İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

Kreatin Zararlı mı?

Kreatin Nedir?

Kreatin, özellikle vücut geliştirme sporuyla ilgilenenler ve kas kütlesi kazanmak isteyenler için en popüler takviyeler arasındadır. Bugüne kadar gerçekleştirilen araştırmalar, kreatin takviyesinin kas gelişimi, egzersiz kapasitesi ve birçok sağlık alanı üzerindeki etkilerini değerlendirmiştir. Bu çalışmaların bir çoğunda anlamlı sonuçlar elde edilmiştir.

Genel olarak çok fazla üzerinde durulmasa da, yüksek dozlarda kreatin yüklemesi yapıldığı dönemlerde bazı yan etkileri ortaya çıkabilir.

Kreatin Yan Etkileri Nelerdir?

  • Su tutmaya bağlı kilo artışı
  • Karın ağrısı
  • İshal
  • Mide bulantısı
  • Kramp
  • Kabızlık
  • Sindirim problemleri
  • Dehidrasyon

Kreatin Dehidrasyon ve Kramplara Neden Olur mu?

Kreatin, vücudun depolanmış su içeriğini değiştirerek kas hücrelerine ekstra su sağlar. Bu durum, kreatinin dehidrasyona neden olduğu teorisinin arkasındaki neden olabilir. Fakat hücresel su içerisindeki bu değişim oldukça küçüktür ve dehidrasyon hakkındaki iddiaları destekleyen hiçbir araştırma yoktur. Atletlerle gerçekleştirilen 3 yıllık bir çalışma, kreatin kullanan grubun aslında daha az dehidrasyon, kas krampları veya kas yaralanması vakalarına sahip olduğunu göstermiştir. Bir başka araştırma, kas kramplarına neden olabilen medikal tedavi hemodiyalize giren bireylerle gerçekleştirilmiştir. Araştırmacılar, kreatinin aslında kramp vakalarını % 60 oranında azalttığını bulmuşlardır. Mevcut kanıtlara dayanarak, kreatin dehidrasyona veya kramplara neden olmadığını söylemek mümkündür.

Kreatin

Kreatin Sindirim Sorunlarına Neden Olur mu?

Birçok takviyede olduğu gibi, kreatinin önerilen dozlardan daha fazla kullanım sindirim sorunlarına neden olabilir. Bir çalışmada, 5 gramlık önerilen doz sindirim problemlerine yol açmazken, 10 gramlık dozun diyare riskini % 37 oranında artırdığı görülmüştür. Bu nedenle kreatin kullanımı için önerilen servis miktarı 3-5 gram olarak ayarlanmıştır (1). 20 gram yükleme yaparken de, bir gün boyunca her biri 5 gramlık 4 porsiyonuna ayrılarak kullanılmalıdır. Sonuç olarak kreatin, önerilen dozlar ve yükleme talimatları takip edildiğinde sindirim sorunlarına sebebiyet vermez.

Kreatin kullanımınına ara vermek ve kreatin döngüsü hakkında bilgi sahibi olmak için “Kreatin Kullanımına Ara Vermek Gerekir mi?” makalesini okuyabilirsiniz.

Kreatin Kilo Alımına Neden Olur mu?

Araştırmalar, kreatin takviyelerinin vücut ağırlığında hızlı bir artışa neden olduğunu belgelemiştir. 1 hafta boyunca yüksek dozda kreatin (20 gram/gün) yüklendikten sonra, kaslardaki su miktarının artmasına bağlı olarak ağırlık 1-3 kg artar (2). Uzun vadede yapılan çalışmalar, kreatin kullanan kişilerin vücut ağırlığı, kullanmayan kişilere göre daha fazla artmaya devam edebileceğini göstermiştir. Bununla birlikte kilo alımı, vücut yağ oranının artmasına bağlı değildir. Kreatinden elde edilen ağırlık artışı, kas içindeki su içeriğinin artmasına ve uzun süreli kas büyümesine bağlı olarak gerçekleşir.

Sıkça Sorulan Sorular

Kreatin Saç Kaybına Neden Olur mu?

Şimdiye kadar yapılmış araştırmalarda kreatinin saç dökülmesine sebep olduğu tespit edilmemiştir.

Not: Herhangi bir sağlık sorununuz var ise gıda takviyelerini kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Güncellenme Tarihi : 4.10.2023
Yayınlanma Tarihi : 2.08.2018
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA
disclaimer İnternet sitemizde satışa sunulan ürünler sporcu gıdası ve gıda takviyesi kategorilerinde ürünlerdir, kesinlikle beşeri tıbbi ürün veya ilaç değildir. Reçete ile satılmazlar, doktor onayı gerektirmezler. Şirketimiz ilaç satışı yapmamaktadır, bu yüzden satılan ürünlerin çeşitli hastalıkları önleyici ya da tedavi edici özellikleri yoktur. Ürünler sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzenin yerine geçmez. Amacımız tüketiciye en doğru bilgiyi sunabilmek olup, yer verilen içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, ürünlerin kullanımına yönelik hiçbir taahhüt veya tavsiye yerine geçmez. Sitemizde satılan ürünler ile ilişkili olarak kullanılan tüm logo, marka ve patentli haklar ilgili hak sahiplerine aittir. Yanlış anlaşılan veya yanıltıcı bulunan ibareler bulunması durumunda lütfen sitemizden bildirimde bulununuz. Tüm ürünlerimiz %100 orjinal olup, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı onaylıdır.
Mobil görünüm için tıklayın.
Top