İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için Teste Başla

Zayıflamakistiyorsun ?

Yağ Yakmak

Kas gelişimini hızlandırmak mıistiyorsun ?

Kas Gelişimi

Kilo ve Hacim mi kazanmak istiyorsun ?

Kilo ve Hacim

Yeni mibaşlıyorsun ?

Başlangıç

Geliştirme aşamasında mısın ?

Orta

Daha fazlasını mı istiyorsun ?

İleri

İhtiyaçlarına göre, sana özel ürünleri görmek için

Ürünleri Getir

Karnitin (Yağ Yakıcı) Zayıflatır mı?

Karnitin Nedir?

Karnitin içeren takviyeler; kilo vermeye ve atletik performansı artırmaya yardımcı olabilecek, metabolizma hızlandırıcı etkiye sahip olabilecek gıdalardır. Karaciğer ve böbrekler L-karnitini iki farklı amino asit olan lisin ve metioninden elde eder. L-karnitin; iskelet kaslarında, beyinde ve kalpte depolanır. Erkeklerde karnitin spermde de depolanabilir. Bu bileşik, vücutta enerji üretiminin gerçekleştiği mitokondriye eşlik ederek önemli bir rol oynar.

Karnitin hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için “Karnitin Hakkında Her Şey” yazımızı okuyabilirsiniz.

Karnitin ve Zayıflama İlişkisi

L-karnitinin vücuttaki temel görevi yağ asitlerini hücrelerin enerji üretiminin yapıldığı mitokondri adı verilen organellere taşımaktır. Dolayısıyla L-Karnitin, vücudun enerji üretiminde görev alan bir maddedir. Bu yönüyle vücudun yağ yakma ve kilo kaybı sağlamak yeteneğini destekleyebileceği düşünülür.

Şimdiye kadar yapılan çalışmalar, L-karnitin kullanımının fazla kilolu ve yaşlı bireylerde olumlu bir sonuç vereceğini göstermiştir. Toplam 9 çalışmanın ortak analizinden oluşan sonuca göre L-karnitin kullanan ileri yaşlarda ve fazla kilolardaki bireyler, yaklaşık olarak 1,3 kg daha fazla kilo kaybedebilmektedir (1). Ancak bunun da etkili bir diyet ve egzersiz programıyla desteklenmesi gerekmektedir.

Öte yandan L-karnitin kullanımının genç ve aktif bireylerde kilo kaybı veya yağ yakımını hızlandırdığına dair araştırmalarla kanıtlanmış kesin bir bilgi yoktur. Bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Karnitin İçeren Besinler Nelerdir?

Karnitin doğal olarak çoğunlukla kırmızı ette bulunur. Balık, kümes hayvanları ve süt ürünlerinde daha küçük miktarlarda bulunur. Ayrıca buğday ekmekleri ve asparagus da karnitin içermektedir (2)/

Karnitinin Yan Etkileri Nelerdir?

L-karnitin takviyesi kullanım miktarına göre mide bulantısı, kusma, kramp ve ishal gibi bazı potansiyel yan etkilere neden olabilir. Böbrek hastalığı veya epilepsi rahatsızlığı bulunan kişiler, L-karnitin takviyeleri kullanırken özellikle dikkatli olmalıdırlar. Bunun nedeni; L-karnitinin, böbrek hastalığı olan kişilerde kas güçsüzlüğüne ve epilepsi hastalığı olan kişilerde nöbetlere neden olabileceği ihtimalidir (3).

L-Karnitin Takviyesi Alınabilecek Durumlar

Primer karnitin eksikliği olarak adlandırılan nadir bir genetik bozuklu bu takviyeleri almayı gerektirebilir (3). Nöropati veya diyabet nedeniyle sinir ağrısı yaşayanlar, bilişsel gerileme problemi olanlar ya da belirli tıbbi nedenlerden dolayı L-karnitin eksikliği olan kişiler takviye kullanabilir. Ancak bunu yalnızca doktor gözetiminde yapmaları gerekir. Ayrıca kilo vermek isteyen kişiler de belirli bir miktarın üstüne çıkılmaması kaydıyla karnitin kullanabilirler.

Not: Herhangi bir sağlık sorununuz var ise gıda takviyelerini kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Güncellenme Tarihi : 7.10.2021
Yayınlanma Tarihi : 12.09.2018
Paylaş
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA
disclaimer İnternet sitemizde satışa sunulan ürünler sporcu gıdası ve gıda takviyesi kategorilerinde ürünlerdir, kesinlikle beşeri tıbbi ürün veya ilaç değildir. Reçete ile satılmazlar, doktor onayı gerektirmezler. Şirketimiz ilaç satışı yapmamaktadır, bu yüzden satılan ürünlerin çeşitli hastalıkları önleyici ya da tedavi edici özellikleri yoktur. Ürünler sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzenin yerine geçmez. Amacımız tüketiciye en doğru bilgiyi sunabilmek olup, yer verilen içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, ürünlerin kullanımına yönelik hiçbir taahhüt veya tavsiye yerine geçmez. Sitemizde satılan ürünler ile ilişkili olarak kullanılan tüm logo, marka ve patentli haklar ilgili hak sahiplerine aittir. Yanlış anlaşılan veya yanıltıcı bulunan ibareler bulunması durumunda lütfen sitemizden bildirimde bulununuz. Tüm ürünlerimiz %100 orjinal olup, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı onaylıdır.
Mobil görünüm için tıklayın.
Top