İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için Teste Başla

Zayıflamakistiyorsun ?

Yağ Yakmak

Kas gelişimini hızlandırmak mıistiyorsun ?

Kas Gelişimi

Kilo ve Hacim mi kazanmak istiyorsun ?

Kilo ve Hacim

Yeni mibaşlıyorsun ?

Başlangıç

Geliştirme aşamasında mısın ?

Orta

Daha fazlasını mı istiyorsun ?

İleri

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için

Ürünleri Getir

Glutamin Hangi Besinlerde Bulunur?

Vücut gün içinde ihtiyaç duyduğu glutamini tek başına üretebilir. Aynı zamanda glutamin içeren bazı besinlerle de glutamin stoklarınızı doldurmanız mümkün.

Vücut gün içinde ihtiyaç duyduğu glutamini tek başına üretebilir. Aynı zamanda glutamin içeren bazı besinlerle de glutamin stoklarınızı doldurmanız mümkün. Vücudumuz stres altında olduğunda ya da yoğun egzersiz programları uyguladığında, glutamin kaynaklarını hızlıca tüketir. Böyle durumlarda diyetinize glutamin destekleri ile ya da glutamin içeren besinler ile ekstra glutamin eklemek faydalı olabilir.

Glutamin Bulunan Yiyecekler

Hayvansal protein kaynakları glutamin açısından en zengin olanlardır ve yüksek oranda amino asit içerirler. En iyi hayvansal proteinlerden biri de süt, yoğurt, yumurta, lor peyniri ve Ricotta peyniri gibi süt ürünleridir.

Glutamin oranı yüksek, et kaynakları ise tavuk, hindi, sığır eti br balıktır. Çiğ balık biyo-elverişliliği en yüksek glutamin kaynağıdır. Tüm fasülye çeşitleri, baklagiller, maydanoz, lahana, pancar, kıvırcık lahana (kale), buğday, buğday çimi ve ıspanak gibi sebzeler de iyi birer glutamin kaynağıdır. Kuruyemişlerde de bir miktar glutamin bulunmaktadır.

Günlük almanız gereken belirli bir glutamin miktarı yoktur ancak NYU Langone Medical Center’a göre standart bir diyet günlük 1-6 gram arası glutamin içermektedir.

Glutaminin Vücut İçin Önemi

Glutamin vücut fonksiyonlarının düzgün bir şekilde işlemesi için gereklidir. Diğer tüm amino asitlerin içinde vücutta en çok bulunan amino asit glutamindir. Çoğu kaslarda depolanır ve vücut doğal olarak glutamin üretebiliyor olsa da, stres altındayken glutamin stokları hızla azalır.

Glutamin vücutta birkaç farklı şekilde kullanılır. En önemli görevlerinden biri de bağırsak mukozasını sağlıklı tutmaktır. Ayrıca hızla bölünerek çoğalan hücreler için nitrojen desteği sağlar.

Glutamin kullanmanın kemoterapi tedavisi gören kanser hastalarının durumlarını iyileştirdiği görülmüştür. Glutamin katkılı supplementler kullanan kanser hastaları, kemoterapinin yan etkilerinden daha az şikayetçi olmaktadır, enfeksiyon oranları azalmaktadır ve iyileşme süreleri hızlanmaktadır.

Glutamin aynı zamanda mide ve bağırsaklar ile ilgili bir hastalığa yakalananlar için de, bağırsak mukozasınız düzenleme yeteneği sayesinde fayda sağlamaktadır. Bağırsaklarından ameliyat olan hastalara, iyileşmelerine yardımcı olması açısından glutamin desteği kullanmaları önerilmektedir.

Glutamin sadece hastalar için değil, yoğun antrenmanlar sonucu vücudunu strese sokan sporcular için de faydalıdır. Yoğun direnç egzersizleri kasları strese sokarak, glutamin stoklarını boşaltır. Protein ve sebze tüketmek kaybolan glutaminin yerini doldursa da, glutamin supplementleri de aynı ölçüde işe yaramaktadır.

Glutamin hakkında daha detaylı bilgiler için, "Glutamin Nedir?" makalesine göz atabilirsiniz.

Glutamin Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hangi besin desteği olursa olsun, kişisel ihtiyaçlarınıza en uygun desteği doğru miktarda kullanmak çok önemlidir. Glutamin için de bu geçerlidir. Araştırmalar günlük 14 gram veya daha fazla glutamin kullanmanın faydalı ve güvenilir olduğunu söylemektedir. Ama doktorunuz tarafından istenmedikçe günlük 40 gram glutaminden fazlasını kullanmamak gerekir.

Glutamin sıcak bir içecek ile birlikte alınmamalıdır. Glutamin çok hassas bir amino asittir ve sıcaklık yapısını bozabilir. Glutamin desteklerini oda sıcaklığında ve kuru bir ortamda saklamak gereklidir.

Glutamin son derece güvenli bir amino asit olsa da herkes tarafından kullanılmaması gerekir. Reye sendromu, karaciğer ve böbrek rahatsızlığı olanlar glutamin desteği kullanmamalıdır. Yaşlılar ve böbreklerinin sadece bir kısmı çalışanlar da glutamin tüketimi konusunda dikkatli olmalıdır. Eğer glutamin kullanmanızı engelleyecek bir rahatsızlığınız varsa, glutamin kullanmak durumunuzu kötüleştirebilir. Kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Bunun dışında glutamin kullanmak için herhangi bir engeli olmayan sporcular, yoğun antrenman dönemlerinde dayanıklılıklarını arttırmak için glutamin desteklerinden rahatlıkla faydalanabilirler.

Glutamin kullanım zamanı ile ilgili detaylı bilgiler için, "Glutamin Kullanım Zamanı Nedir?" makalesine göz atabilirsiniz.

Glutamin çeşitlerini inceleyip, satın almak istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.


Paylaş
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

disclaimer

Mobil görünüm için tıklayın.
Top