İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için Teste Başla

Zayıflamakistiyorsun ?

Yağ Yakmak

Kas gelişimini hızlandırmak mıistiyorsun ?

Kas Gelişimi

Kilo ve Hacim mi kazanmak istiyorsun ?

Kilo ve Hacim

Yeni mibaşlıyorsun ?

Başlangıç

Geliştirme aşamasında mısın ?

Orta

Daha fazlasını mı istiyorsun ?

İleri

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için

Ürünleri Getir

Termojenik Yağ Yakıcıları İçeren Besinler Nelerdir?

Yağ Yakıcı Besinler Nelerdir?

Acı Biber

Fizyoloji ve Davranış dergisinde yayınlanan bir derlemede; kırmızı acı biber veya karabiber gibi baharatlar içeren yiyeceklerin tüketilmesinin, termojenezi artırdığı ve tokluk hissiyatı üzerinde potansiyel olarak önemli bir etkiye sahip olabildiği belirtilmiştir (1).

Karabiber

Benzer şekilde karabiber; sinir sistemini uyararak termojenezi etkileyen piperin içermektedir. Piperinin, vücudun daha fazla kalori yakmasına yardımcı olduğu bilinmektedir. Obezite gibi yağa bağlı bozuklukların giderilmesinde etkili olabileceği düşünülen karabiber, zayıflama ve yağ yakımına yönelik doğal bir alternatif olarak kullanılabilir (2).

Tarçın

Tarçın, kan şekerini kontrol ederek kilo vermeye yardımcı olabilir. Tarçının içinde bulunan bileşik kumarin, kanı hafif bir şekilde inceltmektedir. Bu da kan dolaşımının ve metabolizmanın hızlanmasına sebep olmaktadır (3).

Zencefil

Zencefil, diğer baharatlı yiyeceklerde de bulunan bir bileşik olan kapsaisin içermektedir. Araştırmalar, zencefilin kandaki insülin seviyelerini düşürerek obeziteye neden olan yağ dokularının oluşmasını engellediğini göstermektedir (4).

Zerdeçal

Zerdeçal, Hint mutfağının farklı lezzetini sunan sarı-turuncu toz baharattır. Araştırmalar; zerdeçalın, karaciğerde safraya dönüştürülen kolesterol miktarını artırarak yağ ve kolesterol seviyelerini düşürebildiğini göstermiştir (5).

Yeşil Çay

Araştırmalara göre; yeşil çayın içerisinde bulunan kateşinler, belirli bir enzimi engelleyerek termojenezi artırabilir (6). Günümüzde zayıflama çayı olarak da ünlenmiş olan yeşil çay, hemen hemen tüm yağ yakıcı takviyelerin içerisinde bulunmaktadır.

Hindistan Cevizi Yağı

İncelemelerde; hindistan cevizi yağı içerisinde esas olarak orta zincirli yağ asitlerinin yer aldığı, insanlar ve hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar sonucu bu yağların tüketiminin termojenizi artırdığı ve yağ yakımını gerçekleştirdiği belirtilmiştir (7).

Protein

Araştırmalarda; diyet kaynaklı termojenez oluşumunun karbonhidrat, yağ ve protein oranlarından da etkilenebildiği; yüksek proteinli diyetlerin, yüksek karbonhidratlı veya yüksek yağlı diyetlere kıyasla daha fazla termojenik etki sağladığı belirtilmiştir (8).

Tavuk

Tavuk; sığır eti veya kuzu eti ile karşılaştırıldığında çok daha düşük oranda yağ içermektedir. Tam buğday ekmeği, tavuk göğsü, marul ve domates içeren bir tavuklu sandviç ile, termik etkiye büyük katkı sağlayan lifi ve proteini içeren bir diyet oluşturabilirsiniz.

Hindi

Hindi etinin 100 gramlık bir porsiyonu, yüksek miktarda protein (30g) ve sadece 1.5 g yağ içermektedir. Diğer termik gıdalarla birlikte tüketildiğinde, kilo vermeye ve kas gelişimine yardımcı olabilir.

Yağsız Kırmızı Et

Yağsız kırmızı et, obezite ve kardiyovasküler hastalık riskini azaltma özelliğinin yanında, zengin protein kaynağı olması sebebiyle vücudun iç sıcaklığını artırarak kilo vermeye yardımcı olabilir.

Balık

Balıklar; zengin protein içeriği nedeniyle vücutta oluşturduğu termik etkinin yanı sıra, vücut tarafından üretilemeyen esansiyel yağ asitlerini bireye sağlayan besinlerdir.

Yumurta

Tavuk ve ördek yumurtaları orta derecede yağ ve kolesterole sahiptir. Kilo vermek isteyen bireyler, yumurta sarısından daha az yağ ve kolesterol içeren yumurta beyazını tüketebilir.

Yapraklı Yeşillikler

Marul, lahana, ıspanak, kara lahana ve diğer yeşil yapraklı sebzeler lif bakımından zengin, düşük kalorili karbonhidrat kaynaklarıdır. Bu sebzeler, vücut üzerinde termik bir etki yaratmaktadır. Sindirilemeyen bileşiklerin sindirilebilmesi için daha fazla enerji tüketilmektedir.

Sebzeler

Bu liste; karnabahar, brokoli, havuç, salatalık, kabak, bal kabağı, su kabağı, patlıcan, mısır, brüksel lahanası ve çok daha fazlası gibi lifli yiyeceklerden oluşmaktadır. Sebzeler, vücutta termik etki oluşturma konusunda yeşil yapraklı sebzelerle aynı mekanizmayı kullanırlar. Benzer şekilde, ihtiyaç duyulan temel vitamin ve mineralleri de içermektedirler.

Lif Bakımından Zengin Meyveler

Sahip oldukları yüksek lif içeriği sayesinde vücutta termik etki oluşumuna katkıda bulunurlar.

C Vitamini Bakımından Zengin Meyveler

Portakal, dut, limon, mandalina, greyfurt ve ananas gibi C vitamini açısından meyveler, sindirilme süreçlerinde ekstra enerjiye ihtiyaç duyulmasından ötürü vücudun merkez sıcaklığını artırmaktadır.

Not: Herhangi bir sağlık sorununuz var ise gıda takviyelerini kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Güncellenme Tarihi : 23.11.2021
Yayınlanma Tarihi : 29.01.2019
Paylaş
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA
disclaimer İnternet sitemizde satışa sunulan ürünler sporcu gıdası ve gıda takviyesi kategorilerinde ürünlerdir, kesinlikle beşeri tıbbi ürün veya ilaç değildir. Reçete ile satılmazlar, doktor onayı gerektirmezler. Şirketimiz ilaç satışı yapmamaktadır, bu yüzden satılan ürünlerin çeşitli hastalıkları önleyici ya da tedavi edici özellikleri yoktur. Ürünler sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzenin yerine geçmez. Amacımız tüketiciye en doğru bilgiyi sunabilmek olup, yer verilen içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, ürünlerin kullanımına yönelik hiçbir taahhüt veya tavsiye yerine geçmez. Sitemizde satılan ürünler ile ilişkili olarak kullanılan tüm logo, marka ve patentli haklar ilgili hak sahiplerine aittir. Yanlış anlaşılan veya yanıltıcı bulunan ibareler bulunması durumunda lütfen sitemizden bildirimde bulununuz. Tüm ürünlerimiz %100 orjinal olup, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı onaylıdır.
Mobil görünüm için tıklayın.
Top