İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

Kazein Proteini Faydaları Nelerdir?

Kazein Proteini Nedir?

Her ne kadar whey proteini (peynir altı suyundan elde edilen protein) vücut geliştirme ve fitness sporlarıyla ilgilenen sporcuların en gözde proteini olsa da, aslında kazein proteini de bir o kadar faydalıdır. Özellikle son yıllarda yapılan araştırmalarla ortaya çıkan sonuçlar kazein proteininin önemini daha da arttırmıştır.

Sütte bulunan proteinin %80’i kazeinden, %20’si ise whey proteinden oluşmaktadır. Kazein, kaslar tarafından çok uzun bir sürede sindirilmektedir.

Kazein proteini ile ilgili daha detaylı bilgiler için "Kazein Protein Nedir?" ve "Kazein Protein Nasıl Kullanılır?" makalelerine göz atabilirsiniz.

Kazein Proteini Faydaları Nelerdir?

Kasları Korur

Kazeinin en önemli özelliği yavaş sindirilmesidir. Bu özelliğiyle, whey proteinin aksine devamlı olarak kaslara protein akışı sağlamaktadır. Araştırmalara göre kazeinin sindirilmesi yaklaşık 7-8 saat sürebilmektedir. Yatmadan önce kazein proteini almak, kasların gece boyunca ihtiyacı olan proteinleri almasını ve egzersizler sonrası toparlanmasını sağlamaktadır.

Bunun yanı sıra diyet yaparken kazein proteini kullanmak, daha az kas kaybına neden olur. ABD Boston’da zayıflama diyetinde olup whey veya kazein proteini alan gruplar üzerinde yapılan bir araştırmada, kazein proteini kullananların daha az kas kaybına uğradığı gözlemlenmiştir.

Çalışma Sonrası Whey Proteininin Etkisini Arttırır

Antrenmandan sonra whey proteiniyle beraber alınan kazein proteinin daha fazla kas oluşumuna yardımcı olduğu gözlemlenmiştir. Bunun nedeni, whey proteinin kaslara hızlı bir şekilde proteini ulaştırmasından sonra kazeinin uzun bir süre boyunca protein desteği sağlamasıdır.

Zayıflamaya Yardımcı Olur

Protein en doyurucu besinlerden biridir. Bu nedenle kazein proteini almak daha tok hissettirir ve gün boyunca daha az yemeyi sağlar. Bunun yanı sıra, kazein proteini önemli oranda kalsiyum içerir. Yapılan bir araştırmaya göre, 24 saat boyunca normal protein alımının yanında yüksek oranda kalsiyum alanların, diğer gruplara göre daha fazla yağ yaktığı ortaya çıkmıştır.

Dişlerinize İyi Gelir

Kazein, içerdiği yüksek kalsiyum nedeniyle diş minesini aşınmalardan ve çürümelerden korur. Üstelik aşınmış diş minesinin onarım sürecine ciddi şekilde yardımcı olur.

Kazein çeşitlerini inceleyip, satın almak istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

Not: Herhangi bir sağlık sorununuz var ise gıda takviyelerini kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Güncellenme Tarihi : 22.11.2021
Yayınlanma Tarihi : 25.08.2016
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA
disclaimer İnternet sitemizde satışa sunulan ürünler sporcu gıdası ve gıda takviyesi kategorilerinde ürünlerdir, kesinlikle beşeri tıbbi ürün veya ilaç değildir. Reçete ile satılmazlar, doktor onayı gerektirmezler. Şirketimiz ilaç satışı yapmamaktadır, bu yüzden satılan ürünlerin çeşitli hastalıkları önleyici ya da tedavi edici özellikleri yoktur. Ürünler sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzenin yerine geçmez. Amacımız tüketiciye en doğru bilgiyi sunabilmek olup, yer verilen içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, ürünlerin kullanımına yönelik hiçbir taahhüt veya tavsiye yerine geçmez. Sitemizde satılan ürünler ile ilişkili olarak kullanılan tüm logo, marka ve patentli haklar ilgili hak sahiplerine aittir. Yanlış anlaşılan veya yanıltıcı bulunan ibareler bulunması durumunda lütfen sitemizden bildirimde bulununuz. Tüm ürünlerimiz %100 orjinal olup, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı onaylıdır.
Mobil görünüm için tıklayın.
Top