İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için Teste Başla

Zayıflamakistiyorsun ?

Yağ Yakmak

Kas gelişimini hızlandırmak mıistiyorsun ?

Kas Gelişimi

Kilo ve Hacim mi kazanmak istiyorsun ?

Kilo ve Hacim

Yeni mibaşlıyorsun ?

Başlangıç

Geliştirme aşamasında mısın ?

Orta

Daha fazlasını mı istiyorsun ?

İleri

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için

Ürünleri Getir

Kazein Protein Nedir?

Kazein proteini whey proteinden sonra sıkça tercih edilen protein çeşitlerinden biridir. Birçok sporcu protein ihtiyacını kazein protein (süt proteini) tüketerek desteklemektedir. 

Hep arzuladığınız görünüme ve fitness hedeflerinize ulaşmanın yolu doğru beslenmeden geçmektedir. Bedeniniz fiziksel olarak daha fazla çalıştığı zaman, proteine olan ihtiyacı da artacaktır. Whey proteini vücut tarafından hızlı emildiği ve kolay sindirildiği için, pek çok kişi tarafından sevilerek kullanılmaktadır. Ancak whey yerine kazein proteini tercih etmek için de pek çok sebep bulunmaktadır. Bu yazıda bir besin desteği olarak kazein proteininin ne olduğunu, faydalarını, whey proteinden farkını, kimlerin kazein proteini kullanması gerektiğini bulabilirsiniz.

Kazein nedir, kazein protein (casein) ne işe yarar?

Kazein Protein Nedir?

Sütün bileşenlerinden biri olan ve sütte %80 oranda bulunan kazein (kalan %20’si whey proteinidir) sindirimi ve emilimi çok yavaş olan bir proteindir. Farklı hayvan sütleri farklı oranlarda kazein proteini içermektedir ama günlük beslenmemizde kazein proteinini en çok inek sütünden alırız.

İnek sütündeki kazein miktarı ortalama %2,63, koyun sütünde %4,5, keçi sütünde ise %3,1 oranındadır. Kazeinde %0,8 fosforik asit olduğu için fosfoprotein de denir. Kazein proteininin 1 gramında 1,84 mg. galaktoz, 1,11 mg. glukoz ve 0,53 mg. mannoz bulunur. 

Kazein (casein) proteininin en belirgin özelliği düşük pH seviyelerinde (örn. mide asidi) uzun süre çözünmeden kalabilmesidir. Kazein mide asidine maruz kaldığında pıhtılaşarak, yavaş ve uzun süreli amino asit salgılamaya başlar. Kazeinin sindirilmesi 7-8 saat sürdüğü için anti-katabolik etkisi ve kana karışma süresi whey proteinden kat kat fazladır.

Kazein Proteinin Elde Edilmesi

Kazein proteini hayvanlardan elde edilen sütlerde bulunduğu için asitle çökeltme, ultra-filtreleme, rennin (peynir mayası) ile hidrolize etme ve diğer farklı filtreleme işlemlerinden geçirilerek sütten ayrıştırılmaktadır. Kazein proteini tozu krem rengindedir ve yumuşak bir tada sahiptir. Kazein proteini tozu kutusu açılmadığı sürece 2 sene oda sıcaklığında saklanabilir.

Kazein Proteini Faydaları

Kazein proteininin, özellikle düzenli spor yapanlar için, çok fazla faydası bulunmaktadır. Süt proteinleri ve soya proteinleri kıyaslandığında, en fazla kas büyümesini kazein proteini sağlamaktadır. Yapılan sayısız araştırmada görülmüştür ki, direnç egzersizlerinden sonra en fazla kas gelişimi kazein proteini tüketildikten sonra meydana gelmiştir.

Tüm hayvansal süt proteinleri (kazein, whey ve albümin) insan bedeni için gerekli olan tüm temel amino asitleri içerdikleri için mTOR sinyalini aktive ederek kaslarda protein sentezlenmesini destekler.

Kazeini whey proteininden ayıran en büyük özelliği, whey proteini gibi hızlı ve geçici bir sindirime değil de, uzun süreli ve süreklilik gösteren bir amino asit salgılama yeteneğine sahip olmasıdır. Bu sebepten dolayı daha tok tutan ve etkisi uzun süren bir gıda desteği arayanların tercihi, hızlıca sindirilen whey proteini yerine kazein proteini olmalıdır.

Uzun süren sindirimi ve anti-katabolik etkisi nedeniyle kazein, yatmadan önce kullanılan bir protein haline gelmiştir. Yatmadan 1 saat önce alınan kazein proteini, uykuda geçen süre boyunca vücudun nitrojen dengesini sağlamaktadır. Tabi bu kazein proteininin sadece gece kullanılması gerektiği anlamına gelmemelidir. Kazein proteini günün herhangi bir saatinde, antrenmandan önce ya da sonra kullanılabilir.

Kazeinin bir diğer özelliği ise kalsiyum bakımından zengin olmasıdır. Kalsiyum, kemik sağlığı açısından çok önemli bir mineraldir ve aşırı kilolularda yağ yakımını desteklemektedir. Günlük kalsiyum ihtiyacınızı karşılaması açısından kazein proteininden destek alabilirsiniz.

Kazein proteini faydaları ile ilgili daha detaylı bilgi için "Kazein Proteininin Faydaları Nelerdir?"yazımızı inceleyebilirsiniz.

Sonuç

  • Kaslarda protein sentezlenmesini başlatır ve mTOR sinyalini aktive eder.
  • Komple bir protein kaynağıdır.
  • Yavaş sindirilen bir protein olduğu için uzun süreli bir tokluk sağlar ve iştahı azaltmaya yardımcı olur.
  • Hızla kana karışan proteinlerin aksine, daha uzun süreli bir anti-katabolik etkiye sahiptir.
  • Kalsiyum yönünden zengin olduğu için kemik sağlığına katkıda bulunur ve ek olarak yağ yakım sürecine yardımcı olur.
  • Günlük aldığı protein miktarını en hızlı ve pratik şekilde arttırmak isteyen kişilerin (vücut geliştirme, powerlifting, crossfit vb. sporlarla ilgilenenler, profesyonel sporcular, vejetaryenler) kullandığı bir besin desteğidir.

Kazein proteini içeren yiyecekleri öğrenmek için “Kazein Proteini İçeren Besinler Nelerdir?” yazımızı okuyabilirsiniz.

Paylaş
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

disclaimer

Mobil görünüm için tıklayın.
Top