İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için Teste Başla

Zayıflamakistiyorsun ?

Yağ Yakmak

Kas gelişimini hızlandırmak mıistiyorsun ?

Kas Gelişimi

Kilo ve Hacim mi kazanmak istiyorsun ?

Kilo ve Hacim

Yeni mibaşlıyorsun ?

Başlangıç

Geliştirme aşamasında mısın ?

Orta

Daha fazlasını mı istiyorsun ?

İleri

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için

Ürünleri Getir

Tribulus Ne İşe Yarar?

Tribulus demir dikeni bitkisidir.

Tribulus Nedir?

Asıl adı tribulus terrestris olan tribulus küçük yapraklı bir bitkidir. Ayrıca demir dikeni olarak da bilinir. Avrupa, Asya, Afrika ve Orta Doğu'nun bir kısmı dahil olmak üzere birçok yerde yetişmektedir. Bitkinin hem kök hem de meyvesi Geleneksel Çin Tıbbı ve Hint Ayurveda tıbbında bazı tedavi süreçlerinde kullanılmıştır. Geleneksel olarak, demir dikeni bitkisi insanlar tarafından libido geliştirmek, idrar yolunu sağlıklı tutmak ve herhangi bir şişmeyi önlemek gibi çeşitli potansiyel etkiler için kullanılmıştır.

Bugün, tribulus genel anlamda sağlıklı olarak nitelendirilen takviyelerde kullanıldığı kadar testosteron düzeylerini artırdığını iddia eden bazı diğer takviyelerde de yaygın olarak kullanılmaktadır.

Tribulus hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için “Tribulus Hakkında Her Şey” makalesini kesinlikle okuyun!

Tribulus Ne İşe Yarar?

Demir dikeni neye yarar ya da demir dikeni faydaları nelerdir gibi sorular insanlar tarafından sıkça sorulmaktadır. Tribulus faydaları sadece testesteron seviyesi ve cinsel işlev üzerine değildir. Demir dikeni ne işe yarar sorusuna verilebilecek yanıtlar aşağıda bulunmaktadır.

1.Tribulus Kalp Sağlığı ve Kan Şekeri Üzerinde Etkilidir

İnsanlar genellikle tribulusu cinsel işlev ve testosteron seviyesi üzerindeki potansiyel etkileri nedeniyle alsalar da, tribulusun başka önemli etkileri de bulunmaktadır.

Gerçekleştirilen bir çalışma, tip 2 diyabetli 98 kadında günde 1000 mg tribulus almanın etkilerini incelemiştir. Üç ay sonra, tribulus takviyesi alan kadınların plasebo alanlara göre daha düşük kan şekeri ve kolesterol düzeylerine sahip olduğu gözlenmiştir. (1)

Hayvan çalışmaları da, tribulusun kan şekeri düzeylerinin azaltılmasına, kan damarlarının zarar görme riskine karşı korunmasına ve kan kolesterolündeki artışların önlenmesine yardımcı olduğunu göstermiştir.

2.Tribulusun İnsanlarda Testosteronu Arttırdığı İddia Edilir

Tribulus takviyeleri için hızlıca bir araştırma yaptığınızda, bitki ile yapılan birçok ürünün testosteronu artırmaya odaklandığını görebilirsiniz.

Bir gözden geçirme çalışması, demir dikeni otu kullanımının erkekler ve 14-60 yaş aralığındaki kadınlar üzerindeki etkileriyle ilgili 12 temel araştırmanın sonuçlarını analiz etmiştir. Bu çalışmalar genel olarak 2–90 gün aralığında sürmüştür ve katılımcılar sağlıklı kişiler ile cinsel sorunları olan kişilerden oluşmaktadır.

Araştırmacılar bu çalışmalarda tribulus takviyesinin testosteronu artırmadığını bulmuşlardır. Diğer araştırmacılar, tribulusun bazı hayvan çalışmalarında testosteronu artırabildiğini, ancak bu sonucun genellikle insanlarda görülmediği sonucunu elde etmişlerdir. (2)

3.Tribulus Libido Geliştirici Etkiye Sahiptir

Tribulus takviyeleri testosteronu artırmadığı halde, libidoyu artırabilir. Bazı araştırmacılar, cinsel isteklerinde azalma olan erkeklerin iki ay boyunca günde 750–1.500 mg tribulus tükettikleri zaman, cinsel isteklerinin % 79 oranında arttığını bulmuşlardır. Ayrıca, çok düşük libidoya sahip kadınların % 67'si, 90 gün boyunca 500-1.500 mg tribulus takviyesi aldıktan sonra cinsel isteklerinde artış gözlenmiştir. (3)

Diğer araştırmalar da, bu bitkiyi içeren takviyelerin, libido düzeyi düşük olan kadınlarda cinsel istek, uyarılma ve tatmini artırdığını bildirmiştir. Bununla birlikte, erektil disfonksiyonu olan erkeklerde yapılan çalışmalar ise karışık sonuçlar vermiştir. Bazı araştırmalar günde 800 mg tribulus alınmasının erektil disfonksiyonu etkili bir şekilde tedavi etmeyebileceğini göstermektedir. Bununla birlikte, diğer raporlarda ereksiyon ve cinsel doyumda günde 1,500 mg'lık bir dozla önemli iyileşmeler olduğu gösterilmiştir.

Tribulusun kadınlarda ve erkeklerde libidoyu düzelttiği görünse de, tribulus takviyesinin cinsel etkilerinin kapsamını açıklığa kavuşturmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

4.Tribulus Vücut Kompozisyonunu veya Egzersiz Performansını Geliştirebilir

Aktif bireyler, kas oranını arttırmak veya yağ oranını azaltarak vücut kompozisyonlarını iyileştirmek için takviye olarak sıklıkla demir dikeni kapsülü ya da demir dikeni çayı tüketirler. Bu durum kısmen, bitkilerin testosteron geliştirici olarak ünlenmesinden kaynaklanıyor olabilir. Ancak araştırmalar tribulusun bu iddiaları gerçekte karşılayamayabileceğini göstermektedir.

Aslında, bitkinin aktif bireylerde ve sporcularda vücut kompozisyonunu veya kişinin performansını geliştirip geliştirmediği konusunda da araştırmalar oldukça sınırlıdır.

Yapılan bir çalışma tribulus takviyelerinin elit erkek rugby oyuncularının performansını nasıl etkilediğini incelemiştir. Erkekler, beş haftalık ağırlık eğitimleri boyunca takviye kullanmıştır. Bununla birlikte, çalışmanın sonunda, demir dikeni kullananlar ve plasebo alanlar arasında güç veya vücut kompozisyonundaki gelişmelerde herhangi bir farklılık görülmemiştir.

Bir başka çalışmada, tribulus takviyesini bir egzersiz programı ile aldıktan sekiz hafta sonra vücut kompozisyonunu, gücünü veya kas sağlamlığını bir plasebodan daha fazla iyileştirmediği bulunmuştur.

Tribulunun Diğer Potansiyel Etkileri

  • Sıvı dengesi: Tribulus idrar söktürücü özelliğe sahiptir ve idrar üretimini artırabilir.

  • Bağışıklık sistemi: Sıçanlarda bağışıklık sistemi aktivitesinin tribulus ile arttığı gösterilmiştir.

  • Beyin: Tribulus farelerde antidepresan etkilere sahip olabilir.

  • Ağrı giderme: Bu takviyenin yüksek dozları, sıçanlarda ağrı kesici özellik sağlayabilir.

  • Kanser: Gerçekleştirilen bir test tüpü araştırması tribulusun olası bir anti-kanser etkisini göstermiştir.

Bununla birlikte, bu etkilerin hemen hepsi sadece hayvanlarda veya test tüplerinde incelenmiştir. Tribulusun bu etkilere gerçek anlamda sahip olup olmadığını anlamak için hem hayvanlarda hem de insanlarda daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

Paylaş
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

disclaimer

Mobil görünüm için tıklayın.
Top