İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için Teste Başla

Zayıflamakistiyorsun ?

Yağ Yakmak

Kas gelişimini hızlandırmak mıistiyorsun ?

Kas Gelişimi

Kilo ve Hacim mi kazanmak istiyorsun ?

Kilo ve Hacim

Yeni mibaşlıyorsun ?

Başlangıç

Geliştirme aşamasında mısın ?

Orta

Daha fazlasını mı istiyorsun ?

İleri

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için

Ürünleri Getir

Glutamin Hangi Besinlerde Bulunur?

Sporcuların sıkça tercih ettiği supplement çeşitlerinden biri olan glutaminin hangi besinlerde bulunduğunu sizinle paylaşıyoruz! 

Vücut, gün içinde ihtiyaç duyduğu glutamini üretebilir. Aynı zamanda glutamin içeren bazı besinlerle de glutamin stoklarınızı doldurmanız mümkündür. Vücudumuz stres altında olduğunda ya da yoğun egzersiz programları uyguladığında, glutamin kaynaklarını hızlıca tüketir. Böyle durumlarda diyetinize glutamin destekleri ile ya da glutamin içeren besinler ile ekstra glutamin eklemek faydalı olabilir.

Glutamin İçeren Besinler

Hayvansal protein kaynakları glutamin açısından en zengin olanlardır ve yüksek oranda amino asit içerirler. En iyi hayvansal proteinlerden biri de süt, yoğurt, yumurta, lor peyniri ve Ricotta peyniri gibi süt ürünleridir.

Glutamin hangi besinlerde bulunur, glutamin nelerde var inceleyebilirsiniz.

Glutamin oranı yüksek, et kaynakları ise tavuk, hindi, sığır eti br balıktır. Çiğ balık biyo-elverişliliği en yüksek glutamin kaynağıdır. Tüm fasulye çeşitleri, baklagiller, maydanoz, lahana, pancar, kıvırcık lahana (kale), buğday, buğday çimi ve ıspanak gibi sebzeler de iyi birer glutamin kaynağıdır. Kuruyemişlerde de bir miktar glutamin bulunmaktadır.

Günlük almanız gereken belirli bir glutamin miktarı yoktur ancak NYU Langone Medical Center’a göre standart bir diyet günlük 1-6 gram arası glutamin içermektedir.

Glutaminin Vücut İçin Önemi

Glutamin vücut fonksiyonlarının düzgün bir şekilde işlemesi için gereklidir. Diğer tüm amino asitlerin içinde vücutta en çok bulunan amino asit glutamindir. Çoğu kaslarda depolanır ve vücut doğal olarak glutamin üretebiliyor olsa da, stres altındayken glutamin stokları hızla azalır.

Glutamin vücutta birkaç farklı şekilde kullanılır. Hızla bölünerek çoğalan hücreler için nitrojen desteği sağlar. Glutamin yoğun antrenmanlar sonucu vücudunu strese sokan sporcular için de faydalıdır. Yoğun direnç egzersizleri kasları strese sokarak, glutamin stoklarını boşaltır. Protein ve sebze tüketmek kaybolan glutaminin yerini doldursa da, glutamin supplementleri de aynı ölçüde işe yaramaktadır.

Glutamin hakkında daha detaylı bilgiler için "Glutamin Nedir?" yazımızı okuyabilirsiniz.

Glutamin Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hangi besin desteği olursa olsun, kişisel ihtiyaçlarınıza en uygun desteği doğru miktarda kullanmak çok önemlidir. Glutamin için de bu geçerlidir. Glutamin sıcak bir içecek ile birlikte alınmamalıdır. Glutamin çok hassas bir amino asittir ve sıcaklık yapısını bozabilir. Glutamin desteklerini oda sıcaklığında ve kuru bir ortamda saklamak gereklidir.

Glutaminin herkes tarafından kullanılmaması gerekir. Reye sendromu, karaciğer ve böbrek rahatsızlığı olanlar glutamin desteği kullanmamalıdır. Yaşlılar ve böbreklerinin sadece bir kısmı çalışanlar da glutamin tüketimi konusunda dikkatli olmalıdır. Eğer glutamin kullanmanızı engelleyecek bir rahatsızlığınız varsa, glutamin kullanmak durumunuzu kötüleştirebilir. Kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Bunun dışında glutamin kullanmak için herhangi bir engeli olmayan sporcular, yoğun antrenman dönemlerinde dayanıklılıklarını arttırmaya destek olması için glutamin desteklerinden rahatlıkla faydalanabilirler.

Glutamin kullanım zamanı ile ilgili detaylı bilgiler için "Glutamin Kullanım Zamanı Nedir?" yazımızı okuyabilirsiniz.

Glutamin çeşitlerini inceleyip, satın almak istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

Paylaş
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

disclaimer

Mobil görünüm için tıklayın.
Top