İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için Teste Başla

Zayıflamakistiyorsun ?

Yağ Yakmak

Kas gelişimini hızlandırmak mıistiyorsun ?

Kas Gelişimi

Kilo ve Hacim mi kazanmak istiyorsun ?

Kilo ve Hacim

Yeni mibaşlıyorsun ?

Başlangıç

Geliştirme aşamasında mısın ?

Orta

Daha fazlasını mı istiyorsun ?

İleri

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için

Ürünleri Getir

Tribulus Hakkında Her Şey

Tribulus Nedir?

Tribulus bitkisi; çarık dikeni, çoban çökerten, demir dikeni olarak da isimlendirilmektedir. Halk tarafından genellikle bahçelerde kendiliğinden yetişen yabani bir ot olarak bilinir. Hindistan ve Afrika ülkelerinde bol miktarda bulunmaktadır. Avrupa, Asya, Afrika ve Orta Doğu bölgelerinde yetişmektedir. (1) 15–80 cm boyuna kadar çıkabilmektedir, bir yıllık otsu, sürünücü ve çiçekleri küçük ve açık sarı renkli açan bir bitki türüdür. Toprak üzerine yatık olarak gelişim göstermektedir. Meyveleri ortalama 10 mm çapında olmaktadır ve boynuz şeklinde sivri uçlara sahip bir şekli vardır. Bu bitkinin ekstraktları hipertansiyon, koroner kalp rahatsızlıkları, göze bağlı iltihaplanmaların tedavisinde, tas düşürücü, idrar söktürücü ve kuvvet verici, her iki cinsiyet için kısırlık tedavisi için kullanılabilmektedir. (Baytop, 1997)*

Günümüzde tribulus bitkisi genel sağlığı desteklemesi için supplementler içerisine eklenmektedir. Özellikle testosteron seviyelerini arttırdığı dile getirilen takviyeler içerisine eklenmektedir. (2)

Tribulus, dikenlerle kaplı meyveli bir bitkidir. Bu bitki halk arasında “demirdikeni tribulus” olarak da bilinir, çünkü dikenleri o kadar keskindir ki bir bisikletin lastiklerini dahi patlatabilmektedir. İnsanlar meyve, yaprak ve köklerini ilaç olarak kullanmaktadır.

Tribulus Faydaları

Göğüs ağrısı, egzama, genişlemiş prostat rahatsızlığı, cinsel bozukluklar, infertilite ve diğerleri gibi durumlar için tribulus kullanılabilmektedir, ancak bu kullanımları destekleyen kesin bir bilimsel kanıt yoktur.

Tribulus, bazı hormonların düzeylerini artırabilecek kimyasallara sahiptir. Bununla birlikte, bazı çalışmalarda erkeklik hormonlarını (testosteron) arttırdığı tespit edilmiştir.

Tribulusun nasıl çalıştığı hakkında bilgi sahibi olmak için Tribulus Ne İşe Yarar?” yazısını okuyabilirsiniz. 

Tribulus Ne İşe Yarar?

En iyi tribulus kullanımı kişilerin hedefleri doğrultusunda değişim göstermektedir. Atletik performansı arttırmak amacıyla da bu bitkiye başvurulabilmektedir. Tribulusu ağızdan, tek başına ya da başka bitki ve takviyelerle birlikte almak, sporcularda vücut kompozisyonunu ya da egzersiz performansını artırabilmektedir.

Göğüs ağrısı (Angina Pektoris) sendromlarında da etkili sonuçlar yaratabilmektedir. Yapılan araştırmalar, ağız yoluyla tribulus ekstresi almanın anjinin semptomlarını azaltabileceğini göstermektedir.

Egzama (Atopik Dermatit) konusunda tribulusun etkileri gözlemlenmiştir. Diğer 9 bitkiyle birlikte ağızdan tribulus almak, yetişkinlerde ve belirli tipte egzamaya sahip çocuklarda kızarıklık ve cilt hastalıklarını azaltabilir. Bununla birlikte, bazı araştırmalar hiçbir fayda tespit etmemiştir.

Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalarda tribulusun kan şekeri seviyelerini düşürerek, kan damarlarının hasar görmesini engelleyebildiği ve kolesterolün yükselmesini önleyebildiği görülmektedir. Ancak bu konuda insanlar üzerinde yapılan araştırmalar henüz yeterli miktarda değildir. (3)

Libido üzerinde tribulusun etkili olabileceğini gösteren araştırmalar bulunmaktadır. Bazı araştırmalar günde 1500 mg tribulus takviyesi kullanmanın ereksiyonda ve cinsel tatminde önemli iyileşmeler olabileceğini göstermiştir ancak günde 800 mg tribulus takviyesi kullanımında aynı etki görülmemiştir. (4, 5)

Prostat (Benign Prostat Hiperplazisi; BPH) rahatsızlığında da tribulus etkili olabilmektedir. Son yapılan araştırmalar, 12 hafta boyunca tribulus ve köri yaprağı (Murraya koenigii) içeren bir ek almanın, prostatı olan erkeklerde semptomları azalttığını ortaya koymaktadır. Diğer güncel araştırmalar, 2 ay boyunca tribulus almanın, BPH olsun veya olmasın, alt üriner sistem semptomları olan erkeklerde semptomları azaltarak yaşam kalitesini geliştirdiğini göstermektedir.

Erektil disfonksiyon (ED) konusunda tribulus etken maddeler içerebilmektedir. Bazı güncel araştırmalar, 3 ay boyunca tribulus almanın, erkeklerde ereksiyonu kısmi androjen eksikliği olarak adlandırılan bir durumu olumlu yönde etkileyerek iyileştirdiğini göstermektedir. Bu durumdaki erkekler genellikle ED'ye sahiptir. Diğer güncel araştırmalar, 3 ay boyunca tribulus, kahverengi alg ve kitosan içeren bir ek almanın, ED'li erkeklerde cinsel yaşam kalitesini geliştirdiğini göstermektedir.

Tribus kısırlık konusunda da etkili olabilmektedir. İnfertilite için tribulus üzerinde yapılan araştırmalar bir hayli çelişkilidir. Bazı güncel araştırmalar, 60 gün boyunca tribulus almanın, düşük sperm sayısı olan erkeklerde sperm sayısını iyileştirmediğini göstermektedir. Bununla birlikte, diğer araştırmalar, 30 gün boyunca tribulus ekstraktının, düşük sperm sayısı ve kusurlu sperm hareketi olan erkeklerde ejakülat hacmi, sperm konsantrasyonu ve sperm hareketini geliştirdiğini göstermektedir. Diğer araştırmalar, tribulusu 1-2 ay boyunca almanın, düşük testosteron seviyeleri nedeniyle infertilitesi olan bazı erkeklerde cinsel istek ve ereksiyonları artırabileceğini göstermektedir.

Kadınlardaki cinsel sorunlarda da tribulus etkili olabilmektedir. Güncel araştırmalar, 4 hafta boyunca tribulus almanın cinsel yaşam kalitesi bakımından kadınlarda da gelişmeler yarattığını göstermektedir. Diğer güncel araştırmalar, 90 gün boyunca tribulus kullanımının cinsel sorunları olan postmenopozal kadınlarda iyileşme yarattığını göstermektedir.(6)

• Anemi

• Kanser

• Öksürük

• Bağırsak gazı

gibi problemler için de kullanılabilen tribulus birçok kişi tarafından olumlu etkiler yarattığı için tercih edilebilmektedir. Fakat yine de bu kullanımlarda tribulusun etkinliğini değerlendirmek için daha fazla bilimsel kanıta ihtiyaç duyulmaktadır.

Tribulus ballı macun olarak kullanıldığında özellikle öksürük için daha hızlı etki yaratabilmektedir.

Paylaş
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

disclaimer

Mobil görünüm için tıklayın.
Top