İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için Teste Başla

Zayıflamakistiyorsun ?

Yağ Yakmak

Kas gelişimini hızlandırmak mıistiyorsun ?

Kas Gelişimi

Kilo ve Hacim mi kazanmak istiyorsun ?

Kilo ve Hacim

Yeni mibaşlıyorsun ?

Başlangıç

Geliştirme aşamasında mısın ?

Orta

Daha fazlasını mı istiyorsun ?

İleri

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için

Ürünleri Getir

Termojenik Yağ Yakıcıların Zararları Nelerdir?

Termojenik Nedir?

Termojenik ürünler, metabolizmanızı hızlandırmak ve yağ yakımını artırmak için tasarlanmış doğal bileşenler içerir (1). En popüler termojenik takviyeler kafein, yeşil çay, kapsaisin ve diğer bitki ekstrelerini içerir. Bu bileşenlerin metabolizma üzerindeki küçük ve olumlu etkileri kesin olsa da, bu etkilerin insanların kilo vermesine veya vücut yağlarını kaybetmesine yardımcı olacak kadar önemli olup olmadığı belirsizdir.

Termojenik Yağ Yakıcıların Zararları

Termojenik yağ yakıcılar her ne kadar popüler olsa da, bazen sağlık tehditlerine yol açabilecek zararları olabilir. Gerçekleştirilen çalışmalar termojenik yağ yakıcı takviyeleri kullanan kişilerin genellikle endişe, uykusuzluk ve kalp hastalığı problemleri yaşayabileceğini kanıtlamıştır.

Olası termojenik yağ yakıcı zararları şunlardır:

1.Termojenik Yağ Yakıcılar Alerjiye Neden Olabilir

Termojenik yağ yakıcı en yaygın zararı vücut alerjisidir. Çoğu durumda, yağ yakıcıların bazı bileşenleri vücut içinde reaksiyonlar oluşturabilir. Bu durum, yabancı bileşenlerin alınmasına vücudun oluşturduğu dirençten kaynaklanır. Alerji genellikle kaşıntı veya mide rahatsızlığı şeklinde ortaya çıkar.

2.Termojenik Yağ Yakıcılar Yağ Kalp Hastalığı Riski Oluşturabilir

Yağ yakıcıların birçok içeriğinin kalbe zararlı olduğu bulunmuştur. Bu nedenle, kalbe müdahale etme ve tehlikeli etkiler yaratma yetenekleri nedeniyle piyasadan çıkarılan yağ yakıcılar da bulunmaktadır. Bu tür bir yağ yakıcı olan sibutramin kalp çarpmasına ve hatta kalp krizlerine neden olabilir ve kalp sağlığına hasar verebilir. Bu yüzden yağ yakıcı kullanmadan önce bir kez daha düşünmeniz gerekir.

3.Termojenik Yağ Yakıcılar Uykusuzluğa Neden Olabilir

Yağ yakıcı termojenik ürünlerin bir diğer yaygın yan etkisi uyku sorununa yol açmalarıdır. Kafein doz aşımı normal vücut metabolizmasını engeller ve tehlikeye sokar. Bu, genellikle uyku yetersizliği ile ortaya çıkan anormal vücut fonksiyonlarına yol açar. Yağ yakıcı bir madde olan efedrin de uyku düzenleri üzerinde zararlı etkileri olduğu bilinen bir bileşendir. Bu yüzden yağ yakıcı almaya karar verdiğinizde çok dikkatli olmalısınız. Bu sebeple karnitin gibi içeriğinde genellikle kafein ve yeşil çay ekstraktı bulunduran ürünleri daha çok tercih edebilirsiniz.

4.Termojenik Yağ Yakıcılar Zararlı Bileşenler İçerebilir

Bazı termojenik yağ yakıcılar sağlık testlerini geçemeyen maddelerden oluşur. Bu durum uygun değerlendirmenin ihmalinden kaynaklanmaktadır (2). Bununla birlikte, zamanla yağ yakıcıların önemli bileşenleri olan farklı içerikler sağlık için tehdit olarak ortaya çıkmıştır. Örneğin, yukarıda belirtilen sibutramin, kalp sorunlarına yol açar. Bazı yağ yakıcılar ise seçici serotonin geri alım inhibitörüne sahip olup, yağ yakıcılarının tehlikeli yan etkilerinden biri olarak bildirilen artan kanama ve nöbetlere neden olabilmektedir.

5.Termojenik Yağ Yakıcılar Davranışlarda Değişikliğe Neden Olabilir

Termojenik yağ yakıcı takviyeler genellikle davranış değişikliklerine de neden olur. Yağ yakıcı maddeler vücudun iştahı kabiliyetini neredeyse felce uğratır. Anksiyete, duygudurum değişiklikleri, artan kan basıncı ve uyku durumundaki değişiklikler, kullanıcılarda oldukça popüler olan belirtilerdir.

6.Termojenik Yağ Yakıcılar Komplikasyonlara Yol Açabilir

Bazı durumlarda, yağ yakıcıların toksisitesi ve dozları zihinsel dengesizliklere bile yol açabilir. Bazı insanlar, ilaç olmayan ama ilaç gibi davranan bu haplara bağımlı olma eğilimindedirler. Bu oldukça kötü bir durumdur ve göz ardı edilmemelidir. Unutulmamalıdır ki en iyi termojenik yağ yakıcı sibutramin gibi zararlı bileşenlere en az sahip olandır.

Termojenik yağ yakıcıların faydalarını öğrenmek için “Termojenik Yağ Yakıcıların Yararları Nelerdir?” makalesini mutlaka okuyun!!

Paylaş
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

disclaimer

Mobil görünüm için tıklayın.
Top