İşleminiz gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz...

Karbonhidrat Tozu Nedir, Nasıl Kullanılır?

Karbonhidrat Tozu Nedir?

Karbonhidrat tozu, içerisinde glikoz bileşikleri bulunan takviye ürünlerdir. Bir saatten uzun süren ve dayanıklılık gerektiren çalışmalarda yorgunluğu geciktirici etki göstermektedir. Daha hızlı ve kolay bir şekilde hacim sağlar, vücudun yoğun enerji ihtiyacına kısa-orta-uzun süreli cevap verir.

Karbonhidrat tozları; protein, yağ, karbonhidratlar, mineraller, vitaminler, amino asitler ve çeşitli diğer takviyeleri içeren yüksek kalorili takviyelerdir. Sporcu beslenme programlarında özellikle kilo aldırıcı etkisi dolayısıyla kullanılmaktadır.

Gainer nasıl ve ne zaman kullanılır merak ediyorsanız, ayrıntılı bilgi için edinmek “Gainer Nedir? Nasıl ve Ne Zaman Kullanılmalıdır?” yazısını okuyabilirsiniz.

Karbonhidrat Tozu Kullanımı

Karbonhidrat tozlarının tek bir porsiyonu, 350 kaloriden 1200 kaloriye kadar değişebilmektedir. Protein miktarı ise 15 gram ila 65 gram arasında değişebilmektedir. Karbonhidrat tozları, bir sağlık uzmanının önerdiği veya yönlendirdiği bir egzersiz ve diyet programı eşliğinde su veya süt ile karıştırılarak kullanılmaktadır. Ancak, süt ile karıştırılarak tüketilmesi emilimi yavaşlatmaktadır.

Karbonhidrat Tozu ve Kütle Kazanımı

Whey karbonhidrat tozları yüksek oranda karbonhidrat içerdikleri için kütle kazanımını desteklerler. Aynı zamanda, yoğun bir egzersiz için gerekli olan enerjiyi hızlı ve yeterli bir şekilde sağlarlar. (1)

Whey karbonhidrat tozları, peynir altı proteinlerini (whey protein) de barındırmaktadırlar. Bu sayede kas kazanımına da yardımcı olurlar. Karbonhidrat tozları, düzenli bir egzersiz programı ile alındığında, yağsız kas kütlesi elde etmeye yardımcı olabilmektedir.

Karbonhidrat tozları, kasların büyümesinde olduğu gibi iyileşmesinde de etkili sonuçlar ortaya çıkarabilmektedir. Egzersiz sırasında hasar gören kasların iyileşme süreci için karbonhidrat tozları onarıcı özellikler göstermektedir. (2)

Karbonhidrat Tozu İçeriği

Gainer karbonhidrat tozları; karbonhidrat ve proteinin yanı sıra vücut için önemli besin kaynaklarından olan farklı mineral ve vitaminlerin iyi bir karışımıdır. Ayrıca, sağlıklı bir diyet programı için gerekli olan lifleri içermektedir. Lifler şişkinliği önler ve sindirimi düzenler. Karbonhidrat tozu kullanılırken bir uzmana veya doktora başvurulması tavsiye edilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Zayıflamak İçin Günde Kaç Gram Karbonhidrat Almalıyım?

Günlük karbonhidrat tüketimi için verilecek miktar, kişilerin metabolizmasına göre değişiklik gösterir. Ancak herhangi bir sağlık problemi olmayan ve fiziksel olarak aktif olan kişiler, zayıflamak için günde ortalama 50 - 100 gram karbonhidrat tüketebilir. Hareketsiz kişiler için bu oranı günde 20 - 50 gram karbonhidrat şeklinde sınırlandırabiliriz. 

Spor Yapan Biri Ne Kadar Karbonhidrat Almalı?

Spor yapanlar için karbonhidrat ihtiyacı, uygulanan antrenmanın sıklığına ve yoğunluğuna göre değişmektedir. Ortalama bir değer vermek gerekirse yoğun bir şekilde antrenman yapan bir vücut geliştirici için günlük öğünün %55-60 oranında karbonhidrattan oluşması gerektiğini söyleyebiliriz. 

Mısır Karbonhidrat İçerir mi?

Evet, mısır iyi bir karbonhidrat kaynağıdır. Bir fincan (164 g) mısır içinde yaklaşık 41 g karbonhidrat bulunmaktadır. 


Güncellenme Tarihi : 6.10.2021
Yayınlanma Tarihi : 28.08.2018
FIT TEST

İhtiyacın Olanı Biz Biliyoruz! Sen de Öğrenmek İstersen

HEMEN TESTE BAŞLA
disclaimer İnternet sitemizde satışa sunulan ürünler sporcu gıdası ve gıda takviyesi kategorilerinde ürünlerdir, kesinlikle beşeri tıbbi ürün veya ilaç değildir. Reçete ile satılmazlar, doktor onayı gerektirmezler. Şirketimiz ilaç satışı yapmamaktadır, bu yüzden satılan ürünlerin çeşitli hastalıkları önleyici ya da tedavi edici özellikleri yoktur. Ürünler sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzenin yerine geçmez. Amacımız tüketiciye en doğru bilgiyi sunabilmek olup, yer verilen içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, ürünlerin kullanımına yönelik hiçbir taahhüt veya tavsiye yerine geçmez. Sitemizde satılan ürünler ile ilişkili olarak kullanılan tüm logo, marka ve patentli haklar ilgili hak sahiplerine aittir. Yanlış anlaşılan veya yanıltıcı bulunan ibareler bulunması durumunda lütfen sitemizden bildirimde bulununuz. Tüm ürünlerimiz %100 orjinal olup, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı onaylıdır.
Mobil görünüm için tıklayın.
Top