İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için Teste Başla

Zayıflamakistiyorsun ?

Yağ Yakmak

Kas gelişimini hızlandırmak mıistiyorsun ?

Kas Gelişimi

Kilo ve Hacim mi kazanmak istiyorsun ?

Kilo ve Hacim

Yeni mibaşlıyorsun ?

Başlangıç

Geliştirme aşamasında mısın ?

Orta

Daha fazlasını mı istiyorsun ?

İleri

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için

Ürünleri Getir

Kazein Proteini İçeren Besinler Nelerdir?

Kazein de whey (peynir altı suyu proteini) gibi sütten elde edilen bir maddedir. İnek sütünün %80’i yavaş sindirilen kazein proteini ve %20’si de hızlı sindirilen whey proteinidir.

Kazein de whey (peynir altı suyu proteini) gibi sütten elde edilen bir maddedir. İnek sütünün %80’i yavaş sindirilen kazein proteini ve %20’si de hızlı sindirilen whey proteinidir. Kazein mide asidi ile temas ettiğinde koyulaşıp topak halini alır ve çok yavaş kana karışır.

Kazein Proteini İçeren Besinler

1. Kazein Proteini Tozu

Süt ürünlerinin çoğunda doğal olarak whey proteini ve kazein proteini bulunmaktadır. Kazein proteini, saf formuyla protein tozlarında ve protein tozu katkılı ürünlerde (örn. protein bar) karşımıza çıkmaktadır. Kazein proteini özellikle gece yatmadan önce kas yıkımını önlemek için sporcular tarafından sıklıkla kullanılır.

Protein tozu olarak kullanılan kazein, sütten whey proteinin ve kazein proteininin ultra-filtreleme yöntemi ile ayrıştırılmasıyla elde edilir. Bu yöntemde herhangi bir kimyasal kullanılmaz. Kazein proteini tozu, yüksek oranda protein ve düşük oranda kalori içerir. Ortalama 30 gr. olan bir ölçek kazein proteini tozunda 25 gr. protein ve 100-120 kalori bulunur.

Kazein proteininin nasıl kullanılacağı hakkında detaylı bilgi için “Kazein Protein Nasıl Kullanılır?” yazısını okuyabilirsiniz.2. Peynir

Peynirde yüksek miktarda kazein proteini vardır. Başka hiçbir gıdada doğal olarak peynirdeki kadar fazla oranda kazein bulunmaz. Peynir yapma işlemi sırasında whey (peynir altı suyu) ve laktoz peynirden ayrılır. Sütün üzerinde topaklaşan ve kazein içeren bu kısımdan da peynir yapılır. Peynir, kazein ve kalsiyum içerdiği gibi, çok fazla yağ da içerdiği için kontrollü tüketilmesi gerekmektedir.

3. Cottage Cheese (Lor Peyniri)

Bir başka yüksek kazein kaynağı da cottage cheese’dir. Cottage cheese Türkiye’de bulunmasa da ona en yakın peynir lor peyniridir. Lor peynirinin de kazein oranı yüksek ve yağ oranı düşüktür. Lor peyniri yapımında -tamamen olmasa da- whey proteini ayrıştırılır. Lor peynirinin protein oranı diğer peynirlerden daha yüksektir. Sodyum seviyesi açısından tuz ilavesi yapılmamış taze lor ya da tatlı lor kullanılması önerilir. 1 su bardağı (200 ml.) lor peynirinde 26 gr. protein vardır.

4. Süt

Sütün %80’i kazein proteinidir. Ancak UHT işleminden geçmiş yani yüksek ısılarda pastörize edilmiş sütlerin besin değeri düştüğü için doğal ve organik sütleri kullanmanız daha faydalı olacaktır. Süt aynı zamanda kalsiyum ve diğer temel vitaminler açısından da önemli bir kaynaktır ama bazı kişiler laktoz intoleransı sebebiyle sütü iyi hazmedememektedirler. Bu kişilerin eser miktarda laktoz içeren ya da hiç laktoz içermeyen peynir ve protein tozu ürünlerini kullanmaları onların yararına olacaktır.

5. Kazein İçeren Diğer Gıdalar

Kazein proteini, tıpkı whey proteini gibi pek çok hazır gıdada ekstra protein, doku ve emülsiyon katmak için kullanılır. Kazein mide asidiyle buluştuğu zaman jel bir kıvam alır ve çok yavaş bir emilim süresi vardır. İçeriğinde kazein proteini olan işlenmiş gıdalardan bazıları şöyledir: Bebek maması, dondurma, naneli şeker, salata sosu, işlenmiş soğuk etler (salam, sosis vb.), mısır gevreği, protein tozu, protein barı, üzerinde krem şanti, krema veya glazür olan unlu gıdalar.

Kazein çeşitlerini inceleyip, satın almak istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

Paylaş
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

disclaimer

Mobil görünüm için tıklayın.
Top