İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

Karbonhidrat Tozu Kilo Aldırır mı?

Karbonhidrat Tozu Nedir?

Karbonhidrat tozları, kilo almaya ve kas inşa etmeye yardımcı olabilecek besin takviyeleridir. Karbonhidrat tozu takviyeleri genellikle su veya süt ile karıştırılabilen, toz haline getirilmiş formda bulunur.

Kilo Alma Süreci ve Karbonhidrat Tozu

Kilo almak için vücudun normal işleyişinden daha fazla kalori tüketilmesi gerekir. Bununla birlikte, günlük alınması gereken kalori kişiden kişiye göre değişkenlik göstermektedir. Karbonhidrat tozu ya da diğer adıyla gainer, kilo alma konusunda zorluk çeken kişilerin kullanımına uygun, yüksek kalorili bir takviyedir (1). Protein takviyelerine benzer şekilde, kilo aldırıcı takviyelerin de sihirli bir etkisi bulunmamaktadır. Bu takviyeler, yalnızca bazı kişiler için daha fazla kalori almanın uygun bir yoludur. Karbonhidrat takviyeleri doğal beslenmenin yerini tutamaz.

Karbonhidrat Tozu İşe Yarıyor mu?

Bu soru, kilo alma ve kas kütlesi oluşturma olarak iki farklı kategoride incelenebilir.

Karbonhidrat Tozu Kilo Almaya Yardımcı Olur mu?

Kilo almak için, yakılan kaloriden daha fazla kalori alınması gerekir. Karbonhidrat tozları tek başlarına kullanıldığında bir fayda sağlayamazlar. Ancak, uygun bir beslenme programı dahilinde kullanıldığında, kilo alma sürecine yardımcı olabilirler. Karbonhidrat tozları, kısa sürede pratik bir şekilde kalori almanın kolay bir yoludur. Fazla kalori alımı kilo almayı kolaylaştırır.

Karbonhidrat Tozu Kas Kütlesi Kazanmaya Yardımcı Olur mu?

Kas kütlesi oluşturmak için yine kalori fazlalığı yaratılması gerekir. Ancak bununla birlikte, günlük protein gereksinimlerinin karşılanması ve yoğun egzersiz yapılması da gerekmektedir. Kütle kazanmak için fazla kalori ve özellikle protein tüketilmesi gerektiğinden, kilo aldırıcı gainer ürünleri bu ihtiyaçları karşılamanın kolay bir yoludur. Karbonhidrat tozu direkt olarak kas gelişimi sağlamaz fakat bu süreçte yardımcı bir takviye olarak kullanılabilir. Son olarak sağlıklı şekilde kilo almak ve kas kütlesi oluşturmak için mutlaka egzersiz yapılması önerilir (2).

Sağlıklı kilo almanın pek bilinmeyen yöntemlerini öğrenmek için “Kilo Almanın Az Bilinen Yolları” yazısını okuyabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Karbonhidrat Eksikliğinde Görülen Hastalıklar Nelerdir?

Yeteri kadar karbonhidrat tüketilmediğinde B grubu vitaminleri, amino asit ve lif eksikliği görülür. Bunlar da sindirim ve sinir sistemi bozukluklarına, ilerleyen zamanlarda kalp rahatsızlıklarına yol açabilir.

Diyette Hangi Karbonhidratlar Alınmalı?

Diyet uygulayanlara sağlıklı kompleks karbonhidratlar tüketmeleri tavsiye edilir. Diyette tüketilebilecek sağlıklı karbonhidratlar için ‘Karbonhidrat İçeren Yiyecekler Nelerdir?’ içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Ketojenik Diyette Kaç Gram Karbonhidrat Alınmalı?

Ketojenik diyette karbonhidrat tüketimi, günde maksimum 50 g ile sınırlandırılmıştır.

Definasyon Döneminde Ne Kadar Karbonhidrat Alınmalı?

Definasyon döneminde karbonhidrat tüketimi, diğer besinlere kıyasla azaltılmalıdır. Buna göre günde 2500 kalori alan bir sporcu definasyon döneminde ortalama 280 - 290 g karbonhidrat tüketebilir.

Not: Herhangi bir sağlık sorununuz var ise gıda takviyelerini kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Güncellenme Tarihi : 22.11.2021
Yayınlanma Tarihi : 7.11.2018
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA
disclaimer İnternet sitemizde satışa sunulan ürünler sporcu gıdası ve gıda takviyesi kategorilerinde ürünlerdir, kesinlikle beşeri tıbbi ürün veya ilaç değildir. Reçete ile satılmazlar, doktor onayı gerektirmezler. Şirketimiz ilaç satışı yapmamaktadır, bu yüzden satılan ürünlerin çeşitli hastalıkları önleyici ya da tedavi edici özellikleri yoktur. Ürünler sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzenin yerine geçmez. Amacımız tüketiciye en doğru bilgiyi sunabilmek olup, yer verilen içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, ürünlerin kullanımına yönelik hiçbir taahhüt veya tavsiye yerine geçmez. Sitemizde satılan ürünler ile ilişkili olarak kullanılan tüm logo, marka ve patentli haklar ilgili hak sahiplerine aittir. Yanlış anlaşılan veya yanıltıcı bulunan ibareler bulunması durumunda lütfen sitemizden bildirimde bulununuz. Tüm ürünlerimiz %100 orjinal olup, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı onaylıdır.
Mobil görünüm için tıklayın.
Top