İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için Teste Başla

Zayıflamakistiyorsun ?

Yağ Yakmak

Kas gelişimini hızlandırmak mıistiyorsun ?

Kas Gelişimi

Kilo ve Hacim mi kazanmak istiyorsun ?

Kilo ve Hacim

Yeni mibaşlıyorsun ?

Başlangıç

Geliştirme aşamasında mısın ?

Orta

Daha fazlasını mı istiyorsun ?

İleri

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için

Ürünleri Getir

Kazein Proteinin Faydaları Nelerdir?

Kazein süt ürünlerinde bulunan bir protein çeşididir. Kazeini aynı zamanda besin desteği olarak da tüketebilirsiniz.

Kazein süt ürünlerinde bulunan bir protein çeşididir. Kazeini aynı zamanda besin desteği olarak da tüketebilirsiniz. Hangi yollarla alırsanız alın kazeinin sağlığınıza ve spor eforunuza çok önemli faydaları bulunmaktadır.

Kazein Proteini

Her ne kadar whey proteini (peynir altı suyundan elde edilen protein)  vücut geliştirme ve fitness sporlarıyla ilgilenen sporcuların en gözde proteini olsa da aslında kazein proteini de bir o kadar faydalıdır. Özellikle son yıllarda yapılan araştırmalarla ortaya çıkan sonuçlar kazein proteininin önemini daha da arttırmıştır.

Sütte bulunan proteinin %80’i kazeinden, %20’si ise whey proteinden oluşuyor. Kazein, kaslar tarafından çok uzun bir sürede sindirilmektedir.

Kazein proteini ile ilgili daha detaylı bilgiler için; "Kazein Protein Nedir?" ve "Kazein Protein Nasıl Kullanılır?" makalelerine göz atabilirsiniz.

Kazein Proteini Faydaları

1. Kaslarınızı Korur

Kazeinin en önemli özelliği yavaş sindirilmesidir. Yani çok hızlı sindirilen whey proteinin aksine, kazein yavaş sindirildiği için uzun süre boyunca, devamlı olarak kaslarınıza protein akışı sağlamaktadır. Araştırmalara göre kazeinin sindirilmesi yaklaşık 7-8 saat sürebiliyor Bu da ortalama uyuma sürenize denk gelmektedir. Yatmadan önce kazein proteini almak kaslarınızın gece boyunca ihtiyacı olan proteinleri almasını ve aynı zamanda çalışma sonrası toparlanmasını sağlayacaktır.

Bunun yanı sıra diyet yaparken kazein proteini kullanmak daha az kas kaybetmenize neden olur. ABD Boston’da yapılan bir araştırmada zayıflama diyetinde olup whey veya kazein proteini alan gruplarda, kazein proteini kullananların daha az kas kaybına uğradığı gözlemlenmiştir. 

2. Çalışma Sonrası Whey Proteininin Etkisini Arttırır

Yukarıda yazılanlardan yola çıkarak sakın olaki whey proteinin işe yaramadığını düşünmeyiniz. Whey proteini eşsiz özelliği çalışma öncesinde ve sonrasında kana en hızlı karışabilen protein türü olmasıdır, bu özelliği de whey proteini eşsiz kılmaktadır. Ancak çalışmadan sonra whey proteiniyle beraber alınan kazein proteinin normalden çok daha fazla kas kütlesi oluşturmasına yardımcı olduğu gözlemlenmiştir Bunun da nedeni whey proteinin kaslara hızlıca proteini ulaştırmasından sonra kazeinin de uzun bir süre boyunca protein desteği sağlamasıdır.

O yüzden çalışmadan sonra whey proteini alıyorsanız yanına kazein de eklemeyi düşünebilirsiniz.

3. Kazein Zayıflamanıza Yardımcı Olabilir

Protein açık ara en doyurucu besindir. O yüzden kazein proteini almak kendinizi daha tok hissetmenizi ve gün boyunca daha az yemenizi sağlayacaktır. Bunun yanı sıra kazein proteini önemli oranda kalsiyum içerir. Yapılan bir araştırmaya göre 24 saat boyunca normal protein alımının yanında yüksek oranda kalsiyum alanların, normal protein ve düşük kalsiyum alanlara göre veya yüksek protein/yüksek kalsiyum alanlara göre daha fazla yağ yaktığı ortaya çıkmıştır 

Bu yüzden kazein proteinini zayıflama diyetlerinizde hem kilo vermek, hem de kaslarınızı korumak için kullanabilirsiniz.

4. Kolon Sağlığınıza İyi Gelir

Avustralya’da yapılan bir araştırmada bilim adamları çeşitli proteinlerin kolon sağlığına etkisini araştırdı ve süt proteinlerinin, et veya soya proteinlerine göre kolon sağlığına daha iyi geldiği tespit edilmiştir bu da kazein tüketmeniz için ayrı bir neden.

5. Dişlerinize İyi Gelir

Kazein, içerdiği yüksek kalsiyum nedeniyle diş minesini aşınmalardan ve çürümelerden korur. Üstelik aşınmış diş minesini onarım sürecine ciddi şekilde yardımcı olur.

Görüldüğü üzere Kazein proteininin birçok faydası bulunmaktadır. Kazeini günlük protein ihtiyacınızın bir kısmını gidermek için, diyet döneminde protein kaynağı oluşturmak için ya da kas kütlenizi arttırmaya yönelik bir beslenme programı ile rahatça tüketebilirsiniz.

Kazein çeşitlerini inceleyip, satın almak istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

Paylaş
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

disclaimer

Mobil görünüm için tıklayın.
Top