İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için Teste Başla

Zayıflamakistiyorsun ?

Yağ Yakmak

Kas gelişimini hızlandırmak mıistiyorsun ?

Kas Gelişimi

Kilo ve Hacim mi kazanmak istiyorsun ?

Kilo ve Hacim

Yeni mibaşlıyorsun ?

Başlangıç

Geliştirme aşamasında mısın ?

Orta

Daha fazlasını mı istiyorsun ?

İleri

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için

Ürünleri Getir

Kazein Protein Nasıl Kullanılır?

Sporcuların genellikle yatmadan önce, vücutlarındaki kasları korumak amacıyla tükettiği kazein protein tozunun kullanımı hakkındaki bilgileri bu yazımızda sizlerle paylaşacağız.

Sporcuların genellikle yatmadan önce, vücutlarındaki kasları korumak amacıyla tükettiği kazein protein tozunun kullanımı hakkındaki bilgileri bu yazımızda sizlerle paylaşacağız.

Kazein Nasıl Tüketilir?

Kazein protein tozu, diğer protein tozları gibi genelde bir shakerda su ya da yağsız süt ile karıştırılarak içilir. (Bir kaşık yardımıyla bir bardağın/kasenin içinde ya da blender’da da karıştırılabilir). Kimyasal özelliklerinden dolayı kazein protein tozu, sıvı ile karıştırıldığında whey protein tozundan daha yoğun bir kıvam alır ve hemen topaklaşan bir yapıya sahiptir.

Asidik ortamlarda ve yüksek ısılarda kazein protein tozunun çözünmesi çok zordur. Bu yüzden kazein protein tozunun sıcak ya da pişirilmesi gereken yiyecek ve içeceklerde kullanması tavsiye edilmez. 

Kazein Kullanmak İçin Doğru Zaman

Kazein çok yönlü bir protein türüdür ve diyetinize protein eklemek istediğiniz herhangi bir zamanda rahatlıkla kullanılabilir. Özellikle uzun süre aç kalacağınız zaman (örn. yatmadan önce) kullanılması çok işe yarar. Gece boyunca vücuda yavaş ve düzenli bir şekilde protein takviyesi yapılmış olur. Kazein proteininin tamamen sindirilmesi 8 saati bulabilir.

Kazein proteini tozu, anabolik tepkimeyi arttırması için whey protein tozu ile birlikte kullanılabilir. Whey protein tozu, antrenmandan sonra tüketildiğinde kasları onarmak için hemen kana karışacaktır. Antrenman sonrasında whey protein tozu ve kazein protein tozunu 2’ye 1 oranında karıştırarak tüketebilirsiniz (2 ölçü kazein proteini + 1 ölçü whey proteini)

Kazein proteininin faydaları hakkında detaylı bilgi için “Kazein Proteinin Faydaları Nelerdir?” yazısını okuyabilirsiniz.

Whey ve Kazein Arasındaki Farklar

Whey proteini asidik ortamlarda (örn. mide asidi) hemen çözünebildiği için hızlı bir amino asit salgısı meydana getirir. Kazein ise asidik ortamlarda topaklaştığı ve yavaş yavaş çözündüğü için daha uzun süreli bir sindirime sahiptir.

Bu durum, her iki protein tozundan birini tercih etmek zorunda olduğunuz anlamına gelmez. Hem whey proteini hem de kazein proteini, hayalinizdeki vücuda kavuşmanız için size yardımcı olacak en güçlü iki yardımcınızdır.

Kazein proteini ve whey proteini gibi yüksek kaliteli proteinler, mTOR sinyalini aktive ederek, antrenman sonrası kullanıldıklarında kaslardaki protein sentezlenmesini desteklerler. Whey proteininin egzersiz sonrası kullanıldığında kaslarda protein sentezleme konusunda daha etkili olduğu araştırmalar sonucunda ortaya çıkmış olsa da, ağırlık kaldırma ve güç antrenmanları gibi yoğun egzersizlerden sonra kazein proteini, whey proteininin anabolik tepkime hızını arttırmaya yardımcı olmaktadır. Bu sebepten dolayı whey proteini tozu ve kazein proteini tozu birlikte tüketilmelidir.

Daha detaylı bilgiler için, "Protein Tozu Çeşitleri Nelerdir?" makalesine göz atabilirsiniz.

Kazein çeşitlerini inceleyip, satın almak istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

Paylaş
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

disclaimer

Mobil görünüm için tıklayın.
Top