin Karışımı Faydaları

Yapılan yoğun egzersizlerde vücudun enerji seviyelerini korumaya ihtiyacı vardır. Kalori yakımı sürdürüldüğünde, vücut ekstra enerji kaynağı ararken kendini katabolik bir durumun içerisinde bulabilir. Bu doğrultuda BCAA ve glutamin, antrenmanlar için beslenmeye destek olabilecek özellikleri nedeniye yaygın olarak kullanılan takviyelerdir.

BCAA ve Glutamin Arasındaki Fark Nedir?

BCAA'lar, gıda takviyeleri veya protein içeren besinler gibi farklı kaynaklar aracılığıyla dışarıdan alınması zorunlu olan temel amino asitlerdir. Glutamin ise, vücutta doğal olarak üretilebilen ve yaygın olarak kaslarda bulunan temel olmayan bir amino asittir.

Glutamin kaynağı besinleri öğrenmek için “Glutamin Hangi Besinlerde Bulunur?” yazımızı okuyabilirsiniz.

BCAA ve Glutamin Birlikte Kullanılır mı?

BCAA takviyeleri genellikle antrenman öncesinde, antrenman sırasında ve antrenman sonrasında olmak üzere günde 3 defa kullanılmaktadır. Fakat servis miktarına ve konsantrasyonuna bağlı olarak bu sayı değişebilir. Üreticinin kullanım talimatlarına uyulduğu takdirde gece yatmadan önce ve sabah kullanımı da yaygındır. Fakat BCAA kullanımında da herkes için uygun olan kesin bir miktar belirlemek oldukça zordur.

Glutamin kullanımında da benzer şekilde üreticinin talimatlarına uymak ve önerilen günlük dozu aşmamak önemlidir. Glutamin, genellikle günlük beslenme düzeninde 3 ila 6 gram kadar alınmalıdır (1). Çoğunlukla sabah, antrenmandan hemen sonra ve akşam yatmadan hemen önce glutamin kullanılmaktadır. Bununla birlikte, her iki takviyeyi birlikte kullanırken doğru dengeyi hedeflemek oldukça önemlidir.

İki takviyeyi aynı anda kullanırken zamanlamaya dikkat edilmesi gerekmektedir. Vücut, fiziksel stresi en fazla antrenman anında yaşar. Bu nedenle, antrenman öncesi ve antrenman esnasında takviyelerin alımı tavsiye edilir. BCAA ve glutamin kombinasyonuna dozaj örneği olarak 3 gram BCAA ve 5 gram glutamin kullanımı gerçekleştirilebilir (2). BCAA ve glutaminin uygun şekilde birlikte kullanımı antikatabolik etkiyi artırır, kas kütlesi oluşumuna ve kas kütlesinin korunmasına yardımcı olur. Ayrıca, antrenmanda setler arasında daha hızlı iyileşmeyi ve antrenman sonrasında yaşanan kas ağrılarının azalmasına yardımcı olur.

Glutamin çeşitlerini inceleyip,satın almak istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

Not: Herhangi bir sağlık sorununuz var ise gıda takviyelerini kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Güncellenme Tarihi : 20.12.2021
Yayınlanma Tarihi : 30.07.2018
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA
disclaimer İnternet sitemizde satışa sunulan ürünler sporcu gıdası ve gıda takviyesi kategorilerinde ürünlerdir, kesinlikle beşeri tıbbi ürün veya ilaç değildir. Reçete ile satılmazlar, doktor onayı gerektirmezler. Şirketimiz ilaç satışı yapmamaktadır, bu yüzden satılan ürünlerin çeşitli hastalıkları önleyici ya da tedavi edici özellikleri yoktur. Ürünler sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzenin yerine geçmez. Amacımız tüketiciye en doğru bilgiyi sunabilmek olup, yer verilen içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, ürünlerin kullanımına yönelik hiçbir taahhüt veya tavsiye yerine geçmez. Sitemizde satılan ürünler ile ilişkili olarak kullanılan tüm logo, marka ve patentli haklar ilgili hak sahiplerine aittir. Yanlış anlaşılan veya yanıltıcı bulunan ibareler bulunması durumunda lütfen sitemizden bildirimde bulununuz. Tüm ürünlerimiz %100 orjinal olup, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı onaylıdır.
Mobil görünüm için tıklayın.
Top