İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

Kreatin Spordan Önce mi Yoksa Sonra mı Kullanılır?

Kreatin Nedir?

Kreatin, kas hacminin artırılmasına ve enerji üretimine destek olan, sporla ilgilenen herkes için olmazsa olmaz besin takviyelerinden biridir (1, 2).

Kreatin Yüklemesi Nasıl Yapılmalı?

Vücudunuza kreatin yüklemesi yaptığınızda hücreleriniz kreatin ile yeterli şişkinlik düzeyine erişir ve dolayısıyla kreatinden elde edeceğiniz verim maksimum düzeye çıkar. Kreatin takviyesinin öncüsü olan Richard Kreider, kullanacaklara “yükleme” hakkında iki farklı tavsiyede bulunmaktadır:

  • Beş ila yedi gün boyunca günde dört kez, vücut ağırlığınızın her kilogramı için 0.3 gr kreatin almalısınız. Bu hesap ile uğraşmak istemeyenler, her öğünde 5 gram olacak şekilde de alabilir. Bu sürecin sonunda hücresel kapasitenizi korumak için her gün 2 gr ila 3 gr kreatin kullanmaya devam etmelisiniz.
  • Günlük dört kez kullanım yapmadan, 28 gün boyunca günde 3 ila 5 gram kreatin kullanımı yapabilirsiniz.

Kreatin

Kreatin Ne Zaman Kullanılmalı?

Florida Nova Southeastern University tarafından yapılan bilimsel bir araştırmaya göre, 19 halterci iki gruba ayrılmış ve her iki gruba da dört hafta boyunca her gün tamamen aynı egzersizler yaptırılmıştır. Buna ek olarak da her iki gruba günlük 5 gr kreatin verilmiştir. Bir grup günlük kreatin dozunu antrenmandan önce, diğer grup ise antrenmandan sonra almıştır. Geçen dört hafta sonucunda, kreatini antrenmandan sonra alan grubun kas kütlelerini ikiye katladığı, ortalama 1 kg kadar yağ kaybettiği ve kreatini antrenmandan önce alan gruba nazaran biraz daha güçlenip daha fazla ağırlık kaldırabildiği gözlemlenmiştir.

Kreatin kullanımı hakkında detaylı bilgi edinmek için “Kreatin Nasıl Kullanılır?” yazımızı okuyabilirsiniz.

Güncellenme Tarihi : 4.10.2023
Yayınlanma Tarihi : 25.05.2018
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA
disclaimer İnternet sitemizde satışa sunulan ürünler sporcu gıdası ve gıda takviyesi kategorilerinde ürünlerdir, kesinlikle beşeri tıbbi ürün veya ilaç değildir. Reçete ile satılmazlar, doktor onayı gerektirmezler. Şirketimiz ilaç satışı yapmamaktadır, bu yüzden satılan ürünlerin çeşitli hastalıkları önleyici ya da tedavi edici özellikleri yoktur. Ürünler sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzenin yerine geçmez. Amacımız tüketiciye en doğru bilgiyi sunabilmek olup, yer verilen içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, ürünlerin kullanımına yönelik hiçbir taahhüt veya tavsiye yerine geçmez. Sitemizde satılan ürünler ile ilişkili olarak kullanılan tüm logo, marka ve patentli haklar ilgili hak sahiplerine aittir. Yanlış anlaşılan veya yanıltıcı bulunan ibareler bulunması durumunda lütfen sitemizden bildirimde bulununuz. Tüm ürünlerimiz %100 orjinal olup, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı onaylıdır.
Mobil görünüm için tıklayın.
Top