İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için Teste Başla

Zayıflamakistiyorsun ?

Yağ Yakmak

Kas gelişimini hızlandırmak mıistiyorsun ?

Kas Gelişimi

Kilo ve Hacim mi kazanmak istiyorsun ?

Kilo ve Hacim

Yeni mibaşlıyorsun ?

Başlangıç

Geliştirme aşamasında mısın ?

Orta

Daha fazlasını mı istiyorsun ?

İleri

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için

Ürünleri Getir

Kreatin Spordan Önce mi Yoksa Sonra mı Kullanılır?

Kreatin, sporla ilgilenen herkes için olmazsa olmaz supplementler'in başında gelir. Bu sebeple, kas inşası için kreatinden maksimum verimi alabilmek çok önemlidir.

Kreatin, geçtiğimiz 20 yıldan fazla süredir etkili ürün olması ve hala aynı niteliğe sahip olmasıyla itibarını korumuş olan bir supplement konumundadır. Kullanmaya ne zaman başladığınız hiç önemli değil çünkü, kreatini kullanmaya ne zaman başlarsanız başlayın size her zaman aynı kas kazancını verecektir. Kreatinin kas hacmini arttırma ve enerji üretimine destek olma gücü, bilimsel araştırmalarda birçok kere ortaya konulmuştur. (1, 2)

Her şeye rağmen, kreatin kullanımı ile ilgili iki önemli soru karşımıza çıkar; birincisi, “Kreatin kullanımı için en iyi zaman nedir?” ikincisi ise, “Kreatinden maksimum verim elde edebilmek için nasıl yükleme yapılmalı?” dır. Bu sorular, geçmişte geniş kapsamlı araştırmalar ile yanıtlanmış olmasına rağmen günümüzde de, “bilimin” geçmişe göre daha da ilerlemesiyle birlikte bu sorulara cevap olacak yeni bilgiler çıkmaya devam etmektedir.

1) Kreatin Yüklemesi Nasıl Yapılmalı?

Vücüdunuza kreatin yüklemesi yaptığınızda, vücudunuzun kreatinden elde edeceği verim maksimum düzeye çıkar. “Yükleme” nin anlamı ise vücudunuzda yeterli kreatini bulundurmanız anlamına gelir yani, hücrelerinizin kreatin ile yeterli şişkinlik düzeyine erişmesidir. Kreatin takviyesinin öncüsü olan Richard Kreider, kullanacaklara “yükleme” hakkında iki farklı tavsiyede bulunmaktadır:

a) Beş ila yedi gün boyunca günde dört kez, vücut ağırlığınızın her kilogramı için 0.3 gr kreatin almalısınız. Eğer bu matematik hesabı ile uğraşamam ben diyorsanız, her öğününüzde 5 gr olacak şekilde de alabilirsiniz. Bu süreç sona erdikten ve bu şekil kullanımı gerçekleştirdikten sonra, hücresel kapasitenizi korumak için her gün 2 gr ila 3 gr kreatin kullanmaya devam etmelisiniz.

b) Ya da 28 gün boyunca (yani dört hafta) “a” da anlatılan kullanım stilini bir kenara bırakıp, günde 3 ila 5 gr kreatin kullanımı yapabilirsiniz.

Kreatin yüklemesi hakkında detayllı bilgi edinmek için “Kreatin Yüklemesi Nasıl Yapılır?” yazısını mutlaka okuyun!

2) Kreatin Ne Zaman Kullanılmalı?

Mantık bize, kreatini antrenmandan önce kullanmamız gerektiğini söyler. Aslında bu, hayatımızda sıkıcı bir şeyler olmadan kahve içmemizi sağlayan mantıksal süreç ile aynıdır. Bu mantık sonucunda birçok vücut geliştirmeci, kendi supplement ve ilaçlarında bu förmülü takip eder. Geçenlerde, uygulanan bu taktik hakkında Florida’da bulunan “Nova Southeastern University” tarafından bilimsel bir araştırma yapılmıştır. Bu araştırmada, 19 halterci iki gruba ayrılmış ve her iki gruba da dört hafta boyunca her gün tamamen aynı egzersizler yaptırttırılmış. Buna ek olarak da her iki gruba günlük 5 gr kreatin verilmiş.

Ancak, bir grup günlük kreatin dozunu antrenmandan önce diğer grup ise antrenmandan sonra almıştır. Geçen dört hafta sonucunda kreatini, antreanmandan sonra alan grubun kas kütlelerini ikiye katladığı, ortalama 1 kg kadar yağ kaybettiği ve kreatini antrenmandan önce alan gruba nazaran biraz daha güçlenip daha fazla ağırlık kaldırabildiği gözlemlenmiştir.

Araştırmayı yürüten insanlar bu durumun kesin olarak kreatin kullanımı ile alakalı olduğunu belirtmemiş olsalar da araştırmada, kreatin dozlarını antreanmandan sonra alan grubun diğer gruba göre daha iyi neticeler aldığı yönünde sonuçlar elde edildiğini görmekteyiz. Bu durumun nasıl gerçekleştiğinin biyolojik süreci açık olmasa da, kreatinin yoğun antreanman sonrası kullanımı, öncesinde kullanımına göre daha iyi bir seçenek olduğu sonucu gayet açık. Belki bu durumun nedeni ani insulin artışı ya da kreatin emilim verimliliğiyle alakalı olabilir. Sonuç olarak kreatin, yapılan araştırmalar sonucu etkisi olduğu belirtilen bir supplement olarak kayda geçmiştir. Henüz kreatin kullanmaya başlamadıysanız, kullandığınızda farkı göreceğinize emin olabilirsiniz.


Paylaş
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

disclaimer

Mobil görünüm için tıklayın.
Top