İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

Kazein Protein Nasıl Kullanılır?

Kazein Nasıl Tüketilir?

Kazein protein tozu, diğer protein tozları gibi genelde bir shakerda su ya da yağsız süt ile karıştırılarak içilir. (Bir kaşık yardımıyla bir bardağın/kasenin içinde ya da blender ile de karıştırılabilir). Kimyasal özelliklerinden dolayı kazein protein tozu, sıvı ile karıştırıldığında whey protein tozundan daha yoğun bir kıvam alır ve hemen topaklaşan bir yapıya sahiptir.

Asidik ortamlarda ve yüksek ısılarda kazein protein tozunun çözünmesi çok zordur. Bu nedenle kazein protein tozunun sıcak ya da pişirilmesi gereken yiyecek ve içeceklerde kullanması tavsiye edilmez.

Kazein Kullanmak İçin Doğru Zaman

Kazein çok yönlü bir protein türüdür ve herhangi bir zamanda rahatlıkla kullanılabilir. Özellikle uzun süre aç kalınabilecek zamanlarda (örn. yatmadan önce) kullanılması daha çok yarar sağlar. Gece boyunca vücuda yavaş ve düzenli bir şekilde protein takviyesi yapılmış olur. Kazein proteininin tamamen sindirilmesi 8 saati bulabilir.

Kazein proteini tozu, anabolik tepkimeyi artırması için whey protein tozu ile birlikte kullanılabilir. Whey protein tozu, antrenmandan sonra tüketildiğinde kasları onarmak için hemen kana karışacaktır. Antrenman sonrasında whey protein tozu ve kazein protein tozu 2’ye 1 oranında karıştırılarak tüketilebilir (2 ölçü kazein proteini + 1 ölçü whey proteini).

Kazein proteininin faydaları hakkında detaylı bilgi için “Kazein Proteinin Faydaları Nelerdir?” yazısını okuyabilirsiniz.

Whey ve Kazein Arasındaki Farklar

Whey proteini asidik ortamlarda (örn. mide asidi) hemen çözünebildiği için hızlı bir amino asit salgısı meydana getirir. Kazein ise, asidik ortamlarda topaklaştığı ve yavaş yavaş çözündüğü için daha uzun süreli bir sindirime sahiptir.

Kazein proteini ve whey proteini gibi yüksek kaliteli proteinler, mTOR sinyalini aktive ederek, antrenman sonrası kullanıldıklarında kaslardaki protein sentezlenmesini desteklerler. Whey proteininin egzersizler sonrası kullanımında, kaslarda protein sentezleme konusunda daha etkili olduğu araştırmalar sonucunda ortaya çıkmış olsa da, ağırlık kaldırma ve güç antrenmanları gibi yoğun egzersizlerden sonra kazein proteini ile birlikte tüketilmesi, whey proteininin anabolik tepkime hızını arttırmaya yardımcı olmaktadır.

Daha detaylı bilgiler için, "Protein Tozu Çeşitleri Nelerdir?" makalesine göz atabilirsiniz.

Kazein çeşitlerini inceleyip, satın almak istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

Güncellenme Tarihi : 23.11.2021
Yayınlanma Tarihi : 25.08.2016
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA
disclaimer İnternet sitemizde satışa sunulan ürünler sporcu gıdası ve gıda takviyesi kategorilerinde ürünlerdir, kesinlikle beşeri tıbbi ürün veya ilaç değildir. Reçete ile satılmazlar, doktor onayı gerektirmezler. Şirketimiz ilaç satışı yapmamaktadır, bu yüzden satılan ürünlerin çeşitli hastalıkları önleyici ya da tedavi edici özellikleri yoktur. Ürünler sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzenin yerine geçmez. Amacımız tüketiciye en doğru bilgiyi sunabilmek olup, yer verilen içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, ürünlerin kullanımına yönelik hiçbir taahhüt veya tavsiye yerine geçmez. Sitemizde satılan ürünler ile ilişkili olarak kullanılan tüm logo, marka ve patentli haklar ilgili hak sahiplerine aittir. Yanlış anlaşılan veya yanıltıcı bulunan ibareler bulunması durumunda lütfen sitemizden bildirimde bulununuz. Tüm ürünlerimiz %100 orjinal olup, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı onaylıdır.
Mobil görünüm için tıklayın.
Top