İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için Teste Başla

Zayıflamakistiyorsun ?

Yağ Yakmak

Kas gelişimini hızlandırmak mıistiyorsun ?

Kas Gelişimi

Kilo ve Hacim mi kazanmak istiyorsun ?

Kilo ve Hacim

Yeni mibaşlıyorsun ?

Başlangıç

Geliştirme aşamasında mısın ?

Orta

Daha fazlasını mı istiyorsun ?

İleri

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için

Ürünleri Getir

Kreatin Yüklemesi Nasıl Yapılır?

Kreatin Nedir?

Kreatin, esas olarak insan iskeletinde bulunan azotlu bir bileşiktir. Böbrek tarafından ve kısmen karaciğer tarafından sentezlenir. Kreatin, adenozin trifosfat (ATP) oluşumunu arttırarak hücrelere ve kaslara enerji verir.

Kreatin hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için “Kreatin Nedir, Nasıl Çalışır?” makalesini okuyabilirsiniz.

Kreatin Yüklemesi Nasıl Yapılır?

Kreatin kullanırken kasın kreatin depolarını tamamen doyurmak için yükleme sürecinden geçilebilir, ardından bu depoları korumak için doz düşürülerek kullanıma devam edilebilir.

Kreatin yüklemesi yaparken, vücuttaki depoları doldurmanın en hızlı yolu olarak ortalama beş gün boyunca günlük 20 gram kreatin kullanılması gerekmektedir (1). Kreatinin bu şekilde kullanımı, bazı kişilerde mide rahatsızlıkları ile birlikte şişkinliğe yol açabilir. Bu nedenle yükleme aşaması herkes için uygun olmayabilir. 

Kreatin yüklemesi yapmak istemeyenler, bir ay boyunca her gün 5 gram kreatin kullanımını da tercih edebilirler.

Uzun süreli yüksek dozda kreatin, idrardaki formaldehite dönüşeceğinden, her ne sebeple olursa olsun 20 gramlık dozun üzerine çıkılmaması tavsiye edilmektedir.

Kreatin Yükleme Seçenekleri

Hızlı Yükleme

Hızlı yükleme yöntemleri, ilk hafta boyunca günde 20 gram kreatin tüketimini hedefler. Takviye, her biri 5 gram olan 4 eşit parçaya bölünmeli ve 3-4 saat aralıklarla tüketilmelidir. Bir hafta sonra, kreatin takviyesi günde 3-5 grama düşürülmelidir.

Yavaş Yükleme

Yavaş yükleme, günde sadece bir kez tüketilen ve 3-5 gram kreatin almayı gerektirir.

Yükleme sürecinin etkilerini incelemek için gerçekleştirilen bir çalışmada, her iki yöntem de uygulandığında kas içindeki kreatin konsantrasyonunda % 20'lik bir artış olduğu görülmüştür. Sonuçlar birbirine oldukça yakındır.

Kreatin hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için “Kreatin Nasıl Kullanılır?” yazımızı okuyabilirsiniz.

Not: Herhangi bir sağlık sorununuz var ise gıda takviyelerini kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Güncellenme Tarihi : 22.11.2021
Yayınlanma Tarihi : 1.08.2018
Paylaş
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA
disclaimer İnternet sitemizde satışa sunulan ürünler sporcu gıdası ve gıda takviyesi kategorilerinde ürünlerdir, kesinlikle beşeri tıbbi ürün veya ilaç değildir. Reçete ile satılmazlar, doktor onayı gerektirmezler. Şirketimiz ilaç satışı yapmamaktadır, bu yüzden satılan ürünlerin çeşitli hastalıkları önleyici ya da tedavi edici özellikleri yoktur. Ürünler sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzenin yerine geçmez. Amacımız tüketiciye en doğru bilgiyi sunabilmek olup, yer verilen içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, ürünlerin kullanımına yönelik hiçbir taahhüt veya tavsiye yerine geçmez. Sitemizde satılan ürünler ile ilişkili olarak kullanılan tüm logo, marka ve patentli haklar ilgili hak sahiplerine aittir. Yanlış anlaşılan veya yanıltıcı bulunan ibareler bulunması durumunda lütfen sitemizden bildirimde bulununuz. Tüm ürünlerimiz %100 orjinal olup, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı onaylıdır.
Mobil görünüm için tıklayın.
Top