İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için Teste Başla

Zayıflamakistiyorsun ?

Yağ Yakmak

Kas gelişimini hızlandırmak mıistiyorsun ?

Kas Gelişimi

Kilo ve Hacim mi kazanmak istiyorsun ?

Kilo ve Hacim

Yeni mibaşlıyorsun ?

Başlangıç

Geliştirme aşamasında mısın ?

Orta

Daha fazlasını mı istiyorsun ?

İleri

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için

Ürünleri Getir

Termojenik Yağ Yakıcılar Zayıflatır mı?

Termojenez vücuttaki metabolik bir süreçtir. Bu süreç sırasında vücut, ısı enerjisi üretmek için kalori yakar. Kalori yakmak ve yağ kaybetmek için termojenezi tetikleyen bazı faktörler vardır. Bu faktörler kişinin uyguladığı diyet, egzersiz, çevrenin sıcaklığı ve termojenik takviyelerdir.(1) Kişinin vücudunda termojenik etki yaratan bu takviyeler, vücudun metabolizma ve kalori yakabilme hızını artırmaya yardımcı olur.

Termojenik Yağ Yakıcı Nedir?

Termojenik yağ yakıcılar metabolizmayı hızlandırıcı ve yağ yakımına yardımcı doğal bileşenler içeren ve oldukça yaygın bir şekilde kullanılan takviyelerdir. En popüler termojenik takviyeler özellikle kafein, yeşil çay, kapsaisin ve yağ yakımını hızlandıran diğer bitki ekstrelerini içerir.(2) Bu bileşenlerin, tek başlarına incelendiğinde metabolizma üzerinde küçük de olsa olumlu etkileri olduğu kanıtlanmıştır. Fakat bu etkilerin insanların kilo vermesi ve yağ yakması üzerinde ne denli önemli olup olmadığına ilişkin araştırmalar hala sürmektedir.

Termojenik ürünler, onları kullandıktan sonraki birkaç saat boyunca metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olur. Bu sayede vücut dinlenme sürecindeyken bile daha fazla kalori yakar. Yağ yakıcı takviyelerin hepsini termojenik olarak nitelendiremeyiz, çünkü bazı yağ yakıcılar yağ yakımını hızlandırmak yerine vücutta sindirilen yağ miktarını sınırlayarak etkisini gösterir.

Termojenik yağ yakıcılar hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak için “Termojenik Yağ Yakıcılar Hakkında Her Şey” makalesini okuyabilirsiniz.

Termojenik Yağ Yakıcılar Zayıflama Sürecine Yardımcı Olur mu?

Termojenik yağ yakıcı takviyeler, kilo vermek için kullanılan en yaygın takviye türlerinden biridir. Yağ yakıcı olarak belirtilen takviyelerin içerisinde genellikle karnitin, kafein, konjuge linoleik asit (CLA), yeşil çay ve kapsaisin bulunur. Fakat bunların içinde özellikle kafein ve yeşil çay, 2011’de Obezite İncelemeleri’nde yayınlanan bir gözden geçirme makalesine göre, en destekleyici kanıtlara sahip olan termojenik yağ yakıcı takviyelerdir.(3) Kafein hem metabolizmayı hızlandırmak, hem de daha az yemek yemeyi sağlamak gibi iki farklı yarara sahiptir. Fakat 2007 yılında Amerikan Fizyoloji Degisi’nde yayınlanan bir gözden geçirme makalesine göre zamanla kafeine karşı duyarsızlaşma ihtimaliniz bulunmaktadır. Bu da az önce bahsedilen etkilerin sürekli olarak geçerli olamayabileceği anlamına gelir. Aynı makalede, yeşil çayın yararlarının büyük olasılıkla kafein ve kateşin denilen faydalı maddelerin birleşiminden kaynaklandığı ve kateşinlerin kalori alımını azaltarak ve metabolizmayı hızlandırarak kafeine benzer etkilere sahip olduğu belirtilmiştir.

Bununla birlikte yağ yakıcı termojenik takviyeler, diyetlerinde sağlıklı değişiklikler yapmak için herhangi bir plana sahip olmayan obez veya aşırı kilolu insanlar için tasarlanmamıştır. Bu takviyeler, kilo kaybını desteklemeye yardımcı olabilecek özel bileşenler içerir. Ancak doğru beslenme ve düzenli egzersiz ile eşleştirilmedikçe etkili olmazlar.

Termojenik yağ yakıcıların kullanımı hakkında detaylı bilgi almak için “Termojenik Yağ Yakıcılar Nasıl Kullanılmalıdır?” yazısına mutlaka göz atın!

Sonuç olarak termojenik takviyeler, kilo verme süreçlerini hızlandırmak isteyen kişiler için oldukça önemlidir. Bu takviyeleri alan çoğu insan vücutlarını daha fazla zorlamak ve termojenez sürecini geliştirmeye yardımcı olmak ister. Dolayısıyla bu takviyeler, kişinin daha fazla kilo vermek için daha fazla kalori yakmasına yardımcı olur, fakat gerçek anlamda etkisini, iyi bir beslenme düzeni ve egzersiz programı eşliğinde kullanıldığında gösterir.

Paylaş
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

disclaimer

Mobil görünüm için tıklayın.
Top