İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için Teste Başla

Zayıflamakistiyorsun ?

Yağ Yakmak

Kas gelişimini hızlandırmak mıistiyorsun ?

Kas Gelişimi

Kilo ve Hacim mi kazanmak istiyorsun ?

Kilo ve Hacim

Yeni mibaşlıyorsun ?

Başlangıç

Geliştirme aşamasında mısın ?

Orta

Daha fazlasını mı istiyorsun ?

İleri

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için

Ürünleri Getir

Whey Protein Hakkında Her Şey

Whey Protein Nedir?

Protein kaynakları düşünüldüğünde akla genllikle hayvanval gıdalar ve bitki bazlı proteinler gelir. Bu noktada whey proteini, diğer bir adıyla peynir altı suyu proteini nedir sorusu sıklıkla merak edilmektedir. Süt iki farklı proteine ayrılır. Bunlardan ilki kazein proteinidir ve sütün % 80'ini oluşturur. Bir diğeri ise peynir altı proteini yani whey proteinidir ve sütün kalan yüzde 20'sini oluşturur. Whey protein, sağlığımız için hayati önem taşıyan ve vücut tarafından emilmesi daha kolay olan tüm temel amino asitleri içerir. Bu özelliklerinden dolayı whey proteini, takviyeler söz konusu olduğunda en yaygın proteindir. Kas yapısını iyileştirmenin yanı sıra, farklı bir çok faydası bulunmaktadır.Whey proteini genellikle kazeinden ayrılır ve kendi formunda kullanılır. Bu nedenle genellikle whey protein tozu ürünleri fark etmiş olmanız oldukça normaldir. Peki neden peynir altı suyu sütten ayrılıyor ve kullanımı çokça tercih ediliyor?

Whey protein ne işe yarar? Whey protein hakkında bilgi sahibi olmak için gerekenler aşağıda detaylandırılmıştır.

Whey Protein Hakkında Her Şey

1. Whey Tam Anlamıyla Eksiksiz Bir Proteindir

Peynir altı suyu tüm temel amino asitleri sağlar. Bu amino asitler vücutta üretilemedikleri için beslenme yoluyla elde edilmesi gereken amino asitlerdir. Bu tür proteinler protein sentezine yardımcı olur ve kas gelişimini destekler. Uzmanlar, peynir altı suyunun mükemmel bir protein kaynağı olduğunu düşünmektedirler. (1)

2. Whey Proteinin İki Temel Formu Vardır

Whey proteini ayrıca iki ana alt tipe ayrılmıştır:

Konsantre Whey Protein: Sütün sıvı kısmı çıkarıldığında whey proteini oluşturulur. Ortaya çıkan kuru ürün konsantre whey proteini oluşturur ve çeşitli miktarlarda yağ ve laktoz (sütte doğal olarak bulunan karbonhidrat) ile birlikte % 30 ila 80 arasında protein içerir.

İzole Whey Protein: Konsantre whey protein izole whey proteinden daha da önce saflaştırılır. İzole whey protein daha pahalı olmasına ve ek işleme tabi tutulmasına rağmen, bazı sağlıklı özelliklerini kaybedebilir. Bununla birlikte izole whey, hızlı emilim ile daha yüksek miktarlarda (% 90'ın üzerinde) protein içerir.

3. Whey Protein Potansiyel Yan Etkilere Neden Olabilir

Whey proteini tüketiminin genellikle güvenli olduğu düşünülse de, özellikle yüksek dozlarda kullanıldığında artmış bağırsak hareketleri, yorgunluk, kramplar ve şişkinlik, iştah azalması ve baş ağrıları gibi yan etkileri olabilir. En önemlisi de, inek sütüne alerjisi olan kişilerin, whey protein kullanımı (özellikle konsantre whey protein) önlenmelidir.

Whey protein tozunun kullanımı hakkında bilgi almak için “Whey Proteini Nasıl Kullanılır?” makalesine mutlaka göz atın!

4. Whey Protein Kilo Verme ve Mevut Kiloyu Korumaya Yardımcı Olur

Protein, kas büyümesine destek verdiği ve öğünler arasında açlığı engellemeye yardımcı olduğu için besleyici bir diyette anahtar bir bileşendir. Her ne kadar tam bir keslinlik olmasa da, araştırmalar whey proteinin diğerlerine kıyasla kilo kaybına yardımcı olabileceğini göstermiştir. Peynir altı suyu ve soya sütünün karşılaştırıldığı bir çalışmada, peynir altı suyu proteinini bilmeden tüketen bireyler doğal olarak karbonhidrat alımını azaltmış ve peynir altı suyu proteinini tüketmeyen kişilere kıyasla falzladan bir kaç kilo daha vermiştir.

5. Whey Proteinin İştah Kesici Özelliği Vardır

Kilo verme ile ilgili yapılan çalışmalar, whey protein içenlerin besin alımını düzenleyen bir hormon olan ghrelin seviyelerinin daha düşük olduğunu göstermiştir. Yüksek düzeydeki ghrelin açlık hissini ve iştahı uyarır, düşük seviyeler ise iştah kesici olarak davranabilir ve aşırı yeme riskini azaltır.

6. Whey Protein Diyabet Yönetimine Yardımcıdır

Yapılan çalışmalar ile protein kaynaklarının kan şekeri ve insülin konsantrasyonları üzerinde de olumlu bir etkisi olduğu gösterilmiştir. Özellikle, hem sağlıklı bireylerde hem de tip 2 diyabetli kişilerde whey protein alımı sonucunda kan şekeri azalmaları belgelenmiştir. (2)

7. Whey Protein Alerjilere Karşı Koruyucudur

Özellikle sınırlı bir beslenme düzenine sahip çocuklarda, alerjik cilt semptomlarını azaltmak için whey proteini ile çalışılmıştır. Whey protein formülleri, aslında, inek sütüne karşı bir alerji geliştirme riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Bu konuda daha fazla kanıta sahip olunması gerekiyor olsa da, whey proteini bebeklerde cilt alerjilerini azaltmak için uygun maliyetli iyileştirici bir etmen olabilir.

8. Whey Protein Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Konsantre whey proteini, yorucu aerobik aktiviteleri takiben azalması muhtemel güçlü bir antioksidan olan glutatyon düzeylerini yükseltebilir. Düşük glutatyon düzeylerinin bağışıklık sistemi üzerinde olumsuz bir etkisi vardır. Bununla birlikte, araştırmalar (şu anda erkeklere özgü) bireylerin doğal whey protein takviyeleri kullanarak glutatyon düzeylerinde daha düşük bir azalma sağlayabildiğini göstermiştir.

1.551 Görüntüleme
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

disclaimer

Mobil görünüm için tıklayın.
Top