İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için Teste Başla

Zayıflamakistiyorsun ?

Yağ Yakmak

Kas gelişimini hızlandırmak mıistiyorsun ?

Kas Gelişimi

Kilo ve Hacim mi kazanmak istiyorsun ?

Kilo ve Hacim

Yeni mibaşlıyorsun ?

Başlangıç

Geliştirme aşamasında mısın ?

Orta

Daha fazlasını mı istiyorsun ?

İleri

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için

Ürünleri Getir

Karnitin (Yağ Yakıcı) Zayıflatır mı?

Karnitin Nedir?

Karnitin içeren takviyeler, kilo vermenize ve atletik performansınızı artırmanıza yardımcı olabilecek metabolizma hızlandırıcı bir etkiye sahip olduklarını iddia eder. Karnitin kelimesi etçil anlamına gelen ve Latince “carnivore” kelimesinin kökü olan “carnis” kelimesinden gelmektedir.(1) Karaciğer ve böbrekleriniz L-karnitini iki farklı amino asit olan lisin ve metionin'den elde eder. L-karnitin, iskelet kaslarınızda, beyninizde ve kalbinizde depolanır. Erkeklerde karnitin spermde de depolanabilir. Bu bileşik, vücudunuzda enerji üretiminin gerçekleştiği mitokondriye eşlik ederek önemli bir rol oynar. L karnitin ayrıca, hücrelerinizi enerji üretiminin zehirli yan ürünlerinden korur.

Karnitin hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için “Karnitin Hakkında Her Şey” makalesini okuyun!

L-Karnitin Hakkındaki Araştırmalar

Besin Takviyeleri Topluluğu’na göre, çalışmalar 250 miligram (mg) ila 4 gram (g) L-karnitin alan kanser hastalarının daha az yorgunluk yaşadığını doğrulamaktadır. Araştırma ayrıca L-karnitinin diğer bazı yararlarını da ortaya koymuştur:

  • Tip 2 diyabetli kişilerde insülin duyarlılığını ve sinir ağrısını iyileştirme

  • Erkeklerde doğurganlığı artırma

  • İskemik miyokard enfarktüsü veya kalp krizi geçirenlerde daha düşük ölüm riski

  • Yaşlı insanlarda kısmi bilişsel gelişmeler

Karnitin ve Zayıflama İlişkisi

Karnitin zayıflama amacında olanların faxlasıyla tercih ettiği bir takviyedir. Yaklaşık 20 yıldır süren araştırmalar L-karnitinin yağ yakma kapasitesi veya atletik performansı artırma konusundaki iddialarını sürekli olarak desteklememektedir. Fakat bir çalışmada karnitin takviyesi, bir plasebo ile karşılaştırıldığında, ortalama 1.33 kg daha fazla kilo kaybına yol açtığı görülmüştür. L-karnitin takviyesi, diyabetik ve diyabetik olmayan bireylerin yanı sıra obez ve normal kilolu kişilerde kilo vermeye yardımcı olmuştur. Buna rağmen, L-karnitinin kilo verme etkilerinin başlangıçta yapılan araştırmalarda daha güçlü olduğu, ancak zamanla elde edilen sonuçlarla bu etkilerin çok da yüksek olmadığı bulguları elde edilmiştir. Hatta hayvanlarla grçekleştirilen bir çalışma L-karnitinin kilo kaybını desteklemediğini göstermiştir. 2002 yılında gerçekleştirilen araştırmada, l-karnitin verilen sıçanların, kontrol grubuna kıyasla vücut yağ seviyelerinde daha büyük bir azalma yaşamadıkları bulunmuştur.(2)

Karnitin İçeren Besinler Ve Karnitinin Yan Etkileri

Doğal karnitin, çoğunlukla kırmızı ette bulunur. Balık, kümes hayvanları ve süt ürünlerinde daha küçük miktarlarda L-karnitin bulunur. Ayrıca buğday ekmekleri ve asparagus karnitin içermektedir.(3)

Günde 3 gr L karnitin takviyesi mide bulantısı, kusma, kramp ve ishal gibi potansiyel yan etkilere neden olabilir. L-karnitin takviyeleri sosyal yaşamınızı da olumsuz yönde etkileyebilir, çünkü günde 3 g karnitin almak, vücudunuzun balık gibi kokmasına neden olabilir. Böbrek hastalığı veya epilepsi rahatsızlığı bulunan kişiler, L-karnitin takviyeleri kullanırken özellikle dikkatli olmalıdırlar. Bunun nedeni, L-karnitinin, böbrek hastalığı olan kişilerde kas güçsüzlüğüne ve epilepsi hastalığı olan kişilerde nöbetlere neden olabileceği ihitmalidir.(1) Bununla birlikte, bazı çalışmalar L-karnitinin spesifik bir diyaliz tipinde olanlar için faydalı olabileceğini göstermektedir.

L-karnitin ile ilişkili en ciddi komplikasyon, kalp hastalığı riskinin yükselmesidir. Cleveland Clinic araştırmacıları, L-karnitinin bir metabolitinin, ateroskleroz geliştirme ya da atardamarların sertleşmesi olasılığını artırdığını bulmuştur. Tüm bunlar doğrultusunda karnitin zararlı mı sorusu sıkça sorulmaktadır. Aslında l-karnitinin kendisi sorunlara yol açmaz. Olası poblemler karnitin bağırsaklarınızdaki bakteriler ile karşılaştığında meydana gelir.(1) Bir bonfile yediğinizde ya da L-karnitin takviyesi aldığınızda, bağırsaklarınızdaki bakteriler trimetilamin adı verilen bir kimyasal üretirler. Sonra karaciğeriniz trimetilamini trimetilamin N-oksit veya TMAO'ya dönüştürür. Bu yan ürün, atardamarınızın işleyişini bozar.

Et yemeyen kişiler farklı bağırsak bakterilerine sahip gibi görünürler ve et yediklerinde veya L-karnitin takviyesi aldıklarında TMAO ile ilgili durumu deneyimlemezler. Araştırmacılar, hangi bağırsak bakterisinin et yedikten veya L-karnitin aldıktan sonra TMAO üretimini tetiklediğini hala bilmemektedir. Bu bakterileri tanımlamak için yapılan diğer çalışmalar yediklerimiz, bağırsak floramız ve kardiyovasküler hastalık geliştirme potansiyeli arasındaki ilişki hakkında daha fazla bilgi verecektir.

L-Karnitin Takviyesi Alınabilecek Durumlar

Peki karnitin takviyesine kim ihtiyaç duyabilir? Yeterli L-karnitin üretemeyen erken doğmuş bir bebeğin L-karnitine ihtiyacı olabilir. Primer karnitin eksikliği olarak adlandırılan nadir bir genetik bozukluk da bu takviyeleri almayı gerektirebilir.(1) Nöropati veya diyabet nedeniyle sinir ağrısı yaşayanlar, bilişsel gerileme problemi olanlar, kanser tedavisi gören ya da belirli tıbbi nedenlerden dolayı L-karnitin eksiklği olan kişiler takviye kullanabilir. Ancak bunu yalnızca doktor gözetiminde yapmaları gerekir. Ayrıca kilo vermek isteyen kişiler de belirli bir miktarın üstüne çıkmamak kaydıyla karnitin kullanımı gerçekleştirebilir.

8.424 Görüntüleme
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA

disclaimer

Mobil görünüm için tıklayın.
Top