İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

Termojenik Yağ Yakıcıların Zararları Nelerdir?

Termojenik Nedir?

Termojenik ürünler, metabolizmayı hızlandırmak ve yağ yakımını artırmak için tasarlanmış doğal bileşenler içerir (1). En popüler termojenik takviyeler kafein, yeşil çay, kapsaisin ve diğer bitki ekstrelerini içerir. Metabolizmayı hızlandırabilen içeriği sebebi ile genellikle zayıflamak, yağ yakmak isteyen kişiler tarafından kullanılır. Ancak termojeniklerin tek başına bir etkisinin olduğu düşünülmemelidir. Diğer gıda takviyeleri gibi düzenli spor ve doğru beslenmenin yanına ek olarak kullanıldığında termojenik yağ yakıcılar yardımcı olabilir.

Termojenik Yağ Yakıcıların Zararları Nelerdir?

Pek çok bireyin bünyesi, termojenik yağ yakıcı ürünleri yüksek oranda tolere eder. Ancak her takviyede olduğu gibi termojenik ürünlerde de kişilerin bünyelerine bağlı olarak, genellikle gereğinden fazla tüketildiğinde bazı hafif veya orta şiddetli yan etkiler görülebilir. Bu yan etkiler, termojenik yağ yakıcıları oluşturan bileşenler çerçevesinde gerçekleşir. Dolayısıyla kafein, yeşil çay gibi maddelerin vücuttaki yan etkilerine odaklanmak gerekir.

Fazla Kafein Tüketiminin Yan Etkileri

Sağlıklı bir birey için günlük kafein tüketim miktarı maksimum 400 mg’dır. Bu ölçüden daha fazla kafein tüketmek vücudun dengesini bozarak bazı yan etkilere yol açabilir. Bu durum termojenik yağ yakıcılar için de geçerlidir. Günlük önerilen dozun üzerine çıkmak kafein doz aşımına sebep olduğundan şu yan etkilerin görülmesine yol açabilir (2):

  • İshal
  • Yorgunluk
  • Mide bulantısı
  • Uykusuzluk
  • Kaygı
  • Bağımlılık
  • Yüksek kan basıncı
  • Çarpıntı

Fazla Yeşil Çay Tüketiminin Yan Etkileri

Yeşil çay, kafein içeriğinden dolayı doz aşımı olduğunda kafeine benzer şekilde yan etkilere sebep olabilir. Günde 8 fincandan fazla yeşil çay tüketimi, aynı zamanda vücuda yüksek oranda kafein alındığı anlamına gelir. Bu da yukarıda kafein için saydığımız yan etkilerin yanı sıra kabızlık, baş dönmesi, mide ekşimesi, titreme gibi olumsuz durumlara sebep olabilir (3).

Fazla CLA Tüketiminin Yan Etkileri

Termojenik yağ yakıcıları oluşturan bileşenlerden biri de CLA olabilir. Eğer kullanılacak yağ yakıcı CLA içeriyorsa, doz aşımı durumunda şu yan etkilere sebep olabilir: ishal, bulantı, yorgunluk, baş ağrısı ve sırt ağrısı (4).

Fazla L-Karnitin Tüketiminin Yan Etkileri

Yağ yakmaya yardımcı etkisi sebebiyle L-Karnitin de termojenik yağ yakıcı ürünlerinde de sık sık yer alan bileşenlerden biridir. 12 aya kadar kullanımı güvenli olan L-Karnitin fazla tüketildiğinde bazı yan etkilere yol açabilir. Bunlar; mide bulantısı, kusma, mide ekşimesi, ishal gibi çoğunlukla sindirim sistemini ilgilendiren şikayetlerden oluşur (5).

Yukarıda sıraladığımız termojenik ürünleri oluşturan bileşenlerin büyük oranda birbirine benzeyen yan etkilerinden korunmak için termojenik yağ yakıcı kullanırken ürünün ambalajında günlük tavsiye edilen dozun üzerine çıkmamak önemlidir.

Termojenik yağ yakıcıların faydalarını öğrenmek için “Termojenik Yağ Yakıcıların Yararları Nelerdir?” yazımızı okuyabilirsiniz.

Not: Herhangi bir sağlık sorununuz var ise gıda takviyelerini kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Güncellenme Tarihi : 23.11.2021
Yayınlanma Tarihi : 21.09.2018
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA
disclaimer İnternet sitemizde satışa sunulan ürünler sporcu gıdası ve gıda takviyesi kategorilerinde ürünlerdir, kesinlikle beşeri tıbbi ürün veya ilaç değildir. Reçete ile satılmazlar, doktor onayı gerektirmezler. Şirketimiz ilaç satışı yapmamaktadır, bu yüzden satılan ürünlerin çeşitli hastalıkları önleyici ya da tedavi edici özellikleri yoktur. Ürünler sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzenin yerine geçmez. Amacımız tüketiciye en doğru bilgiyi sunabilmek olup, yer verilen içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, ürünlerin kullanımına yönelik hiçbir taahhüt veya tavsiye yerine geçmez. Sitemizde satılan ürünler ile ilişkili olarak kullanılan tüm logo, marka ve patentli haklar ilgili hak sahiplerine aittir. Yanlış anlaşılan veya yanıltıcı bulunan ibareler bulunması durumunda lütfen sitemizden bildirimde bulununuz. Tüm ürünlerimiz %100 orjinal olup, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı onaylıdır.
Mobil görünüm için tıklayın.
Top